Gradsko zelenilo važan je dio Varaždina, a njegova uloga posebno je važna za kvalitetu života i mikroklimu grada. Svjesni su toga i u gradskom komunalnom poduzeću Parkovi, koje je započelo s detaljnim pregledom stabala, a sve kako bi brigu o stablima podigli na još višu razinu. Prikupljene podatke unose u moderni katastarski sustav. U njemu Europski grad stabala vodi “zdravstvene kartone” o svojim stablima.
Zdravstveno stanje stabala
- Prošle godine detaljno je pregledano prvih 1.000 stabala, a upravo je u tijeku i pregled slijedećih 2.000 stabala. Prikupljeni podaci unose se u katastar. Riječ je o opsežnom projektu pri čemu se ne unose samo bazični podaci, poput vrste stabla i njegovih dimenzija, kao prije, već se istodobno radi i pregled zdravstvenog stanja stabala te se i ti podaci unose u digitalni sustav - pojašnjava Irena Prilika, inženjerka urbanog šumarstva, zaštite prirode i okoliša, zaposlena u Parkovima na radnom mjestu urbanog šumara.
- Na stablima su pričvršćene posebne oznake i to posebno dizajniranim čavlićima kako ne bi oštetili stabla prilikom urastanja. Jednom kad su zabijeni, više se ne miču, što znači da se drvno tkivo ne izlaže kisiku i eventualnim patogenima. Označavanje stabala ubrzava radove na sanaciji i otklanja mogućnost zamjene stabla ili izostanka radova. Također omogućuje jednostavniji i efikasniji nadzor radova - tumači inženjerka.
Prepoznavanje trendova
Katastar stabala sadrži poziciju i fotografije, dendometrijske podatke (vrsta, promjer debla, visina debla, početak krošnje, promjer krošnje, promjer na prsnoj visini, fiziološka starost), podatke o stabilnosti stabala, vitalitetu, zdravstvenom stanju, okolišnoj vrijednosti, perspektivi, truležima, parazitima, oštećenjima…
- Na temelju pregleda u katastar se unose podaci o potrebnim zahvatima na stablima, koji se onda koriste za planiranje njege stabala. Nakon zahvata njege i ti su postupci evidentirani u sustavu - dodaje Prilika ističući da će baza podataka o gradskim stablima biti aktivna i da će se u nju unositi i promjene na stablima.
- To će omogućiti praćenje povijesti rada sa stablima, ali i pomoći u prepoznavanju trendova kao što je odumiranje vrsta ili pojava bolesti i štetnika, što se može uključiti u planove preventivnog održavanja. Konačno, baza podataka omogućit će da procijenimo ekonomsku korist stabala pokazujući kako naša gradska stabla doprinose kvaliteti zraka i oborinskih voda te drugim čimbenicima okoliša. Jedna od najvećih prednosti ove baze bit će povećanje informacija potrebnih za dugoročno upravljanje u gradu općenito. Na temelju utemeljene i provjerljive analize i vrednovanja te izrade scenarija budućeg razvoja i alternativnih rješenja, bit će moguće postavljanje ciljeva i donošenje odluka o budućem razvoju javnih površina, što je osnova za sustav pametnog grada.