U Skupštinskoj dvorani Županijske palače u Varaždinu održavaju se 4. Jagićevi dani – međunarodni znanstveno-stručni skup koji je i ove godine okupio ugledne jezikoslovce, komunikologe, filologe i metodičare iz zemlje i inozemstva. Dvodnevni program, posvećen naslijeđu velikana Vatroslava Jagića, bio je usmjeren na aktualnu i iznimno važnu temu – „Suživot s umjetnom inteligencijom“, čime je skup dodatno potvrdio svoj interdisciplinarni karakter i suvremenu relevantnost.
Pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija, Varaždinske županije i Grada Varaždina, organizaciju potpisuje Sekcija za usmeno pripovijedanje (storytelling) i filologiju udruge Hrvatsko društvo za pripovijedanje „Logos“, udruge za promicanje usmenog pripovijedanja i popularizaciju znanosti.
Sudionike skupa u ime župana Varaždinske županije Anđelka Stričaka pozdravio je pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek.
- I ove godine okupili smo se kako bi odali počast jednom od najvećih hrvatskih i europskih znanstvenika – Vatroslavu Jagiću, slavistu svjetskog glasa, čovjeku čije je ime duboko utkano ne samo u identitet grada Varaždina i Varaždinske županije, već i u temelje slavenske filologije. Jagić je svojim djelom, znanjem i vizijom nadilazio granice svoje epohe, ali korijenima i dušom on je uvijek bio Varaždinac. Njegova ostavština, njegov znanstveni pristup, kritičko mišljenje i otvorenost novome, čine ga osobito relevantnim i u kontekstu današnje glavne teme suživota s umjetnom inteligencijom. Vjerujem da bi i sam Jagić s oduševljenjem sudjelovao u raspravama o umjetnoj inteligenciji, da bi propitivao njezin utjecaj na jezik, identitet i čovjekovu slobodu – rekao je pročelnik Huđek naglasivši kako je Varaždinska županija preopoznala značaj umjetne inteligencije danas.
Skupu je prisustvovao i gradonačelnik Grada Varaždina dr. sc. Neven Bosilj koji je podsjetio kako se Jagićevi dani obilježavaju upravo u razdoblju oko datuma njegova rođenja, 6. srpnja 1838. godine.
- Iako je svoju znanstvenu karijeru gradio diljem Europe, Vatroslav Jagić ostao je duboko povezan sa svojim rodnim gradom. Kada je prije 102 godine preminuo u Beču, njegova posljednja želja bila je da bude pokopan upravo u Varaždinu. Danas imamo prekrasan park u središtu grada koji nosi njegovo ime, a nadam se da ćemo uspjeti dobiti i njegovu rodnu kuću u Ulici Krešimira Filića na upravljanje. Objekt je godinama zapušten i u lošem stanju, a Grad Varaždin je spreman preuzeti odgovornost i obnoviti ga kako bismo trajno očuvali uspomenu na jednog od najznačajnijih intelektualaca koje je naš grad dao. Jagić je već u svojim tridesetima postao član tadašnje Akademije znanosti i umjetnosti, današnjeg HAZU-a, stoga me žalosti činjenica da nakon Miroslava Šicela Varaždin više nema nijednog akademika. Vjerujem da će se to uskoro promijeniti i da će znanstvenici iz našeg kraja ponovno biti prepoznati u najvišim znanstvenim krugovima – rekao je Bosilj najavivši kako će Grad Varaždin bit prvi grad u Hrvatskoj koji će pokrenuti pilot-projekt upravljanja dokumentima pomoću umjetne inteligencije.