Hrvatske tvrtke sve bolje prepoznaju prednosti izdvajanja poslova (outsourcing), pri čemu privatna poduzeća uspješnije koriste tu mogućnost, dok se državna na to teže odlučuju. Najviše se koriste vanjske usluge čišćenja i održavanja te informatike, a najmanje nabave, prodaje i administrativnih poslova - pokazuje istraživanje koje su provele tvrtke Cronata i BNB Sklad.
Čak 45 posto anketiranih najvećom prednošću izdvajanja poslova smatra mogućnost da se tvrtka fokusira na osnovnu djelatnost, a 30 posto poduzeća najviše cijeni stručnost ljudi iz tvrtki koje se bave izdvajanjem poslova. Za 15 % poduzeća najvažnije je što se narudžbom vanjskih usluga smanjuju kadrovski problemi, a 10 % njih se za izdvajanje poslova odlučuje zbog ušteda. Otkrilo je to istraživanje koje su provele tvrtke Cronata i BNB Sklad na uzorku od 60 hrvatskih poduzeća.
Iako je u istraživanje pozvan podjednak broj privatnih i državnih tvrtki, potonje su se odazvale u daleko manjem broju.
- Najveća stigma na riječ „outsourcing“ bačena je upravo u državnom sektoru zbog straha djelatnika za svoja radna mjesta. S druge strane naše je istraživanje pokazalo da čak 92 posto anketiranih djelatnika smatra da outsourcing ne ugrožava njihovo radno mjesto, a čak 95 posto njih jasno ističe da je outsourcing poželjan - kazala je Natalija Crnički iz tvrtke BNB Sklad iz Zagreba.
Hrvatska poduzeća najviše koriste vanjske usluge čišćenja i održavanja (61,7 %) te informatike (48,3 %). Velik broj njih koristi i vanjsku zaštitu (40 %), knjigovodstvene (38,3 %) te usluge marketinških i agencija za odnose s javnošću (18,3 %). Najmanje se naručuju stručne usluge poduzeća za izdvajanje poslova nabave (8,3 %), prodaje (6,7 %) i administrativnih poslova (5 %).
- Neki su se rezultati istraživanja poklopili s onime što prepoznajemo i kroz poslovnu praksu. Naime, mnoga poduzeća dugi niz godina naručuju poslove koji su uobičajeni za outsourcing poput čišćenja i knjigovodstvenih usluga. Pritom su očekivanja jasna, poduzeće se ne želi baviti poslovima koji mu nisu srodni i koji mu oduzimaju dodatno vrijeme. Specifične intelektualne usluge koje im se nude na tržištu, tvrtke još dovoljno ne prepoznaju. Tako iako većina poduzeća priznaje da ima poteškoća s prodajom i nabavom, uprave još uvijek nisu spremne taj segment posla prepustiti nekome izvan poduzeća - kazala je mr. sc. Nataša Cikač, direktorica tvrtka Cronata iz Varaždina.
I dok izdvajanje poslova prodaje i nabave na svjetskom tržištu raste oko 12 posto godišnje, u Hrvatskoj se veće izdvajanje tih usluga tek očekuje. Da je moguće, potvrđuje istraživanje. Čak 55 % hrvatskih poduzeća namjerava više koristi izdvajanje poslova.
- Uz manjak vremena i volje za traženje odgovarajućega poslovnog suradnika za outsourcing, anketirani su djelatnici, većinom iz uprava poduzeća, kao najveći razlog koji ih sprječava u angažiranju tvrtki za outsourcing, naveli slab izbor poduzeća koje nude željenu uslugu. To nam je otkrilo da tvrtke zapravo slabo poznaju što se sve od usluga za outsourcing i koliko kvalitetno danas nudi na našem tržištu - kazala je Natalija Crnički, profesorica fizike i kemije koja je prodajne vještine povezala sa specifičnim znanjima iz STEM područja, pedagogije i psihologije, što danas primjenjuje u poduzeću BNB Sklad koje se bavi outsourcingom prodaje te savjetovanjem.
Mr. sc. Nataša Cikač s kojom je radila na istraživanju, kazala je da su usluge njezine tvrtke Cronata prvo prepoznate u inozemstvu. Stranci, naime, izuzetno cijene domaće stručnjake koji poznaju lokalno tržište, tj. dobavljače i svu potrebnu logistiku.
- Iako je osnovni razlog za outsourcing nabave u početku bilo smanjenje troškova zaposlenika, danas je sve veći naglasak na dodanoj vrijednosti koju outsourcing nabave nudi kroz rast poslovanja, inovacije krajnjih dobavljača, upravljanje rizicima i slično - kazala je Cikač.
Stručnjakinje za nabavu i prodaju detaljno će rezultate istraživanja o outsourcingu u Hrvatskoj predstaviti na predavanju za članice mreže poslovnih žena Women in Adria s naslovom „Outsourcing u službi razvoja poslovanja“ u hotelu Westin u Zagrebu u četvrtak, 15. rujna, u 9 sati.