Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja je po službenoj dužnosti pokrenula postupak protiv poduzetnika Hrvatske šume d.o.o., radi utvrđivanja narušavanja tržišnog natjecanja zlouporabom vladajućeg položaja na mjerodavnom tržištu distribucije drvnih sortimenata, u smislu članka 13. Zakona o zaštititi tržišnog natjecanja.
- Hrvatske šume se nalaze u posebnom položaju kao javni šumoposjednik šuma u vlasništvu RH te ujedno predstavljaju primarni izvor nabave drvnih sortimenata koji su neophodni poduzetnicima koji proizvode finalne proizvode od drva, pri čemu Hrvatske šume drvne sortimente primarno prodaju putem javnog poziva. Bilo kakvo netransparentno provođenje javnog poziva, a koje bi diskriminiralo neke od poduzetnika na način da ih se neopravdano isključi s javnog poziva ili da im se dodijele manje kvote od pripadajućih, može dovesti navedene poduzetnike u nepovoljniji položaj na silaznom tržištu finalnih proizvoda od drva, ugroziti njihovo poslovanje ili ih čak isključiti s navedenog tržišta, ukazuje AZT te napominje da je cilj predmetnog postupka utvrditi jesu li Hrvatske šume primjenjivale nejasne, netransparentne i nejednake uvjete prema poduzetnicima koji su konkurenti, prilikom dodjele kvota drvnih sortimenata na javnim pozivima za sklapanje okvirnih i godišnjih ugovora i time počinile zlouporabu vladajućeg položaja u smislu članka 13. ZZTN-a.
Samo pokretanje postupka, kako naglašavaju, ničim ne prejudicira odluku AZTN-a u ovom predmetu, budući da će se odluka temeljiti na konačno utvrđenom činjeničnom stanju u postupku. No, već sada u Požgaj grupi ne kriju zadovoljstvo.
-Mi u Požgaj grupi smo ovu odluku o pokretanju postupka primili sa zadovoljstvom, jer je upravo na temelju prijave društva poduzetnika Massive Panels d.o.o. - članica Požgaj grupe - iz lipnja 2021. godine, postupak i pokrenut. U predmetnom postupku očekujemo da Agencija utvrdi osnovanost naše prijave te ujedno tražimo i da se dodatno preispita uloga Hrvatske gospodarske komore (Udruženje drvno-prerađivačke industrije) u cjelokupnom procesu provedbe Javnih poziva za raspodjelu drvne mase iz državnih šuma, koji se po našem viđenju i Agenciji predočenim dokumentima provodi mimo i po izmijenjenim kriterijima u odnosu na one propisane, kao i da se uvelike provodi selektivna primjena istih na pojedine poduzetnike na tržištu. Samo u tijeku Javnog poziva za 2021. godinu, evidentno je da su dodijeljeni ugovori mimo kriterija vrijednosti veće od 200 milijuna kuna, vele u Požgaj grupi te podsjećaju da su početkom ove godine bili eliminirani s liste ugovornih kupaca za 2021. godinu, i to samo zato što je javno progovarala o temi raspodjele drvne mase mimo propisanih kriterija, a što je za posljedicu imalo otkazivanje ugovora o radu sa više od 230 djelatnika, kao i zatvaranje 2 proizvodna pogona, u Otočcu i Donjem Miholjcu.
- Oduzimanjem prava na Godišnji ugovor i to na protuzakoniti način, Požgaj grupi je nanesena višemilijunska materijalna šteta budući da danas svu sirovinu nabavlja na slobodnom tržištu gdje su cijene drvnih sortimenata u prosjeku 100% veće od cjenika Hrvatskih šuma. Međutim, unatoč tome Požgaj grupa provodi plan restrukturiranja u skladu sa prezentiranim modelom prema vjerovnicima, te ćemo uz sve i dalje ustrajati u tome da se ovakvo protuzakonito postupanje Hrvatskih šuma utvrdi i sankcionira od svih nadležnih tijela i institucija kojima smo uputili prijave, navode.