Porezna je uprava objavila da nešto više od 7.000 poslodavaca tri i više mjeseca nije isplatilo plaće za približno 25 tisuća radnika. Država se obvezala da će im uskočiti u pomoć tako što će radnicima isplatiti do tri minimalne plaće koje su u neto iznosu oko 2.400 kuna. Ako ni to razdoblje ne bude dovoljno da se tvrtka riješi blokade i počne normalno poslovati, slijedi joj stečaj.
Tehnički dio posla vezan uz isplatu minimalnih plaća vodi Agencija za zaštitu radničkih potraživanja čiji ravnatelj kaže da je 2. studenoga počeo teći rok od kojega poslodavac koji nije isplatio plaću mora kod Fine pokrenuti postupak prisilne naplate u korist radnika. Ako tvrtka nema dovoljno novca za plaće, a kad je riječ o tvrtkama na popisu zacijelo nema, Fina će izdati potvrdu i blokirati račun ako slučajno već nije blokiran, piše Večernji.hr.
U roku od tri dana od dana blokade računa, poslodavac je dužan Agenciji za osiguranje potraživanja dostaviti zahtjev za isplatu minimalne plaće.
– S obzirom na vrijeme potrebno za provedbu opisanih radnji i to da je ovo prvi mjesec provedbe, Agencija tek počinje zaprimati zahtjeve poslodavaca. Prema broju upita poslodavaca i prema podacima kojima raspolaže Porezna uprava, očekujemo više tisuća zahtjeva, a preciznije brojke iznijet ćemo idući tjedan – kaže ravnatelj agencije Zoran Ostović.
Agencija je preuzimala na sebe isplate triju plaća i ostalih zajamčenih davanja samo za tvrtke u stečaju, no po novome država će osiguravati isplatu minimalnih plaća i prije stečaja, ali ne dulje od tri mjeseca. Novac za radničke minimalce osigurava državni proračun, ali ta sredstva nisu bespovratna jer ih Agencija naknadno potražuje od tvrtke bilo kroz stečajni postupak ili redovnim putem ako se poslodavac oporavi. Vlada smatra da će planirani budžet Agencije od 66,9 milijuna kuna biti dovoljan za pokrivanje ovogodišnjih obaveza.
Agencija je lani radnicima tvrtki u stečaju isplatila 47 milijuna kuna, ali je kroz stečajni postupak vratila 30 milijuna. Ako se tvrtka iduća tri mjeseca ne izvuče iz blokade, pokrenut će se stečajni postupak nakon kojega će Agencija osigurati sredstva za iduće tri plaće te će sva svoja potraživanja prijaviti u stečajnom postupku.
Prema najnovijem popisu Porezne uprave, plaće ne isplaćuje 6.127 pravnih osoba s 21.129 zaposlenih te 1256 fizičkih osoba s 3645 radnika, većinom su to tvrtke s jednim do pet zaposlenih, no ima i velikih sustava.