SPINALNI CENTAR Stigao još jedan suvremeni robotski uređaj za rehabilitaciju Foto: Krešimir Đurić

SPINALNI CENTAR Stigao još jedan suvremeni robotski uređaj za rehabilitaciju

| 22.9.2024. u 08:00h | Objavljeno u Aktualno

Puno mi znače ove vježbe na robotu, osobito za noge, za razgibavanje i sam hod, nakon njih mogu puno više prohodati na hodalici, naglasio je Božo Zaringer

- Kao da ste u hotelu, a ne u bolnici - rekao nam je Božo Zaringer (42) iz Samobora o svojim dojmovima o boravku u Nacionalnom rehabilitacijskom centru za osobe s bolestima i oštećenjima kralježnične moždine Specijalne bolnice Varaždinske Toplice.

Pacijent Spinalnog centra posljednja je dva mjeseca, i to zbog teških ozljeda nastalih u prometnoj nesreći.

- Prije tri mjeseca pao sam s motora. Ozlijeđena mi je vratna kralježnica, imam prijelom vratnog kralješka. U kolicima sam, ali polako nekako ide. Noge su krenule, ali ruke su mi još slabije – kazao je tijekom razgovora u dvorani za robotski potpomognutu rehabilitaciju.

spinalni_centar_varazdinske_toplice_medicinska_rehabilitacija_17092024_1.jpg

Svakodnevni napredak

Kako ističe, primjećuje napredak u svom oporavku.

- Gotovo svaki dan se nešto malo poboljša. Ujutro terapeut vježba sa mnom, nakon toga sam ovdje na uređajima za robotsku rehabilitaciju, zatim opet idem u dvoranu na vježbanje i tako, malo po malo... – ukratko je opisao svoju rehabilitaciju.

Rehabilitacija na modernom robotskom uređaju puno mu pomaže.

- Puno mi znače, osobito za noge, za razgibavanje i sam hod, nakon rada na njima mogu puno više prohodati na hodalici – naglasio je.

spinalni_centar_varazdinske_toplice_medicinska_rehabilitacija_17092024_2.jpg

U Spinalnom centru boravit će još neko vrijeme.

- Liječnik mi je na početku rekao da ću biti ovdje na rehabilitaciji oko pet mjeseci, ovisno o tome kako će se sve razvijati, ali napredak se vidi – napomenuo je, a boravak će mu zasigurno olakšati uređenost i opremljenost centra.

- Tu sam i smješten u sobi, sve je super, i osoblje i hrana, nemam primjedbi. Kao da ste u hotelu, a ne u bolnici – poručio je naš sugovornik.

Za napredak pacijenata koji su završili u invalidskim kolicima zbog bolesti ili teških ozljeda kralježnice zaslužni su educirani fizioterapeuti i ostali stručnjaci u Spinalnom centru. Među njima je i Zlatko Denac, prvostupnik fizioterapije, s kojim smo razgovarali o rehabilitaciji s uređajima za robotski potpomognuti hod i drugim modernim uređajima.

Primarni cilj - hod

- U kabinetu imamo uređaje koji prate postepenu rehabilitaciju, postepeni oporavak pacijenta - od ranih faza rehabilitacije, od najtežih pacijenata, do situacija kada su pacijenti već u fazi rehabilitacije i dovoljno su se oporavili da mogu raditi na pojedinim uređajima. Počinjemo od uređaja gdje su pacijenti nepokretni, bez mogućnosti vertikalizacije, pa postepeno radimo vertikalizaciju, stabilizaciju u tom vertikalnom položaju. Naravno, primarni cilj je hod kad god je to moguće kod našeg pacijenta. Nažalost, nije uvijek moguće – kazao je Denac.

spinalni_centar_varazdinske_toplice_medicinska_rehabilitacija_17092024_4.jpg

Kako je naglasio, bolnica u Varaždinskim Toplicama godinama je poznata po vrhunskoj rehabilitaciji spinalnih pacijenata i jako dobrim rezultatima, a suvremena oprema dodatno im pomaže.

