Nakon što su prije nepunih tjedan dana prilikom postavljanja priključaka infrastrukture u dvorištu bivše poljoprivredne zadruge u Petrijancu posve slučajno pronađene ljudske kosti, predstavnici Ministarstva branitelja, Državnog odvjetništva i policije u srijedu i četvrtak ondje su proveli detaljno istraživanje.
Iako je postojala bojazan da se u zatrpanom bunaru, prema pričanju najstarijih mještana, nalaze kosti najmanje desetak osoba, istragom je pronađena jedna ljudska lubanja te nekoliko ljudskih kostiju.
- Prilikom iskapanja šahta za vodu budućeg logističkog centra za poljoprivredu, ustanovili smo da se ondje nalazi bunar o čemu prije nismo imali saznanja. Međutim, stariji su ljudi godinama upozoravali da se na prostoru dvorišta nalazi bunar u kojem su završavali iznemogli sudionici križnog puta prema Bleiburgu i nazad, a koji je prolazio ovom cestom. Kada smo prilikom izvođenja radova pronašli ljudsku kost, uvidjeli smo da bi priča mogla biti istinita te smo obustavili radove i obavijestili nadležne institucije - priča Vladimir Kurečić, načelnik Općine Petrijanec.
Istraživači su ovih dana došli do samog dna bunara dubokog oko šest metara no ispostavilo se da osim pronađene jedne ljudske lubanje i nekoliko manjih kostiju ondje srećom više nema ničega. Bunar je, pretpostavlja se, u nekom razdoblju nakon nesretnih događaja 1945. očito ispražnjen od leševa.
- Odahnuli smo što nema više kostura i što će ta priča završiti. Pronađene kosti i lubanja otpremljene su na Zavod za sudsku medicinu gdje će se ustanoviti što se točno dogodilo i je li uopće moguća identifikacija - ističe Kurečić.
Da pronađene posmrtne ostatke treba dostojanstveno sahraniti smatra i Franjo Talan, predsjednik Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava.
- Znali smo da se na području Petrijanca nalazio logor za one koji su se vraćali iz rata ili ostajali s križnog puta. U podrumu su ih ispitivali i mučili. No, da su ih na ovoj lokaciji i ubijali, nismo znali - kazao je Talan.