Od 11. do 13. listopada u Varaždinu i Čakovcu održan je 9. Psihošpancir, jedan od vodećih regionalnih skupova u području psihologije i medicine, koji je u tri dana održavanja okupio gotovo 300 sudionika uz predstavljanje više od 120 stručnih i znanstvenih radova.
U Čakovcu u Starom gradu i dvorani Muzeja Međimurja te na Sveučilištu Sjever u Varaždinu održano je više od 80 predavanja, interaktivnih predavanja, radionica, okruglih stolova, predstavljanja knjiga, te dva simpozija - simpozij o palijativnoj skrbi i simpozij za poduzetnike.
Psihošpancir se održava u povodu Svjetskog dana mentalnog zdravlja, a etablirao se kao ključna platforma za razmjenu znanja, umrežavanje stručnjaka i podizanje svijesti o važnosti psihičkog i mentalnog zdravlja, te psihoedukacije u široj zajednici. Organizatori su i ove godine bili Društvo psihologa Varaždin i Sveučilište Sjever.
Brojnim okupljenima na početku ove zanimljive znanstvene manifestacije obratio se župan Anđelko Stričak koji je podsjetio da u Medicinskoj školi djeluje Centar za mentalno zdravlje djece i mladih.
- Pohvalno je što ćete u sklopu Psihošpancira obilježiti i Svjetski dan palijativne skrbi, posebice kada znamo da je naše stanovništvo sve starije i treba stručnu pomoć za dostojanstveni kraj života. Varaždinska županija nedavno je dobila titulu županije prijatelja djece i upravo u strategiji koju smo pripremali velik smo naglasak stavili ne samo za infrastrukturne i edukativne projekte vezane uz djecu i mlade, već i na mentalno zdravlje. Želimo postati županija prijatelj zlatne dobi, a u strategiji na kojoj radimo mentalno zdravlje starijih i kvalitetna skrb bit će među prioritetima - istaknuo je Stričak.
Okupljenima se obratila i predsjednica Društva psihologa Varaždin Andreja Bogdan.
- Ponosni smo što smo i ove godine uspjeli organizirati brojna predavanja u Varaždinu i Čakovcu, te online, jer ovaj se hibridni model pokazao iznimno uspješnim i u vrijeme pandemije, a i održao se sada. Imamo tako mogućnost poslušati goste koji nisu u mogućnosti doći u Varaždin i Čakovec, ali i okupiti u tom virtualnom okruženju i one koji žele poslušati zanimljiva predavanja, a nisu eto u našem društvu ovdje. Ove godine uvodimo i novitet-radionicu za djecu o stresu, jer to je tema o kojoj se ne govori često, a tu je i buvljak Psihošpancira - napomenula je Bogdan.
Pročelnica Odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg naglasila je u svom govoru kako su među predavačima na Psihošpanciru i bivši studenti Sveučilišta Sjever što je, kako je istaknula, posebno pohvalno jer se dokazuju kao stručnjaci nakon brojnih stečenih znanja tijekom svog akademskog puta.
- Psihošpancir kroz ovih je devet godina progovarao o temama o kojima se u javnosti nije govorilo kao što je mentalno zdravlje, rizično ponašanje mladih i odraslih, te skrbi za ranjive skupine. Govorimo i o jako važnoj temi a to je palijativna skrb i drago nam je da će se upravo na Psihošpanciru predstaviti nova iskustva i prijedlozi kako poboljšati daj dio skrbi - kazala je Neuberg.
Na organizaciji devetog Psihošpancira Sveučilištu Sjever i Društvu psihologa Varaždin čestitao je i varaždinski gradonačelnik dr.sc. Neven Bosilj.
- Sama činjenica o broju sudionika i više od 120 radova koji će biti predstavljeni pokazuje da ovaj skup raste iz godine u godinu. Mislim da će deseti, jubilarni biti još bolji. Grad Varaždin prepoznao je problematiku mentalnog zdravlja od najranije dobi i imamo puno nadstandarda na koje smo ponosni. Jedini smo veliki grad u Hrvatskoj koji iz proračunu plaća psihologe u svim našim osnovnim školama, koje smo uveli nakon pandemije, jer vidjeli smo kako je to djelovalo na naše učenike - naglasio je Bosilj.
Za mentalno je zdravlje važna i glazba pa su u sklopu otvorenja Psihošpancira nastupili sopranistica Tamara Korunek Lesar i profesor gitare Marko Žerjav.
Početku Psihošpancira nazočili su i brojni gosti među kojima doc.dr.sc. Spomenka Kiđemet Piskač - predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije, doc.dr.sc. Jurica Veronek - ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije, Tomislav Benjak - ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, Igor Šegović - v. d. ravnatelj Županijske bolnice Čakovec s pomoćnicom ravnatelja za sestrinstvo Dijanom Farkaš, pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo Opće bolnice Varaždin Željka Gajski, pomoćnik ravnatelja za sestrinstvo Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice Zoran Košćak, te glavna sestra Doma za starije i nemoćne Varaždin Ivana Telebar.
Prvo predavanje održala je poznata hrvatska akademkinja Vida Demarin govoreći o stilovima života i zdravlju mozga.
- Nema zdravlja bez zdravlja mozga - poručila je Demarin.
Predstavila je istraživanja koja pokazuju kako visoki tlak, debljina i nedostatak tjelesne aktivnosti utječu i na zdravlje mozga i potencijalnu pojavu demencije i ostalih bolesti, kakav utjecaj može imati prehrana i zaključila da ples ima veliki, pozitivan utjecaj na mentalno zdravlje i zdravlje mozga, prema istraživanjima čak i više od bavljenja sportom.