Investicija od 50 milijuna kuna u dogradnju, rekonstrukciju i modernizaciju proizvodnog pogona, nabavu strojeva i opreme za proizvodnju, proširenje skladišnih i ekspeditnih kapaciteta te modernizaciju rashladnog sustava predstavljena je jučer u čakovečkoj Mesnoj industriji Vajda d.d, piše Businessin.hr.
Nastavak je to ulaganja započetih od listopada 2015. kad je Vajda ušla u sastav Grupacije Pivac pa je tako tijekom 2016. godine uloženo više od 11 milijuna kuna u zamjenu i nabavu opreme, strojeva i transportnih sredstava, poboljšanja informatizacijske infrastrukture i druge manje tehničke zahvate.
Novi investicijski projekt bit će prijavljen i za sufinanciranje iz fondova Europske unije kroz mjeru povećanja konkurentnosti poljoprivrednih proizvoda, a očekuje se da će u potpunosti biti realiziran do konca 2018. godine.
"Povećanje kapaciteta vlastitog uzgoja"
- Vajda je godinama bila usamljeni primjer ulaganja u domaće svinjogojstvo, a ulaskom Grupacije Pivac ta su ulaganja održana te intenzivno nastavljamo s povećanjem kapaciteta vlastitog uzgoja i širenjem kooperacije sa svim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima zainteresiranima za suradnju. Za takav je razvoj svinjogojstva potrebna moderna mesna industrija sa suvremenim tehničko-tehnološkim rješenjima u svim fazama proizvodnje, što ćemo u potpunosti ostvariti ovom investicijom kako bismo se etablirali na domaćem i širili na inozemnim tržištima - izjavio je Vladimir Mesarić, predsjednik Uprave Mesne industrije Vajda d.d. Čakovec.
Istaknuo je veliko zadovoljstvo ovom investicijom i zbog njezinog značaja za razvoj ukupne poljoprivrede i pripadajućih djelatnosti na području Međimurske županije, kao i cijele Hrvatske. Naglasio je i da će tijekom realizacije projekta osobit naglasak biti stavljen na primjenu mjera energetske učinkovitosti korištenjem otpadne topline za zagrijavanje vode koja će se koristiti u tehnološkom procesu i sanitaciji.
Primarni je cilj investicije stvaranje uvjeta za povećanje kooperantskog uzgoja tovnih svinja s 40.000 grla u 2016. na 90.000 u 2017. te finalno na 200.000 u 2019. godini, prvenstveno na području Međimurja i Slavonije. Na taj će se način, zajedno s ostalim investicijama u okviru Grupacije Pivac i putem svih aktivnosti usmjerenih na razvoj Vajde, omogućiti i povećanje udjela domaće sirovine u finalnim proizvodima, poput pršuta, te u konačnici povećati njihova proizvodnja. S prihodom od oko 188 milijuna kuna u 2016. godini, dosadašnjim investicijama i povećanjem proizvodnih kapaciteta, u Vajdi su daljnja ulaganja imperativ koji će donijeti i nova zapošljavanja te se očekuje da će broj zaposlenika preći 300 nakon završetka investicijskog procesa.
Prosječna bruto plaća porasla za 14 posto
Naime, nakon organizacijske konsolidacije provedene pridruženjem poduzeća Grupaciji Pivac, broj zaposlenika u Vajdi uslijed širenja proizvodnih kapaciteta ponovno raste. U poduzeću je na snazi kolektivni ugovor sa zaposlenicima koji im dodatno osnažuje zajamčena prava i koji će nakon novih pregovora sa socijalnim partnerima biti produžen i uređen na obostrano zadovoljstvo radnika i poslodavca. Prosječna bruto plaća porasla je u 2016. godini za 14 posto u odnosu na 2015., a osim investicije u proizvodnji neprekidna su ulaganja i u standard zaposlenika, poput uređenja radne okoline, podizanja kvalitete prehrane i obnavljanja odmarališta u Starigradu-Paklenici u kojem radnici provode godišnji odmor.
Uz ulaganja u Vajdi, u okviru Grupacije Pivac nedavno je najavljeno i značajno ulaganje u izgradnju moderne pršutane vrijedne više od 10 milijuna eura u Gospodarskoj zovi Ravča pored Vrgorca. U svibnju se očekuje i završetak ulaganja u vrijednosti od 95 milijuna kuna u razvoj pogona i optimizaciju poslovanja PPK karlovačke mesne industrije kroz protekle tri godine, uz sufinanciranje iz fondova Europske unije.
Isključivo mesna industrija
Mesna industrija Vajda d.d. Čakovec osnovana je 1912. godine, nakon što je obitelj Vajda iz Letenja pokrenula poslovanje vezano pretežno uz plasiranje jaja, mesa peradi i divljači najprije na austrijsko tržište, a potom i diljem čitave Europe. Nakon što je uspješno opstala na tržištu unatoč svjetskim ratovima i velikoj svjetskoj ekonomskoj krizi, 1964. godine postala je i do danas ostala isključivo mesna industrija. Asortiman Vajde zasniva se na trajnim i polutrajnim suhomesnatim proizvodima, kobasicama, salamama i drugim mesnim proizvodima, a osobito su poznati po tradicionalnim proizvodima karakterističnima za međimurski kraj – mesu 'z tiblice, međimurskim cvirkima, namazu od čvaraka i slaninama.
U listopadu 2015. godine Vajda postaje dijelom Grupacije Pivac te se tako pridružuje PPK karlovačkoj mesnoj industriji, Dalmessu iz Klisa te Mesnoj industriji Braća Pivac, jednoj od najrespektabilnijih i najvećih obiteljskih mesnih industrija u ovom dijelu Europe. Prepoznajući važnost i potrebu za stalnim ulaganjem u održivost proizvodnih procesa te zaštitu zdravlja i sigurnosti potrošača, u proizvodnji u okviru Grupacije Pivac primjenjuje se sustav upravljanja u skladu s međunarodnom normom kvalitete i sigurnosti hrane IFS Food, sustav HACCP za osiguranje zdravstvene ispravnosti hrane te sustav upravljanja kvalitetom ISO 9001.