U petak 20. svibnja donesena je još jedna prvostupanjska presuda u korist korisnika kredita, koja se odnosi na tužbu za preplaćene kamate kod otplaćenog kredita s valutnom kluazulom u CHF te promjenjivom kamatnom stopom, priopćili su iz Udruge kreditnih dužnika "Kreda", uz napomenu da je takvih presuda svakim danom sve više.
- S obzirom na to da se ova odluka odnosi na otplaćeni kredit, koji ne ulazi u područje primjene Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o potrošačkom kreditiranju, odnosno koja se odnosi na kredit u kojem nije postojala obveza vjerovnika omogućiti korisniku kredita konverziju kredita, te je tužitelj u ovom slučaju svoje pravo mogao ostvarivati jedino sudskim postupkom protiv banke, mogu reći da je upravo iz tog razloga ovakva pozitivna odluka suda izuzetno bitna, te ukoliko ista bude potvrđena od strane Županijskog suda, moći ćemo reći da imamo jednu pozitivnu sudsku praksu za sve korisnike kredita koji su svoje kredite otplatili prije stupanja na snagu navedenog zakona. Tužitelj je u ovom postupku tužbom potraživao utvrđenje ništetnim dijela odredbe ugovora o kreditu koji se odnosi na način promjene kamatne stope, kao i isplatu preplaćenih iznosa kamata, a što mu je ovom odlukom dosuđeno. Također je vrlo važno napomenuti da je odbijen prigovor zastare tuženika. Tuženik je također odbijen s protutužbenim zahtjevom za sklapanje Aneksa ugovora o kreditu - kazala je odvjetnica Sanja Hajnal.
Iz Udruge Kreda ističu kako svi koji se odluče na tužbu za preplaćene kamate kod kredita koji su realizirani prije 1. siječnja 2010. godine imaju veliku vjerojatnost za pozitivan ishod tužbe.
- Zašto veliku, a ne 100-postotnu vjerojatnost? Zato što je hrvatsko pravosuđe i dalje nepredvidivo. Prema presudi Vrhovnog suda RH Broj: Revt 249/14-2 izmjene kamata su pravomoćno ništetne i prema toj presudi nema sumnje da su korisnici kredita oštećeni, ali pravorijek ne postoji. Laičkim riječnikom presuda kaže da je netko kriv, ali posljedica po njega nema. Čak i kada se klijent odluči na tužbu prema toj presudi Vrhovnog suda, tužba bi trebala biti riješena u jednom ročištu, sve je transparentno - napominju iz Udruge.
- Nadalje, postavlja se sljedeće pitanje: Zašto hrvatska vlast, kako prošla, tako i sadašnja, a i neka buduća, jednostavno ne donese jedinstveno zakonsko rješenje prema kojemu bi jednostavno naložila bankama da isplate preplaćene kamate, kako CHF i EURO, tako i kunskim dužnicima koji su imali ili imaju kredite s promjenjivom kamatnom stopom, a realizirani prije 1. siječnja 2010. godine? Svjedoci smo kako je sama konverzija CHF kredita u EURO pridonijela rastu BDP-a. Ovakvim potezom bi se dogodilo isto! Kredita s promjenjivom kamatom u CHF, EURO i Kn je na desetke tisuća, banke bi morale vratiti iznose koje su nelegalno oduzele hrvatskim građanima, potrošnja bi se povećala, BDP bi rastao kroz plaćanje PDV-a zbog povećane potrošnje. O rasterećenju pravosudnog sistema nećemo niti govoriti. Bespotrebno se sudovi opterećuju s tužbama kojima bi ishod trebao biti isti - priopćeno je iz Udruge Kreda.