U aktualnim raspravama o računima za otpad, nezapaženo je prošla činjenica da je Grad Varaždin naručio izradu Programa sanacije lokacije Brezje, odnosno varaždinskih bala, poručio je na svom Facebook profilu varaždinski gradski vijećnik Vjeran Strahonja.
Program sanacije baliranog otpada u Brezju objavljen je na stranicama Ministarstva zaštite okoliša i energetike.
- To ukazuje da je gotov i predan na ocjenu. Prvih 66 stranica tog Programa su analize, podaci, ilustracije i ocjene stanja. Kao laik mogu pretpostaviti da je sve točno. Crveno označena stanja podzemnih voda u tablicama i ocjene „ne odgovara“ sve govore čak i nestručnjaku - navodi gradski vijećnik te dodaje kako problemi s Programom počinju na 67. stranici.
- Problemi s Programom počinju na 67. stranici, gdje piše: „Prijedlozi rješenja uklanjanja otpada i sanacije s lokacije „Brezje“ je: Uklanjanje otpada sa lokacije i zbrinjavanje istog mehaničko-biološkom obradom postupkom R3.“
Spominju se „prijedlozi“ i „preložene varijante“, a zapravo Program predlaže samo jednu varijantu, obradu u susjednom MBO postrojenju. Druge opcije uopće nisu razmatrane.
Poglavlje „15. Analiza isplativosti i rizika pojedinih metoda sanacije (cost-benefit analiza)“ sadrži sveukupno osam rečenica. Očigledno dovoljno o tako nevažnoj temi...
U tom poglavlju autori nisu spomenuli niti jedan rizik, a cost-benefit analize nema. Niti jedan trošak u tom poglavlju, a niti u cijelom Programu nije izražen novčano, isto tako ni koristi...
Doduše troškovima sanacije je posvećen cjelokupni sadržaj od jedne rečenice u poglavlju „17. Troškovi provedbe sanacijskog programa“. Rečenica glasi: „Troškovi provedbe sanacijskog programa odnose se na troškove manipulacije balama i njihovom odvoza na mehaničko-biološku obradu, kao i na troškove sanacije tla te zbrinjavanja procjednih voda i otpada nastalog sanacijom.“
Autori su takvom lakonskom tvrdnjom reducirali moguće vrste i izvore troškova, iako na stranici 67. piše da „sanacija lokacije „Brezje“ podrazumijeva:
1) Uklanjanje i oporaba otpada postupkom R3 s lokacije;
2) Uklanjanje građevina s lokacije „Brezje“ i dovođenja iste u zadovoljavajuće stanje za korištenje prema planiranoj namjeni;
3) Uređenje terena u uporabljivu građevinsku lokaciju, gdje je uključena i potreba nasipavanja zemljišta, djelomična zamjena materijala, izravnavanje površine lokacije i sl.“
Očigledno autori smatraju da oporaba postupkom R3 neće generirati trošak, to će sve one ekipe povezane s balama od 2005. do danas pokloniti voljenom gradu.
Zaključno, o tehničko-tehnološkom dijelu studije će struka reći svoje, a ponešto i javnost, ali svakom je jasno da ekonomska analiza bez i jedne brojke ne bi prošla u srednjoškolskoj zadaći. S obzirom da rokovi pritišću, a bale su bez ikakve sumnje opasnost za ljude i okoliš, sigurno će još biti rasprava o ovom Programu, a i pitanja. Što prije počnemo, to bolje - zaključio je Strahonja.