Nasilje nije rješenje: Vršnjačko nasilje mladi često doživljavaju kao zabavu Foto: Krešimir Đurić

Nasilje nije rješenje: Vršnjačko nasilje mladi često doživljavaju kao zabavu

| 25.4.2016. u 17:03h | Objavljeno u Aktualno

Vijeće učenika Varaždinske županije, u suradnji s Varaždinskom županijom i Policijskom upravom varaždinskom, u Županijskoj palači u Varaždinu organiziralo je tribinu "Nasilje nije rješenje" na temu prevencije i smanjenja nasilja među učenicima.

Glavni povod organiziranju tribine bio je nedavni incident kod Starog grada u Varaždinu, odnosno tučnjava među učenicama Srednje strukovne škole. Na tribini se, između ostalog, mogao čuti podatak, da je čak svako četvrto dijete u Republici Hrvatskoj žrtva nekog oblika nasilja, dok čak 27% djece gotovo svakog dana doživljava nasilje u školi.

Ovom je prilikom zamjenik župana Varaždinske županije Alen Kišić pohvalio ovu inicijativu i rad Vijeća učenika Varaždinske županije, te je naglasio da Varaždinska županija ima najbolje srednjoškolske ustanove u cijeloj državi, iz kojih dolazi mnogo državnih prvaka iz različitih područja.

- Velika je šteta da je upravo jedan takav oblik nasilja učenica gotovo zasjenio sve ono dobro što je u Varaždinskoj županiji vezano uz obrazovanje, ali to nam govori da trebamo još više raditi na prevenciji nasilja i svijesti o samom nasilju prvenstveno među učenicima naših škola, ali i njihovih obitelji, i zato su ovakve tribine i više nego potrebne i pozitivne, a Varaždinska županija će ih podržavati i dalje – naglasio je Kišić, koji je također naglasio da će Zaklada za prevenciju kriminaliteta Sveti Mihael u rujnu ponovno objaviti novi natječaj na koji će se sve škole imati prilike javiti.

Predsjednik Vijeća učenika Lovro Lukavečki naglasio je da je Vijeće učenika savjetodavno tijelo Varaždinske županije čiji je cilj aktivna suradnja s ostalim županijskim tijelima i svim učenicima, kako bi se mogle donositi pozitivne promjene koje bi u konačnici utjecale na čitavo društvo.

U prvom dijelu tribine izlaganje je održao predstavnik PU varaždinske Mario Medenjak koji je govorio o oblicima nasilja, načinima sprječavanja nasilja i programima koje PU varaždinska provodi kako bi se stopa nasilja među učenicima smanjila.

- Kad se dogodi nasilje u školi, to znaju vršnjaci, stručne službe i nastavnici u školama, a često puta policija o tome nema niti dojavu niti informaciju i onda je teško postupati. Ako se samo dotaknemo ovog zadnjeg slučaja, kada su se učenice potukle kod Starog grada, tamo je bila ekipa koja je bila zadužena da javi ako se pojavi policija. Mi ne možemo postupati ako ne znamo da se nešto događa - napomenuo je Medenjak i dodao da odgovornost imaju i obitelj, škole i Centar za socijalnu skrb.

Istaknuo je također da javnost u takvim slučajevima odgovornost prebacuju na policiju, iako, kako je napomenuo, policija svoj posao obavlja prema zakonu i unutar ovlasti koje ima.

- Učenici prepoznaju nasilje, ali često nisu svjesni posljedica koje mogu biti i dalekosežnije. Smatraju da se njima ništa ne može dogoditi i da je nasilje jedan vid zabave - upozorio je Medenjak.

U drugom dijelu tribine, kroz radionicu "Kako ja mogu spriječiti nasilje?", učenicima su se pokušale približiti metode kojima oni mogu pomoći da se razina nasilja kod učenika smanji te se također raspravljalo o tome kako smanjiti negativne aspekte nasilja u svakodnevnom životu. Također je naglašeno kako su ciljevi svih preventivnih aktivnosti prvenstveno senzibilizacija javnosti na problem nasilja, smanjenje broja nasilničkih ponašanja u obitelji, među mladima, na sportskim i drugim javnim okupljanjima te poticanje građana, a i samih žrtava nasilja na prijavljivanje nasilničkog ponašanja - bilo vršnjačkog, bilo obiteljskog.

 

Galerija slika