Na današnjem sastanku u Etno kući u Domitrovcu na kojemu su sudjelovali predstavnici jedinica lokalne samouprave (JLS), raspravljalo se o aktualnom problemu otpada s obzirom da je odlukom inspektorata zatvorena pretovarna stanica u Poljani Biškupečkoj na 30 dana zbog kršenja odredbi o prekomjernoj količini otpada u toj stanici.
Problem se mora riješiti unutar 30 dana jer nakon toga Čistoći prijeti najcrniji scenarij, a to je gubljenje dozvole za gospodarenje otpadom. Prvi korak je napravljen dogovorom sastanka s ministrom Tomislavom Čorićem koji je nadležan za pitanje odlaganje otpadom, a sastanak će se održati u srijedu u 14 sati uz župana Anđelka Stričaka i saborskog zastupnika Sinišu Jenkača.
- Prema zakonu za gospodarenju s otpadom, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja je odgovorno za kvote i odlagališta za jedinice lokalne samouprave. On određuje svojom odlukom gdje će koja JLS i županija odlagati otpad. Za Varaždinsku županiju je određen Jerovec, no Jerovec ne želi primiti otpad - objasnio je Neven Bosilj, gradonačelnik Varaždina te dodao da je također zatražio inspekcijski nadzor odlagališta Jerovec, Ivkoma i Grada Ivanca zbog odbijanja da zbrine otpad iz Varaždina, ali i drugih JLS-a putem Čistoće.
- Ja sam zatražio inspekcijski nadzor i nadam se da će se ovaj tjedan to odraditi i da će dobiti rješenje da moraju preuzeti naš otpad. Do tada idemo u srijedu do ministra Čorića sa saborskim zastupnicima Jenkačom i Stričakom jer tu se ne radi samo o Varaždinu i gradu kojem upravlja SDP, već i 14 JLS-a na kojima je na vlasti HDZ, HNS i drugi i ne može biti slučaj da 15 JLS-a nema odlagalište na kojemu će odlagati svoj otpad - objasnio je Bosilj.
I dok se čeka odluka državnog inspektorata na gradonačelnikovog zahtjev inspekcijskog nadzora, ministar Čorić, prema mišljenju Bosilja, može dati dozvolu za zbrinjavanje otpada van županije, ukoliko se neće ostvariti opcija da Jerovec zbrine taj otpad.
- Ministarstvo je dalo preko 10 milijuna kuna za sanaciju Jerovca i može prisiliti Jerovec da prihvati smeće, a isto tako može i nekim drugim odlagalištima izvan županije dati dozvolu da prime naš otpad. Ima nekih koji bi željeli to prihvatiti, ali po zakonu ne smiju jer mi moramo odlagati u Jerovcu. Po nalazu državne inspektorice sam upozoren, da to što sam dogovarao odvoz smeća u Pišornicu ili Davor, sam kršio zakon i ne smijem to raditi. Prema tome je jedino rješenje Jerovec ili da ministar odredi odlagalište koje će prihvatiti varaždinski otpad jer on upravlja kapacitetima odlagališta - objasnio je Bosilj.
Gradonačelnik je spomenuo da je direktor Čistoće Davor Skroza mogao to riješiti na način da se taj otpad odlaže kod Univerzala i Brezja, a današnja odluka Čistoće da se više neće odvoziti miješani komunalni otpad je prema mišljenju gradonačelnika proizvoljna odluka Skroze.
- Obustava odvoza miješanog komunalnog otpada je njegova osobna odluka, za koju sam ga molio da ne radi te da neka kupi otpad i predaje ga Univerzalu ili MBO-u, no on se poziva na to da je on odgovorna osoba u tvrtci i da misli da bi time radio prekršaj, a po meni je veći prekršaj da ostavlja otpad i da ugrožava zdravlje i okoliš građana Varaždina. Grad Varaždin ima 51 posto udjela u Čistoći, i iskoristit ćemo to na skupštini u kolovozu i promijenit ćemo nadzorni odbor, a 100 posto sam siguran da će se promijeniti uprava jer je ova uprava nekooperativna i rade sve da dovedu tvrtku do toga da izgube dozvolu za gospodarenje otpadom, odnosno rade da preko 120 ljudi ostanu bez posla - objasnio je Bosilj.
Nadzorni odbor Čistoće se sastaje ovog tjedna i odredit će datum skupštine Čistoće koja će se sigurno održati prije 10. kolovoza kada ističe mandat aktualnog Nadzornog odbora.