U šume na području županije uloženo više milijuna eura, čak 75 posto u privatnom vlasništvu Foto: Varaždinska županija

U šume na području županije uloženo više milijuna eura, čak 75 posto u privatnom vlasništvu

Varaždinska županija/vv | 25.5.2023. u 14:56h | Objavljeno u Aktualno

Savez udruga privatnih šumovlasnika Varaždinske županije obilježio je 15 godina djelovanja. Područje Varaždinske županije je 30 posto obraslo šumom, a čak 75 posto šuma nalazi se u privatnom vlasništvu, za razliku od hrvatskog prosjeka u kojemu je 73 posto šuma u državnom vlasništvu

Povodom obilježavanja petnaest godina rada Saveza udruga privatnih šumovlasnika Varaždinske županije organiziran je tematski okrugli stol "Očuvanje bioraznolikosti – novi izazovi pred gospodarenjem privatnim šumama u zaštićenim područjima".

Skupu su uz hrvatske i inozemne šumarske stručnjake, nazočili i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, gradonačelnik Grada Lepoglave Marijan Škvarić, ravnateljica Javne ustanove  'Priroda Varaždinske županije' Sanja Kopjar te dr.sc.Dragutin Vincek i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša Varaždinske županije.

250523_sumovlasnici_2.jpg

Održivo gospodarenje i bioraznolikost

Cilj skupa bio je educirati vlasnike i upravitelje šuma kako postići ravnotežu između održivog gospodarenja i bioraznolikosti. Naime, šume su jedan od najznačajnijih čimbenika velike bioraznolikosti RH, a prekrivaju gotovo polovicu kopnene površine.

250523_sumovlasnici_5.jpg

Kako bi se održala stabilnost šumskog ekosustava i biološka raznolikost te dostupnost drvne sirovine neophodno je provoditi održivo gospodarenje šumama temeljeno na stručnom i odgovornom upravljanju šumama i šumskim zemljištem. To je posebno važno za područje Varaždinske županije koje je 30 posto obraslo šumom, a čak 75 posto šuma nalazi se u privatnom vlasništvu što je u velikoj suprotnosti u odnosu na hrvatski prosjek u kojemu je čak 73 posto šuma u državnom vlasništvu.

-  Šumovlasnici iz Varaždinske županije su među prvima prepoznali prednosti udruživanja te je na području općine Bednja u listopadu 2004. godine osnovana UPŠ Husto Bednja, kao prva takova udruga u RH. Nakon toga je u veljači 2005. osnovana UPŠ Kesten Lepoglava, a tijekom 2007. godine u sklopu provedbe projekta FOR PLAN osnovane su UPŠ Opeka Vinica i UPŠ Hrast Cestica. Sve udruge osnovane su na lokalnoj razini i pokrivaju područja gradova odnosno općina pa je pokrenuta inicijativa za osnivanje Saveza udruga na nivou županije zbog bolje međusobne povezanosti i koordinacije između udruga, suradnje s Upravnim odjelom za poljoprivredu, šumarstvo i lovno gospodarstvo i Ministarstvom poljoprivrede RH – rekao je predsjednik Saveza Tomo Rešetar.

Gospodarenje privatnim šumama

Podsjetimo, Savez udruga privatnih šumovlasnika Varaždinske županije osnovan je u travnju 2008. godine. Temeljni cilj Saveza je da planskim udruživanjem i radom privatnih šumovlasnika i donošenjem programa rada zaštiti interesne ciljeve gospodarenja privatnim šumama na području Varaždinske županije. Savez puno radi na boljoj organiziranosti šumovlasnika, kvalitetnijem gospodarenju šumama, očuvanju okoliša i prirode, većoj koristi za vlasnike šuma i društvo u cjelini.

Tijekom petnaest godina rada Savez udruga privatnih šumovlasnika imao je uspona i padova. Savez je dao poticaj osnivanju novih udruga, međutim neke od njih nisu opstale tako da su trenutno u Savezu aktivne udruge UPŠ Kesten Lepoglava, UPŠ Opeka Vinica i UPŠ Klen Klenovnik.

250523_sumovlasnici_4.jpg

- Unatoč svim problemima koji prate rad udruga, napravljeni su veliki pomaci na unapređenju stanja u privatnim šumama na području Varaždinske županije. To se posebno vidi na rezultatima koje smo postigli u privlačenju i korištenju sredstva iz Fonda za općekorisne funkcije šuma. Najviše za radove biološke obnove (više od 250 tisuća eura), za izradu programa gospodarenja (500 tisuća eura), a u programe održavanja šumskih prometnica uloženo je više od 1,5 milijuna eura. Osim toga, udruge su koristile sredstva iz europskih fondova te je izgrađena poučna staza na Ravnoj gori u koju je uloženo 45 tisuća eura. Zahvaljujemo svima koji su nam stručnim savjetima pomogli, a posebno Varaždinskoj županiji na potpori koja se tijekom godina pretvorila u pravo partnerstvo – naglasio je Rešetar.

Provedba projekata, radionice...

Kroz program obilježavanja 15 godina uspješnog djelovanja doznajemo da je Savez sudjelovao u provedbi više međunarodnih i domaćih projekata. Posebno ističemo sudjelovanje u projektima: Međuregionalni plan gospodarenja šumama, Preliminarno istraživanje podzemnih gljiva s naglaskom na tartufe na području Varaždinske županije u svrhu razvoja ruralnog turizma te Biološka raznolikost podzemnih gljiva i strategija razvoja tartufarstva u Varaždinskoj županiji.

Župan Anđelko Stričak obratio se okupljenima te im čestitao ovu obljetnicu.

- Čestitam Vam što kao udruga punih petnaest godina  brinete o šumama, kvalitetno gospodarite njima, a takvim načinom rada možete biti primjer i ostalim udrugama civilnog društva. Posebno mi je drago da ulažete u biološku obnovu, uređenje šumskih prometnica, ali i izgradnju poučnih staza kako bi se ljubitelji prirode mogli snalaziti, ali i biti upoznati s šumskim svijetom - rekao je župan te obećao daljnju podršku Varaždinske županije u njihovom radu.

250523_sumovlasnici_6.jpg

Također, Savez je organizirao više stručnih radionica od kojih izdvajamo: rad na siguran način, održivo gospodarenje šumama te radionicu o programu ruralnog razvoja i utjecaju zakonskih promjena na sektor šumarstva. Među redovite aktivnosti Saveza ubrajamo i stručne ekskurzije koje su u funkciji edukacije članstva te rada na unapređenju suradnje sa srodnim udrugama u Hrvatskoj i susjednim zemljama.

Značajnu ulogu u radu Saveza ima priprema i objava stručnih i promotivnih tiskanih materijala, letaka, brošura i knjiga. 'Konverzije privatnih šuma', „Nedrvni šumski proizvodi', „Drveće i grmlje jestivih plodova Varaždinske županije' tek su neka od tih izdanja.