Nama u Mostu je doista žao što nismo uspjeli dogovoriti tripartitnu vladu, ali očigledno su ideološke razlike nepremostive, a možda su posrijedi i osobne razlike čelnika dviju koalicija – previše je tu zle krvi među njima, što se vidi i ovih dana, ustvrdio je prof. dr. Robert Podolnjak, potpredsjednik Hrvatskog sabora i varaždinski gradski vijećnik, gostujući u emisiji Otvoreni studio VTV-a.
- Po sukobljavanjima se gotovo svakodnevno vidi da će se i u budućnosti teško uspostaviti korektna suradnja, što nije dobro za Hrvatsku. Gotovo nema dana kada nemamo neki sukob. Zavidim Njemačkoj gdje kršćanski demokrati mogu zajedno sjediti s socijaldemokratima u njemačkoj vladi, koji jesu politički suparnici, ali se nikada neće tako vrijeđati ili neprijateljski odnositi jedni prama drugima kao što je to slučaj kod nas, rekao je Podolnjak želeći što se u Hrvatskoj ne može doći do tog stupnja zajedništva kao u Njemačkoj.
Podsjetivši da je prvi plan Mosta bio da njegovi zastupnici uopće ne budu ministri, već da nadziru rad Vlade RH, osvrnuo se zašto nije prihvatio mjesto ministra uprave, odnosno zašto je prihvatio mjesto potpredsjednika Hrvatskog sabora i čelnog mjesta njegovog odbora za Ustav, poslovnik i politički sustav.
- Jedan dan u tjednu, čini mi se ponedjeljak, bit ću i u Varaždinu. Imat ću kao potpredsjednik uredovni dan za građane i poduzetnike, a molit ću gradonačelnika da ustupi prostor, najavio je Podolnjak koji je izrazio i nadu da će saborski zastupnici iz Varaždina i Varaždinske županije bolje surađivati nego do sada.
Objasnio je i zašto je Tihomir Orešković dobio podršku Mosta od kojeg očekuje prije svega oporavak Hrvatske na gospodarskom području.
- Ispričavam se građanima na pogrešci kod izbora ministra branitelja. Provjere očigledno nisu bile dobre. Ali taj problem je riješen u roku nekoliko dana. Mogle je i brže, iako ima primjera da do ostavke nije došlo i nakon duljeg vremena, rekao je Podolnjak u vezi bivšeg ministra branitelja.
Glede decentralizacije, preustroja lokalne samouprave i regionalizacije, najavio je široku raspravu, ali naglasio da će sigurno biti manje županija jer „nema ni logike ni opravdanja za sadašnji broj“. Objasnio je i zašto se zapravo odlučio za ulazak u nacionalnu politiku.
- Kad sam vidio da vladajući u Varaždinu, koji su imali vertikalu vlasti, ne mogu pune četiri godine riješiti problem varaždinskih bala, onda me to jednim dijelom potaknulo na angažman. Danas, kada čujete teške optužbe jednih prema drugima, ne možete shvatiti kako to da se nisu razumjeli cijelo to vrijeme i pitate se što su to oni razgovarali stotinjak puta, rekao je Podolnjak.
Dodao je kako je na zamolbu varaždinskoga gradonačelnika poslao pismo ministru zaštite okoliša u kojem mu skreće pozornost da u državnom proračunu treba osigurati sredstava za sanaciju deponije u Brezju.
-Vjerujemo da ćemo vrlo brzo imati sastanak s ministrom gdje ćemo vidjeti što je pravno zapelo. Zašto ranija ekipa u Zagrebu nije našla zajednički jezik s gradskom vlašću, je li uistinu problem koncesija ili nešto drugo, najavio je Podolnjak koji je izrazio nadu da će se problem u Brezju riješiti što prije i da će se oko toga svi angažirati, odnosno prevladati podjele.
Usprotivio se odlasku u politiku odmah nakon školovanja, odnosno bez ikakve profesionalne karijere.
- Ako nemate profesionalnu karijeru, odlazak iz politike je smrt. Zbog toga su stranke osigurale naknade nakon prestanka mandata. Veliki su otpori ukidanju tih privilegija. Nije dobro netko ima desetljeća političke karijere, bez profesionalne, pa da ne zna što je običan život građana jer ga nikada nisu živjeli. I to je problem, ustvrdio je ukazavši da postoji mogućnost ograničenja broja mandata.
Podolnjak: Veliki su otpori ukidanju privilegija
Označeno u