Stigao predah, no još nije gotovo: Zbog vrućina Hitna pomoć češće na terenu, na što treba paziti? Foto: Krešimir Đurić

Stigao predah, no još nije gotovo: Zbog vrućina Hitna pomoć češće na terenu, na što treba paziti?

| 7.7.2025. u 16:00h | Objavljeno u Aktualno

Ljeto je u punom jeku, a kraj lipnja i početak srpnja već su nam donijeli toplinski val s temperaturama zraka od 35 pa i više stupnjeva. Vrućine mogu uzrokovati niz zdravstvenih problema pa Hitna pomoć u ovom razdoblju redovito bilježi povećan broj intervencija. Potvrdio nam je to i Nikola Kočet, dr. med., univ.mag.med., specijalist hitne medicine i zamjenik ravnatelja Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije.

- Ove godine smo zabilježili povećan broj intervencija, a riječ je uglavnom o aktivaciji naših kroničnih bolesnika, odnosno pacijenata. To su osobe koje boluju od kardiovaskularnih, respiratornih i bubrežnih bolesti, a problemi se javljaju i kod osoba koje se liječe zbog nekih mentalnih tegoba. Intervencija pod dijagnozama povezanih sa samom toplinskom iscrpljenošću ili toplinskim udarom zasad nije bilo – rekao nam je dr. Kočet.

Za ljetnih vrućina Hitnu pomoć najčešće zovu upravo kronični bolesnici, a velik dio njihovih tegoba medicinski dispečeri Hitne pomoći uspiju riješiti savjetom preko telefona, dok se za ostale pozive izlazi na intervenciju.

- Visoke temperature izazivaju promjene u našem organizmu, dolazi do dehidracije i gubitka elektrolita, a zbog dehidracije se povećava gustoća krvi, odnosno viskoznost, što osobito kronične bolesnike čini podložnijima tromboembolijskim incidentima u vidu razvoja srčanog ili moždanog udara. Tako smo u zadnje vrijeme imali nešto veći broj intervencija vezano za moždani udar, a bilo je i nešto više problematike srčano-žilne prirode, odnosno povezano s kardiovaskularnim bolestima. Imali smo u ovom razdoblju i nešto veći broj reanimacija, pa iako ne možemo to direktno pripisati samim vrućinama, moguće je da su pridonijele takvim situacijama – napomenuo je dr. Kočet.

Kronični bolesnici češće su zvali i zbog promjena u krvnom tlaku, bilo da je riječ o povišenom tlaku, sniženom tlaku ili vrtoglavici.

- Sve to može biti posljedica vrućina. Kada je jako vruće, naše se žile rašire i dolazi do pada tlaka pa osoba kao posljedicu toga osjeća slabost, omaglicu... Najvažnije je pritom da takvi bolesnici nastave redovito uzimati svoju kroničnu terapiju, da je ne preskaču. Naime, često vidimo da ljudi, kad primijete da im tlak snizi, preskoče tabletu za tlak. Tableta se ne smije preskočiti jer ona održava taj tlak takvim kakav je. Tlak se može sniziti zbog nekog drugog razloga, a to se često pogrešno protumači pa ljudi na svoju ruku prekinu uzimati terapiju i tu primjećujemo da dolazi do problema – pojasnio je naš sugovornik.

Zašto tijekom vrućina treba pripaziti na skladištenje lijekova, koje su najvažnije preporuke za sprječavanje toplinskog udara, što se savjetuje onima koji moraju raditi na otvorenom, koji su još česti razlozi ljetnih intervencija Hitne pomoći, te kako možemo pomoći ako se netko ne osjeća dobro, pročitajte u novom broju Varaždinskih vijesti...