Nakon ugostitelja, na redu pekarnice: Njih čak 51 dobile zabranu rada Foto: Ilustracija

Nakon ugostitelja, na redu pekarnice: Njih čak 51 dobile zabranu rada

| 14.2.2025. u 11:42h | Objavljeno u Aktualno

Sanitarna, poljoprivredna i tržišna inspekcija Državnog inspektorata su u razdoblju od 20. siječnja do 7. veljače 2025. godine, koordinirano obavljale pojačanje ciljane inspekcijske nadzore u objektima koji obavljaju proizvodnju i/ili prodaju kruha te pekarskih proizvoda na području Republike Hrvatske. U navedenom razdoblju obavljeno je ukupno 429 inspekcijskih nadzora u kojima je utvrđeno ukupno 238 nesukladnosti.

Sanitarna inspekcija je u navedenom razdoblju obavila ukupno 143 inspekcijska nadzora u kojima je utvrđeno 112 nesukladnosti. Najčešće utvrđene nesukladnosti odnosile su se:  poslovima rukovanja s hranom u velikom broju objekata zatečeni su djelatnici koji nemaju položen obavezan tečaj zdravstvenog odgoja,  redovito se ne provode zdravstveni pregledi djelatnika u skladu s odredbama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, značajniji nedostaci utvrđeni su u pogledu higijenskih i sanitarno tehničkih uvjeta u objektu, neprovođenje uspostavljenih sustava samokontrole na principima HACCP-a.

- Poražavajuća je činjenica da je u 12 % od ukupno nadziranih objekta utvrđeno da uopće nemaju uspostavljen sustav samokontrole (HACCP). Za utvrđene nesukladnosti sanitarna inspekcija poduzela je propisane mjere sukladno Zakonu o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima (ukupno 236 novčanih kazni, 67 upravnih mjera, 11 optužnih ili prekršajnih naloga i 54 oportuniteta sukladno zakonskom propisu) - piše na stranicama Državnog inspektorata. 

Poljoprivredna inspekcija je u navedenom razdoblju obavila ukupno 145 inspekcijskih nadzora u kojima su utvrđene 73 nesukladnosti. 
Tržišna inspekcija je u navedenom razdoblju obavila ukupno 141 inspekcijski nadzor, od toga 129 nadzora pekarnica koji obavljaju proizvodnju i prodaju pekarskih proizvoda i 12 nadzora pekarnica koji obavljaju isključivo prodaju gotovih pekarskih proizvoda. U 53 inspekcijska nadzora utvrđeno je da trgovac ne vodi isprave o stanju robe na način propisan odredbama članka 16. Zakona o trgovini. Slijedom utvrđenog, doneseno je 51 rješenje o zabrani obavljanja djelatnosti trgovine do otklanjanja nepravilnosti a najkraće na rok od 30 dana, te su do sad, trgovci u 23 slučaja otkupili mjeru zabrane tako da su otkloni nepravilnosti i uplatili iznos od 3.981,68 eura u Državni proračun.

Označeno u