S obzirom da se danas, po završetku zimskih praznika, učenici vraćaju u školske klupe, iz MUP-a apeliraju na dodatni oprez u prometu.
- Djeca su, naime, jedna od najranjivijih sudionika u prometu i budući da je, prema podacima u 2017. godini, na cestama život izgubilo osmero djece, naspram dvoje 2016. godine, što je 300 posto više, pozivamo sve sudionike u prometu, a osobito vozače da povećaju pažnju kako bi zaštitili svoju i tuđu djecu - navode iz MUP-a.
Posebnu pozornost treba usmjeriti na vožnju na cestama, u zonama pješačkih prijelaza u blizini škola, vrtića i dječjih igrališta te smanjiti brzinu kretanja vozila, kako bi se moglo na vrijeme uočiti djecu koja se kreću nogostupom i u određenom trenutku pokušavaju prijeći ili već prelaze cestu.
Nepropisno parkiranje, u zonama škola i vrtića, uvelike smanjuje vidljivost i mogućnost pravovremenog reagiranja vozača, posebno u situacijama kada dijete neoprezno istrči na cestu. Za bolju sigurnost bitna je što veća uočljivost djece - pješaka, koja se može povećati i nošenjem svijetle odjeće ili reflektirajućih detalja, osobito u ovo doba godine, kada su dani kraći, a vrijeme češće tmurno i s oborinama.
- Na roditelje apeliramo da, bez obzira na udaljenost koju misle prijeći vozilom, uvijek i bez iznimke djecu vežu sigurnosnim pojasom samostalno ili u sjedalici. Zakonom o sigurnosti prometa na cestama propisano je da se djeca niža od 150 cm, u vozilima moraju prevoziti smještena u posebnoj sjedalici/postolju, koja je za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom ili posebnim kopčama. Izuzetak su djeca niža od 150 cm, a visoka barem 135 cm, koja ne trebaju biti smještena u sigurnosnoj sjedalici/postolju, ali se tada smiju prevoziti isključivo na stražnjim sjedalima i moraju biti vezana sigurnosnim pojasom. Propisana novčana kazna u slučaju nepoštivanja ove odredbe je 500 kuna. To osobito naglašavamo, imajući u vidu činjenicu da je najviše djece, čak petero, odnosno 60 posto od ukupno poginule djece u 2017. godini, stradalo kao putnici, najčešće u vozilima kojima upravljaju njihovi roditelji ili bliski rođaci. Djeca se nepropisno prevoze na prednjim sjedalima, sjede na stražnjim sjedalima nevezana ili se nalaze u neadekvatnim sjedalicama koja ne zadovoljavaju najosnovnije uvjete sigurnosti - podsjećaju iz MUP-a.
Jedan od pozitivnih pokazatelja je smanjenje broja teško i lako ozlijeđene djece, čemu uvelike doprinose sigurnija vozila, opremljena novim tehničkim rješenjima koja umanjuju težinu ozljeda. Tako je u 2017. godini zabilježeno 110 teških ozljeda, odnosno 13,4 posto manje nego u 2016. Lako ozlijeđene djece bilo je 1,7 posto manje u 2017. u odnosu na 2016. godinu.
Policija redovno u svom radu, kroz različite preventivne i represivne aktivnosti, kao i ciljane akcije, utječe na povećanje sigurnosti cestovnog prometa, koje se ne može postići bez osvješćivanja potrebe za promjenom ponašanja i poštivanja prometnih propisa i pravila od strane svih sudionika u prometu.
Želimo da svi u prometu, u kojem smo svakodnevno prisutni, budemo što sigurniji i zaštićeniji te da što manje djece, ali i ostalih dobnih skupina, stradava u prometnim nesreća.