U Trakošćanu je u četvrtak 9. veljače održana završna konferencija projekta „Study4Career: Razvoj cjelovite podrške ranom razvoju karijera studenata Fakulteta organizacije i informatike“, koji nakon tri godine intenzivnog provođenja u sustavu visokog obrazovanja dolazi do završetka, ostavljajući zavidne rezultate, od kojih se ponajviše ističu inovativne primjene u učenju i poučavanju, novi model stručne prakse na prijediplomskoj razini sveučilišnog studija te implementacija inovativnih programskih proizvoda za direktno povezivanje studenata s poslovnim sektorom.
Projektni tim prevođen voditeljicom projekta docenticom dr. sc. Katarinom Pažur Aničić predstavio je rezultate trogodišnjeg projekta financiranog iz Europskog socijalnog fonda u sklopu poziva „Razvoj, unapređenje i provedba stručne prakse u visokom obrazovanju“, Operativnoga programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014. - 2020.“, ukupne vrijednosti3.939.784,99 kuna koji se provodi od 9. ožujka 2020. do 8. ožujka 2023. godine.
Nositelj projektnih aktivnosti bio je tim Centra za podršku studentima i razvoj karijera (CPSRK) Fakulteta organizacije i informatike (FOI) u partnerstvu s tvrtkom Northwest Agency, Tehnološkim parkom Varaždin (TPV) i Institutom za razvoj i inovativnost mladih (IRIM).
- U okviru Study4Career unaprijedili smo postojeće modele obavezne stručne prakse na FOI-ju te smo razvili sasvim novi model za naš sveučilišni prijediplomski studij Informacijski i poslovni sustavi u formi tzv. job shadowinga. Također smo razvili raznemodele učenja kroz rad (engl. work-based learning, WBL), što je omogućilo velikom broju studenata da u okviru redovne nastave, ali i kroz izvannastavne aktivnosti, imaju priliku raditi s poslodavcima na projektima i na taj način usavršavati svoje kompetencije i pripremati se za tržište rada – rekla je docentica Pažur Aničić, predstavivši rezultate projekta.
FOI je već 2010. uveo obveznu stručnu praksu na diplomsku razinu studija, a danas ima obveznu praksu na svim studijskim razinama. Već 2012. godine osnovali smo Centar za podršku studentima i razvoj karijere (CPSRK), a danas imamo aktivnu suradnju s više od 400 poslodavaca kod kojih studenti odlaze na praksu, uključuju se u nastavu, provode intenzivne programe i različite oblike WBL-a (učenja kroz rad). Studenti u okviru kolegija kroz WBL i projektni način rada rješavaju probleme iz prakse koje im zadaju poslodavci te ih zajedno s nastavnikom i mentoriraju.
- Ovaj projekt je dodatno ojačao vještine naših studenatakoje su potrebne danas na tržištu rada i povezao ih još direktnije s poslodavcima, a ojačane su pritom i kompetencije 35 predstavnika nastavnog i nenastavnog osobljaza razvoj modela učenja kroz rad u okviru nastavnih i izvannastavnih aktivnosti, koje nastavljamo provoditi i nakon formalnog završetka projekta – naglasila je dekanica FOI-ja prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep.
FOI trenutno ima oko 2700 studenata, a u ovaj projekt uključeno je bilo njih više od tisuću kroz razne aktivnosti. Kako bi i nastavnici mogli što bolje planirati i pratiti nastavne aktivnosti sa studentima i kroz WBL, na konferenciji je predstavljen besplatan softverski alat BDP (eng. Balanced Design Planning), koji je razvijen u Laboratoriju za analitike učenja FOI-ja pod vodstvom prof. dr. sc. Blaženke Divjak.
- Alat ima već 700 korisnika u svijetu, a on nam pomaže da putem analitike učenja vidimo jesmo li napravili dobar dizajn koji ima sve one karakteristike koje želimo i koji će motivirati studente, nastavnike i poslodavce da zajedno rade da bi bili bolji rezultati – kazala je profesorica Divjak.
Projektni tim jeuz pomoć Centra za razvoj programskih proizvoda FOI-ja pod vodstvomDarka Grabaraunaprijedio i postojeću aplikaciju za provedbu stručne prakse studenata FOI-ja, prema čijem modelu se slična koristi i na desetak drugih fakulteta u Hrvatskoj, a je razvijena iinovativna aplikacija za podršku radu Centra za podršku studentima i razvoj karijera - CPSRK app, koja zasad na jedinstven način povezuje studenta i poslodavca, bez posredstva treće osobe. Njihove su funkcionalnosti također prezentirane u okviru konferencije.
Važni dionici projekta bili su i poslodavci, stoga je HR managerica tvrtke Mobilisis Etelka Kožar predstavila sudionicima perspektivu poslodavaca, koji se rado uključuju u ovakve projekte prvenstveno zbog sve veće potražnje za stručnim informatičkim kadrom.
Osim za predstavljanje rezultata projekta, završna konferencija je bila prilika za razmjenu iskustava i diskusiju svih relevantnih dionika o temama vezanima uz razvoj stručne prakse, modela učenja kroz rad i rada karijernih centara na visokim učilištima, i to u okviru panel diskusije na temu „Uloga karijernih centara na visokim učilištima“u kojoj su sudjelovali prodekani s drugih fakulteta: izv. prof. dr.sc. Božidar Jaković (Ekonomski fakultet, Zagreb), izv. prof. dr. sc. Marinko Barukčić (Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija, Osijek), izv. prof. dr. sc. Ivan Grgurević (Fakultet prometnih znanosti, Zagreb) i izv. prof. dr. sc. Maja Brust Nemet (Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Osijek). Panelicu su moderirale dekanica FOI-ja profesorica dr. sc. Nina Begičević Ređep i voditeljica projekta „Study4Career“ docentica dr. sc. Katarina Pažur Aničić.
Više o projektu možete pronaći na službenoj web stranici: https://cpsrk.foi.hr/study4career/.