Dok Svjetsko rukometno prvenstvo puni dvorane i ujedinjuje naciju u slavlju sportskog duha, usporedno se održava Sportsko-gospodarski forum Hrvatske i Slovenije.
Forum skreće pozornost na aspekt sporta koji u euforiji biva zanemaren, a to je da se reprezentacije grade iz klubova, a da su klubovi u Hrvatskoj u financijskoj i rezultatskoj krizi.
Bez strateškog plana kontinuiranog ulaganja u sportske klubove, s vremenom će se ta rezultatska kriza preslikati i na rezultate reprezentacija.
Izostankom rezultata reprezentacija izostaju i prilike za organizacije velikih sportskih događaja koja imaju multiplikativan pozitivan utjecaj na gospodarstvo, privlače strane investicije i otvaraju vrata jačanju međunarodnih odnosa.
„Slovenija i Hrvatska nalaze se u europskom prosjeku javnih ulaganja u sport od oko 0.4 posto BDP-a. Nažalost, već je neko vrijeme očito kako naši klubovi ne mogu parirati europskoj konkurenciji koja raspolaže višestruko većim proračunima. Da iskoristim olimpijsko geslo, očito konkurencija radi brže, više i jače od nas. Pored ulaganja u sport s pozicije države, drugi važan čimbenik, koji je čini mi se, nedovoljno iskorišten, leži u promišljenijoj poreznoj politici koja potiče gospodarstvo na veća ulaganja u sport. Upravo za to se zalaže Udruženje sportskih klubova HGK koje se u kratko vrijeme pozicioniralo kao ključno tijelo za zastupanje interesa sportskih klubova u Hrvatskoj,“ poručio je Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj.
Udruženje okuplja stotinjak hrvatskih sportskih klubova i nekoliko saveza. Fokusirano je na financijsku održivost sporta, privlačenje poduzetnika na ulaganja u sport kroz porezne poticaje i olakšice za sponzorstva i donacije.
Udruženje takav model smatra održivijim od onoga da je fokus uvijek na javnom novcu.
„Važno je da sport, gospodarstvo i država idu ruku pod ruku, jer to što su sportaši u ovih 30 godina kako u Sloveniji, tako i u Hrvatskoj, učinili za promociju države nije napravila niti jedna politika. U Sloveniji smo u posljednje vrijeme udvostručili proračun za sport, za sportsku infrastrukturu, za profesionalni sport, i za mlade. Bez razvoja talenata, nema profesionalnih reprezentativaca. Slovenija si ne može priuštiti da izgubi neki talent jer roditelj ne može financirati natjecanje za svoje dijete. Zato uvodimo vaučere kojima ćemo pomagati roditeljima upis djece u sportske klubove. Ono što Hrvatska i Slovenija još moraju napraviti je pronaći način kako povećati ulaganja i za profesionalni sport, jer naši profesionalni klubovi ne mogu pratiti velike europske klubove,“ rekao je Matjaž Han, ministar gospodarstva, turizma i sporta Slovenije.
Slovenija je treći najvažniji vanjskotrgovinski partner Hrvatske.
Nešto više od deset posto hrvatskog robnog izvoza čini izvoz u Sloveniju. Samo su Italija i Njemačka važniji vanjskotrgovinski partneri Hrvatske.
U struktura hrvatskog robnog izvoza u Sloveniju najvažniju ulogu imaju poljoprivredni proizvodi, a slijede mineralna goriva i ulja.