Saborska zastupnica Dubravka Novak (Možemo!) govorila je u petak o učinkovitosti državnih inspekcija, a osobito o njihovim reakcijama na očite nezakonite radnje poput ilegalnog zbrinjavanja medicinskog otpada, plastike i različitih oblika onečišćenja zraka te naglasila da su nam potrebne snažne, dobro organizirane i učinkovite inspekcijske službe.
“U Hrvatskoj, uključujući i Varaždin iz kojeg dolazim, svjedoci smo zabrinjavajućih situacija u kojima građani nisu zadovoljni radom državnih inspekcija koje ne reagiraju ili ne reagiraju na vrijeme na očite prekršaje. Ova pasivnost može imati katastrofalne posljedice za zdravlje stanovništva, a također narušava temeljne principe vladavine prava. Ilegalno zbrinjavanje medicinskog i svakog drugog otpada predstavlja ozbiljnu opasnost za zdravlje ljudi i rizik za zagađenje tla, vode i zraka”, rekla je Novak u Saboru.
Kao primjer je navela slučaj Varaždina gdje građani često prijavljuju nepropisno odlaganje otpada i zagađenje zraka, ali se osjećaju nemoćno jer se godinama ništa nije promijenilo.
“Osjećaju se nemoćnima u traženju prava na čist zrak. Prijavljuju, povratnih informacija nema, a oni i dalje brišu crnu, masnu čađu s prozora i namještaja, suše se voćke u dvorištima, a županija nam je na prvom mjestu po broju karcinoma u Hrvatskoj. Mnoge od prijava ostale su bez adekvatne reakcije inspekcija, zbog čega je zdravlje građana i dalje ugroženo”, kazala je Novak.
Zastupnica Novak smatra da korupcija nije jedini razlog zašto inspekcije ne funkcioniraju. “Dapače, mislim da je ipak, unatoč općoj percepciji, ona izražena u manjoj mjeri. Razlozi su višestruki: nedostatak resursa, nedostatak kadra pa čak i odgovarajuće obuke za inspektore. Možda ih nismo dovoljno zaštitili od ‘velikih i moćnih’ koje bi trebali kontrolirati i zasigurno ih nismo dovoljno platili za njihov rad. Također, postoje strukturne prepreke unutar samih inspekcija koje otežavaju djelovanje, poput nedovoljne, uske suradnje između različitih tijela vlasti koja ponekad sprječava pravodobnu i učinkovitu reakciju.”
“Lovimo da ne ulovimo”
Da bi se unaprijedio rad inspekcija i osigurala pravodobna zakon potrebno je, smatra Novak, poduzeti nekoliko koraka.
“Potrebno je povećati proračunska sredstva i ljudske resurse za inspektorate. Potrebno je poboljšanje obrazovanja i osposobljavanja inspektora da bolje prepoznaju, reagiraju i istražuju prijave o nezakonitostima. Potrebno je uspostavljanje jače suradnje između različitih državnih tijela i lokalnih zajednica. Građani su često prvi koji primijete nezakonite radnje. Njihovo uključivanje u proces je ključno za sustav ranijeg upozoravanja. Mnogi to i čine, ali sustav nam je spor, a ni zakonodavac ne uvažava prijedloge kojima inspekcija može doći odmah po prijavi. I prema novom Zakonu o kvaliteti zraka ostala je obveza najave dolaska inspekcije. To je kao da osumnjičenom dileru najavite da mu za pet dana policija dolazi u pretres. Što će on napraviti? Kad problem tako pojednostavimo, jasno je da ‘lovimo’ tako da ne ulovimo. Država kojoj je stalo do svojih građana i njihova zdravlja, kojoj je stalo do zdravlja okoliša mora osigurati pravedne, konkretne mjere za provođenje zakona, dosljednu i pravodobnu kontrolu te stroge sankcije”, rekla je saborska zastupnica.
“Zajednički nam je cilj omogućiti inspekcijama da rade svoj posao kompetentno i kvalitetno kako bi zaštitile naše zajednice od štetnih utjecaja ilegalnog zbrinjavanja otpada, onečišćenja zraka, ali i svega drugog ilegalnog i protuzakonitog. Samo tako možemo osigurati zdraviju, sigurniju, pravičniju budućnost za sve nas”, zaključila je Novak.