Štrajk u zdravstvu prekinut, što dalje? "Nadamo se da neće biti potrebe za novim štrajkom" Foto: Krešimir Đurić

Štrajk u zdravstvu prekinut, što dalje? "Nadamo se da neće biti potrebe za novim štrajkom"

| 18.11.2024. u 18:00h | Objavljeno u Aktualno

Razgovarali smo s povjerenicima sindikata Zajedno u Općoj bolnici Varaždin

Nakon sastanka u Ministarstvu zdravstva 14. studenoga, prekinut je četverodnevni štrajk laboranata, radioloških tehnologa, farmaceutskih tehničara i dijela medicinskih sestara iz sindikata Zajedno, koji su tražili povećanje osnovice za najmanje 20 posto te izmjenu Uredbe o koeficijentima kojom su, kako su ukazali, upravo oni najviše oštećeni jer su im ukinuti dodaci.

- Naš zahtjev za ispravljanje svih mogućih nelogičnosti oko Uredbe o koeficijentima je uvažen i u roku od 4 mjeseca će se evaluirati i što u bržem roku ispraviti. Udovoljeno je i našem zahtjevu za sudjelovanjem u donošenju Zakona o djelatnostima u zdravstvu, a uputili smo i zahtjev za sudjelovanjem u Vijeću za praćenje rasta plaće. Usuglasili smo se oko određenih materijalnih prava koje se regulira Kolektivnim ugovorom. Ako navedeni zahtjevi, a za koje krećemo u pregovore za Temeljni kolektivni ugovor, ne budu udovoljeni odmah po isteku roka, stupamo u štrajk u suradnji s bliskim nam sindikatima – poručili su iz sindikata uz zahvalu svima koji su podržali štrajk.

Zadovoljna dogovorom je i Marta Slunjski Štorga, radiološki tehnolog i sindikalna povjerenica u OB Varaždin.

- Zadovoljni smo postignutim. Iako mali - pokazali smo da smo veliki. Nadamo se da će se ispuniti javno obećano, idemo dalje u borbu za naše bolje sutra i nadamo se da neće biti potrebe za novim štrajkom. Još jednom zahvala pacijentima diljem Hrvatske što su imali razumijevanja za pretrage koje su im odgođene na vrlo kratko vrijeme, a kolegama koje su s nama sudjelovali u ovoj bitci želim čestitati i zahvaliti – rekla nam je Slunjski Štorga.

Štrajk nije bio nagla odluka

Prema navodima sindikata, u štrajku je sudjelovalo oko 3.500 njihovih članova, koji su obrađivali samo hitne pacijente. Kako nam je prvog dana štrajka odgovorio ravnatelj OB Varaždin Damir Poljak, šestero radioloških tehnologa u Varaždinu je podržalo štrajk, no radili su na hitnim slučajevima, a po završetku štrajka kazao nam je da je 14. studenoga u štrajku sudjelovalo i pet medicinskih sestara i tehničara bolnice u Klenovniku.

S druge strane, Slunjski Štorga je navela da su, uz šest djelatnika u štrajku u Varaždinu, službe u Novom Marofu i Klenovniku povećale taj broj na 50-ak djelatnika, od ukupno 117 članova sindikata Zajedno u OB Varaždin.

- Broj je varirao svakodnevno, jer ljudi rade u smjenama i dežurstvima, a djelatnici u štrajku bili su čitavo radno vrijeme na svojim radnim mjestima i odrađivali hitne i neodgodive pretrage, tako da su svi hitni pacijenti odrađeni – napomenula je, dodavši da je i sporazumom sindikata i ministarstva uoči štrajka precizirano koje poslove zdravstveni djelatnici u štrajku moraju odraditi.

- Izjasnili smo se da smo u štrajku i da radimo sukladnu sporazumu – naglasila je.

Marta Slunjski Štorga i njen kolega Marko Rudnički, mag. sestrinstva i povjerenik sindikata Zajedno u bolnici u Klenovniku, ukazali su na razloge za štrajk. Ujedno su napomenuli da štrajk nije bio nagla odluka te da su mu prethodili dopisi ministarstvu koji su mjesecima bili bez odgovora, kao i dva neuspjela pokušaja mirenja, na kojima im ministarstvo nije dalo konkretne datume za početak rada najavljenog Vijeća za praćenje rasta plaće.

Zašto su nezadovoljni aktualnom Uredbom o koeficijentima, kolike su zapravo plaće zdravstvenih djelatnika i što uključuju, što su kazali o izjavi bivšeg ministra Beroša o broju magistara sestrinstva te je li štrajk utjecao na liste čekanja, pročitajte u novom broju Varaždinskih vijesti...