Varaždinci mogu biti sigurni da piju zdravu, pitku vodu iz svojih vodovoda, zaključak je to konferencije za novinare održane u srijedu na vodocrpilištu u Bartolovcu.
Gradonačelnik Varaždin Ivan Čehok i njegov zamjenik Zlatan Avar, Željko Bunić direktor Varkoma i tehnički direktor Marijan Cesarec novinarima su predstavili novo filtersko postrojenje s aktivnim ugljenom kojim će u slučaj potrebe iz vode biti filtrirana sva eventualna onečišćenja.
Pohvale vodstvu, inženjerima i djelatnicima Varkoma koji su sami konstruirali i izveli uređaj izrekao je gradonačelnik Čehok i dodao: Ovo je jedno rješenje koje nam osigurava sigurnost od zagađenja tetrakloretenom, a može se prilagoditi i za druge potrebe kao što je primjerice denitritizacija. Vodocrpilište nam osigurava kvalitetnu pitku vodu. Ističemo da Varaždinci piju kvalitetnu pitku vodu, nema nikakvih havarija ni štetnih utjecaja. Ovakve tehnološke inovacije i investicije potvrđuju da Varkom stalno brine o kvaliteti vode pa sa sigurnošću možemo reći ako bi se i pojavilo onečišćenje mi bi to mogli prevenirati i spriječiti.
Tehnički direktor Varkoma Cesarec je dao potrebno objašnjenje: Kontrolnim ispitivanjem kvalitete vode tijekom 2014. godine na jednom od bunara i piezometarskih bušotina vodocrpilišta Bartolovec pronađena je povišena koncentracija lakohlapljivih organskih otapala - tetrakloretena. Bunar Zd-6 je odmah iskopčan iz vodoopskrbnog sustava, sve do izgradnje privremenih filterskih postrojenja posuđenih iz zagrebačkog vodovoda.
Ponovno zagađenje tetrakloretenom na zagrebačkom vodocrpilištu Sašnak, ukazala je na potrebu za investicijom u vlastito filtersko postrojenje, a prema izvršenim prethodnim analizama i istraživanjima utvrđeno je da se većina hlapljivih ugljikovodika kao što su trikloreten, tetrakloreten i drugi mogu ukloniti iz vode ovakvim najjednostavnijim postupkom - tehnologijom aeracijom vode, adsorpcijom aktivnog ugljena ili kombinacijom ovih postupka.
Izgradnjom novih vlastitih filtarskih jedinice za filtraciju vode, poduzet je još jedan korak ka visokoj sigurnosti i dostupnosti kapaciteta zdrave vode za piće u slučaju zagađenja. Sustav je projektiran sa dva filterska spremnika svaki kapaciteta pročišćavanja Q = 50 l/s, tako da po potrebi termičke reaktivacije aktivnog ugljena ili održavanja prve filterske jedinice, onaj drugi može preuzeti proces filtracije, odnosno u slučaju potrebe oba mogu biti u paralelnom radu i povećati kapacitet filtracije.
Zbog pojačane kontrole rada postrojenja i samog crpilišta, izrađen je terminski plan uzorkovanja i mjerenja kvalitete vode u piezometrima i zdencima te, mada je koncentracija tetrakloretena u sirovoj vodi prema Zakonu o zdravstvenoj ispravnosti vode za ljudsku potrošnju u dozvoljenim granicama, filtersko postrojenje dodatno uklanja onečišćenje organskim otapalima što i potvrđuju sve provedene analize.
Vrijednost investicije je 2,5 milijuna kuna.