Očuvanje tradicije kuburaštva, Dječje seoske igre "Kak su se naši dedek i babica igrali“, Međunarodni festival 16. Tjedan smijeha u Varaždinskoj županiji, izrada ženskih zagorskih nošnji, Varaždinske barokne večeri – samo su dio od ukupno 79 programa i projekata u kulturi koji su u 2025. godini dobili financijsku podršku Varaždinske županije.
Rezultat je to Javnog poziva za predlaganje javnih potreba u kulturi Varaždinske županije, putem kojeg je, sukladno prijedlogu Kulturnog vijeća, dodijeljeno 229.700 eura, 23.370 eura više nego prošle godine.
Od ukupnog proračuna javnih potreba u kulturi za 2025. godinu na financiranje Varaždinske barokne večeri odnosi se 26.000,00 eura, dok je za programe po navedenom pozivu, sukladno prijedlogu Kulturnog vijeća Varaždinske županije i odluci župana, izdvojeno 203.700,00 eura.
Ugovore o financiranju danas su predstavnicima ustanova u kulturi, umjetničkih organizacija, udruga, samostalnim umjetnicima i drugim pravnim osobama koji djeluju u području kulture i umjetničkog stvaralaštva na području Varaždinske županije dodijelili župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i predsjednica Kulturnog vijeća Varaždinske županije Vesna Pascuttini-Juraga, u prisustvu zamjenice župana Silvije Zagorec, predsjednik Županijske skupštine Josipa Križanića i gradonačelnika Grada Lepoglave, ujedno i županijskog vijećnika Marijana Škvarića.
- Smatram da smo ovim ugovorima obuhvatili sve, od folklora do baroka. Ako pogledamo da je na početku mandata za potrebe u kulturi bilo izdvojeno 112.814, 00 eura, a danas dodjeljujemo 79 ugovora u vrijednosti 229.700,00 eura, onda možemo reći da samo unutar četiri godine iznos udvostručili – rekao je župan te najavio kako ono ključno - tek slijedi.
- Obnovili smo dvorac Opeku, u tijeku je izrada projektne dokumentacije za obnovu dvorca Šaulovec, a istu takvu pripremamo za dvorac Belu. Krećemo u energetsku obnovu i dogradnju palače Erdödy gdje je smještena naša Glazbena škola, pokrećemo projekt revitalizacije i obnove jahaone u Optujskoj ulici. Projektiramo cijeli niz interpretacijskih centara uz sva ona dobra koja su bitna za Varaždinsku županiju i koja nas čine prepoznatljivom, od Špilje Vindije, Gaveznice, Gomile. Iz tog razloga prošle smo godine formirali javnu ustanovu u kulturi CUKUR Varaždinske županije koja je namjenski osnovana da se bavi potrebama u kulturi i koja će naše potrebe i aktivnosti još nadograditi i staviti u prvi plan – zaključio je.
Predsjednica Kulturnog vijeća Varaždinske županije Vesna Pascuttini-Juraga naglasila je kako su se na Javni poziv mogle javiti udruge, ustanove, samostalni umjetnici te fizičke i pravne osobe koje se bave nekim vidom kulturne djelatnosti ili umjetničkim stvaralaštvom. Istaknula je kako se Kulturno vijeće vodilo s nekoliko kriterija, između ostalog, kvalitetom i inovativnošću programa ili projekta. Tu je i ekonomičnost, kontinuitet i održivost programa ili projekta, jasnoća, cjelovitost i provedivost, značaj za razvoj kulture baštine i kulture te kvaliteta dosadašnjeg rada.
- Svi programi koje podržavamo istaknuli su se svojom kvalitetom, stručnošću, kontinuitetom i prepoznatljivošću u našoj lokalnoj zajednici, a mnogi od njih imaju značaj i na regionalnoj, nacionalnoj pa čak i međunarodnoj razini – naglasila je Pascuttini-Juraga te se zahvalila svim udrugama, ustanovama, samostalnim umjetnicima i ostalim prijaviteljima na njihovom trudu i predanom radu.
- Vi ste nositelji kulturnog identiteta Varaždinske županije, čuvari tradicije, ali i kreatori novih kulturnih vrijednosti. Vaše ideje, entuzijazam i posvećenost obogaćuju naš prostor i donose nove kulturne iskorake – zaključila je.
Čipkarskom društvu "Danica Bresler“ iz Lepoglave financijska sredstva dodijeljena su za radionice i prezentaciju čipke sa UNESCO-ve liste.
- Tim sredstvima jako puno pokrivamo naše radionice. Najviše na učenju čipkarica i izrade majstorskih motiva. Ujedno ta sredstva nam dobro dođu i za neke promo materijale - rekla je predsjednica Društva Verica Dubovečak.
Financijska sredstva, između ostalog, dodijeljena su i HNK Varaždin.
- Nama je svaka podrška izuzetno važna, a sa županijske razine nisu izostala ni ove godine. Stvarati kulturu znači gledati u budućnost svijeta. Mislim da je to izuzetno važno za sve nas. Mi smo neko ogledalo društva i mi smo zapravo oni koji nude te najkvalitetnije sadržaje koje odgajaju naše društvo - rekla je intendantica Senka Bulić.