- S novom opremom dostigli smo standarde svjetske razine. Sve je to dodatak u skrbi za naše pacijente koji će se definitivno odraziti na samu rehabilitaciju. Riječ je o modernim uređajima koji podižu motivaciju kod pacijenata i sama rehabilitacija ostavlja jedan drugačiji dojam. O točnim podacima i rezultatima zasad je još teško govoriti, to će pokazati istraživanja, jer to su dugotrajni procesi koje treba i godinama pratiti da bi se vidjelo koliki je efekt. Piše se puno znanstvenih radova na tu temu, ali još uvijek se naglasak stavlja na klasičnu fizioterapiju, a ovi uređaji su jedan vid dodatnih mogućnosti koje se nude našim pacijentima – istaknuo je.

spinalni_centar_varazdinske_toplice_medicinska_rehabilitacija_17092024_3.jpg

Suvremeni uređaji olakšavaju i rad fizioterapeuta.

- Prednost tih uređaja je prvenstveno u podizanju motivacije samih pacijenata, ali pomažu i gledano sa stajališta naše struke. Mi postavimo pacijenta na pojedini uređaj i nadziremo ga, dakle omogućuje se vremenski dulji trening nego što je to bilo prije. Vježbe hoda su se odrađivale i prije, ali uz puno veće resurse, uz 3-4 terapeuta, i kraće trajanje treninga, za razliku od sada, kad dvoje terapeuta posloži i 20 minuta nadzire pacijenta, znači imamo 20 minuta efektivnog treninga. To je zapravo ta velika razlika i prednost robotske rehabilitacije – naglasio je fizioterapeut.

Bez motivacije ni robot ne pomaže

Ravnatelj Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice dr. Denis Kovačić ističe da je, godinu dana nakon preseljenja pacijenata, novi objekt u punoj funkciji što se tiče terapija i smještaja pacijenata.

Proteklih je dana bolnica nabavila još jedan uređaj za robotski potpomognuti hod, vrijednosti 450.000 eura, financiran iz županijskog proračuna.

spinalni_centar_varazdinske_toplice_medicinska_rehabilitacija_17092024_5.jpg

- Već kod svečanog otvaranja Spinalnog centra ukazao sam da će nam jedan robot biti premalo, s obzirom na potrebe. Na našem stručnom vijeću odmah smo napravili smjernice tko i pod kojim uvjetima može koristiti taj uređaj, jer on nije za svakog pacijenta, niti je isključivo vezan za spinalne pacijente. Robotski uređaj može se koristiti i za čitav niz drugih dijagnoza, no budući da je izgradnja Spinalnog centra europski projekt, imao je strogo određenu namjenu. S novim uređajem nam se otvaraju i druge mogućnosti, jer taj robot je financiran sredstvima iz Županijskog proračuna – istaknuo je ravnatelj dodavši da su pri završetku i edukacije za rad s novim uređajem. Licencirano je već nekoliko terapeuta koji su prošli edukacije i trajno se educiraju i usavršavaju.

spinalni_centar_varazdinske_toplice_medicinska_rehabilitacija_17092024_8.jpg

Napomenuo je da robotski uređaj znatno pomaže kod određenog broja ljudi.

- Bitno je napraviti pravilnu selekciju. Ja volim reći da robot sam za sebe znači malo. Važna je sinergija educiranog terapeuta, uređaja, a u središtu cijele priče mora biti pacijent. Ako pacijent nije motiviran, nije suradljiv, možete imati deset robota, a nemate nikakve koristi. Ne možemo ni zanemariti ostale procedure, tu je radna terapija, tu su psiholozi, logopedi i svi drugi koji sudjeluju u procesu rehabilitacije – naglasio je dr. Kovačić.

spinalni_centar_varazdinske_toplice_medicinska_rehabilitacija_17092024_6.jpg

spinalni_centar_varazdinske_toplice_medicinska_rehabilitacija_17092024_7.jpg