Nakon što su im u četvrtak ujutro europski istražitelji pokucali na vrata, trojica osumnjičenika - vlasnik GK Grupe Robert Gotić (58), bivši direktor Varkoma i sudski vještak za financije Željko Bunić (58) te vlasnik tvrtke Ecoenergy Stjepan Ptiček (64) provest će u istražnom zatvoru idućih mjesec dana, odnosno koliko bude trebalo za ispitivanje svjedoka u sklopu istrage.
Trojicu poduzetnika sumnjiči se da su primali mito radi namještanja postupka javne nabave u vezi dodjele posla na varaždinskom pročistaču. No tko su oni, čime su se bavili i po čemu su dosad bili poznati u javnosti?
GK grupa, čiji je Robert Gotić jedan od suvlasnika te predsjednik njezine tročlane uprave, godinama je solidno poslovala nakon što joj je 2011. pripojena tvrtka Geotechnik, odnosno zagrebačka GK GEO. Između 2015. i 2018. godine poslovni prihodi kretali su joj se oko 30 milijuna kuna, pri čemu su najviše bili 2015. skoro - 35 milijuna kuna, a najmanji 2016. godine – 24 milijuna kuna. No, "pravi poslovi" uslijedili su tek nakon 2016. godine, a upravo zahvaljujući upravo takvim, velikim poslovima, ukupni prihodi GK grupe 2020. dolaze do 125 milijuna kuna (...).
Iza bivšeg direktora Varkoma Željka Bunića, menadžera, docenta na studiji Poslovna ekonomija Sveučilišta Sjever i sudskog vještaka za financije impresivna je karijera, ali i imovina. Prijavljen je na adresi u Labinskoj ulici, gdje je kupio kuću, koju je temeljito obnovio, kao i njezin okoliš. Temeljito je obnovio i dio stare nekretnine na početku Kolodvorske ulice, odakle su ga istražitelji i priveli. Tu dvorište i dvosobni stan s dvije sobe, kuhinjom, ostavom i
kupaonicom, ukupno oko 60-ak kvadrata, koje ima njegovo poduzeće Nort-west consulting. Osim kuća, odnosno stanova u Varaždinu i Zagrebu, tu su (bile) i nekretnine u okolici Varaždina. Kao i na moru. Točnije, otoku Ugljanu, gdje su viđeni i radnici Varkoma, kao i GK grupe (...).
Stjepan Ptiček bio je dugogodišnji zaposlenik, dioničar i jedan od čelnih ljudi Coneca, odnosno Coninga, sve do njihovog neslavnog završetka. Naime, njihova se imovina i danas prodaje u sklopu stečaja radi namirenja višemilijunskih dugova. Od svih bivših čelnika nekada uglednog varaždinskog poduzeća, jedino se Ptiček našao pred sudom zbog spornih radnji. Ptičeku se, naime, sudilo u slučaju Katedrala, i to zbog optužbe da je sudjelovao u izvlačenju 100.000 eura iz Coning ecogradnje preko društva AIC Zagreb, čija je odgovorna osoba također bila optužena, kao i direktor društva Hawxtar LLC s Floride, koje je bila osnivač društva AIC Zagreb...
Više o trojici osumnjičenika pročitajte u novom broju Varaždinskih vijesti...