Vremenske nepogode s olujnim nevremenima, pijavicama i tučama ponovo su prošli tjedan napravile velike štete na stambenim i gospodarskim objektima, a mnogim profesionalnim proizvođačima hrane i hobistima uništena je ljetina. Izuzev na pojedinim, manjim područjima u Varaždinskoj županiji, štete ovaj put ipak nisu velike kao prije nekoliko godina, odnosno kako što su sada bile u istočnoj Slavoniji. Očaj i nemoć onih koji ovise o urodima “u tvornici pod otvorenim nebom”, kao i vlasnika stradalih nekretnina i pokretnina, povećava se iz godine u godinu i pretvara u otvoeno negodovanje i ogorčenost jer su stradali uvjereni da ih postojeći sustav obrane od tuče ne štiti. I u tome nisu usamljeni.
Pat pozicija već godinama Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) je na nedavnom sastanku Odbora za ratarstvo istaknula da je Zakon o protugradnoj obrani na snazi od 16. svibnja 2007. godine, ali se ne provodi. A trebao bi ga provoditi Državni hidrometeorološku zavod, ali on smatra da sustavna obrana od tuče nema smisla niti sebe vidi u tome. Ova pat pozicija je već nekoliko godina pa je Odbor usvojio zaključak u kojem inzistira na uvođenju i provođenju protugradne obrane, tj. traži se striktna primjena Zakona (NN 53/01, 55/07), članak 2. i 5.. Ako se to ne napravi, ići će se s tužbama.
- Inzistiramo da se aktivira protugradna obrana, odnosno da se poštuje zakon RH. Nema protugradnih raketa, koje su se nekoć često čule i ispaljivali su ih s lansirnih rampi u mnogim su selima te bile jedina utjeha. Unatrag više od deset godina polako se gasi postojeća protugradna obrada kao “relikt prošlosti nedokazane učinkovitosti koji je napustila cijela Europa”, ali poljoprivrednici nisu zadovoljni alternativom koja im se nudi - veli Mladen Jakopović, predsjednik HPK...
Više pročitajte u novom broju Varaždiskih vijesti...