"Nikad toliko investicija u zdravstvu, nikad toliko mladih liječnika upućenih na specijalizaciju" Foto: Varaždinska županija

"Nikad toliko investicija u zdravstvu, nikad toliko mladih liječnika upućenih na specijalizaciju"

Varaždinske vijesti | 25.11.2024. u 15:15h | Objavljeno u Aktualno

- Nikad toliko investicija u zdravstvu Varaždinske županije, kao i nikad toliki broj mladih liječnika koji su ili će biti upućeni na specijalizacije – zaključak je 11. sjednice Savjeta za zdravlje Varaždinske županije koja je održana danas u Maloj dvorani Županijske palače.

Savjet_za_zdravlje_Varazdinske_zupanije_25112024_6.jpg

Župan Anđelko Stričak istaknuo je kako se u zdravstvene ustanove na području županije trenutno ulaže oko 100 milijuna eura.

- U Općoj bolnici Varaždin u visokoj je fazi izgradnja centralnog operacijskog bloka, čija ukupna vrijednost projekta iznosi 45 milijuna eura. Potpisan je ugovor o izgradnji nove zgrade Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije, investicija vrijedna 18 milijuna eura, pred nama je unutrašnje uređenje hotela Minerva čija se vrijednost procjenjuje na 22,6 milijuna eura. Osim izgradnje potrebnih prostora, velika pažnja posvećuje se zanavljanju medicinske opreme, tako je 13 milijuna eura osigurano za novu medicinsko-dijagnostičku opremu. U idućoj godini u planu je nabava novih pet vozila za Nastavni zavod za hitnu medicinu Varaždinske županije, vrijednosti 800.000 eura – nabrojao je, između ostalog, župan Stričak naglasivši kako Opća bolnica Varaždin priprema još dva projekta, ukupne vrijednosti oko 30 milijuna eura, a riječ je o obnovi bolnica u Klenovniku i Novom Marofu.

Savjet_za_zdravlje_Varazdinske_zupanije_25112024_4.jpg

- Mi sad moramo voditi brigu tko će naše građane liječiti ne danas, ne sutra, već za nekoliko godina, u kojim uvjetima će ih liječiti i s kojom opremom će raspolagati. Zato je važno saslušati inicijative ravnatelja naših zdravstvenih ustanova, kao i našeg Savjeta za zdravlje, jer jedino na taj način možemo ići i idemo pravim smjerom – zaključio je Stričak.

Kako je istaknula predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, Savjet za zdravlje ove je godine održao i podržao brojne akcije u suradnji sa zdravstvenim ustanovama na području Varaždinske županije, a neke od tih akcija rezultirale su npr. i većem odazivu na nacionalne programe ranog otkrivanja raka debelog crijeva, kao i raka dojke.

Ujedno, pohvalila je i rad Nacionalnog rehabilitacijskog centra za osobe s bolestima i oštećenima kralježnične moždine Specijalne bolnice Varaždinske Toplice putem kojeg je rehabilitaciju prošlo 832 pacijenta sa spinalnim ozljedama, dok je sveukupno kroz ustanovu prošlo 12.000 pacijenata. Ujedno, uz početni robot u postupku fizikalne terapije i rehabilitacije ove godine nabavljen je još jedan.

Savjet_za_zdravlje_Varazdinske_zupanije_25112024_5.jpg

Osvrnula se i na planove Opće bolnice Varaždin, čija osnivačka prava su prenesena na državu, dodavši da "Varaždinska županija i OB Varaždin i dalje kontinuirano rade na poboljšanju kvalitete rada zdravstvenih ustanova".

- Samo za Opću bolnicu Varaždin za naredno 5-godišnje razdoblje u planu je 148 specijalizacija i 33 uže specijalizacije. Naravno, specijalizacije su planirane i za druge zdravstvene ustanove, te se tako dolazi do gotovo 260 specijalizacija. Ujedno, planirane su i druge edukacije i usavršavanja i to ne samo za liječnike, već i za druge zdravstvene djelatnike – rekla je Spomenka Kiđemet-Piskač koja je navela i manja ulaganja u varaždinsku bolnicu, ali koja su od izuzetnog značaja za pacijente.

Savjet_za_zdravlje_Varazdinske_zupanije_25112024_3.jpg

- Pred samim završetkom je uređenje Odjela za gastroenterologiju kako bi pacijentima pretrage poput gastroskopije i kolonoskopije bile omogućene i uz opću anesteziju. Više od 1,7 milijuna eura uloženo je u bolničku ljekarnu kako bi se osigurala parenteralna priprava lijekova za onkološke bolesnike, a izuzetno mi je drago što je na inicijativu Savjeta, a uz podršku županije i Opće bolnice Varaždin pred završetkom i uređenje Odjela za neurorehabilitaciju djece – zaključila je Kiđemet-Piskač dodavši kako će se, zahvaljujući inicijativi planinara i rekreativaca, za Planinarski dom Ivanščica nabaviti automatski vanjski defibrilator, a nastojat će se da se jedan takav postavi i na Ravnoj gori, s obzirom na proglašenje Ivanščice i Ravne gore dijelom Parka prirode.

Savjet_za_zdravlje_Varazdinske_zupanije_25112024_2.jpg

Savjet_za_zdravlje_Varazdinske_zupanije_25112024_1.jpg