Ministrica: Liječnici su na bolovanju, a aktivni su na društvenim mrežama

vv / hrt | 22.1.2025. u 11:36h | Objavljeno u Aktualno

- Pokušava se kroz političke poene nezadovoljnih dijelova populacije, odnosno zaposlenika, odnosno i lokalne politike, prikazati da postoji kriza pružanja zdravstvene usluge. Prema informacijama ravnatelja, sva je zdravstvena usluga do jučer pružena, naglasila je ministrica zdravstva Irena Hrstić, koja je gostovala u emisiji "A sada Vlada" Hrvatskog radija te se osvrnula na prilike u čakovečkoj bolnici, čijih je šet kirurga na bolovanju pa se traži pomoć varaždinskih.

-Da, postoji određeni otpor na promjene. Promjene su se dogodile recentnopa se čovjek zapita kako netko u tako kratkom periodu promjene predviđa potencijalnu krizu u organizaciji posla, rekla je ministrica, dodavši da je najzanimljivije što je određeni broj djelatnika, koji je na bolovanju izrazito aktivan pa se ona, kao ministrica zdravstva, pita o kojoj bolesti se to radi kada ste na bolovanju, a možete biti toliko aktivni na društvenim mrežama, ali fizički.

Ipak, ne šalje se inspekcija na teren.

- Pažljivo pratimo situaciju, stalno sam u kontaktu s ravnateljem koji nas obavještava o tome kako se pruža zdravstvena usluga. Rizika u ovom trenutku nema, ako se to i dogodi, moja obaveza je da pacijenti to ne osjete. Ja ovo ne bih nazvala krizom nego otporom i nezadovoljstvom djela zaposlenika, istaknula je Hrstić.

Osvrnula se i na poruku Hrvatske udruge bolničkih liječnika o profesionalizaciji i depolitizaciji.

- Čovjek treba pitati što znači depolitizacija. Vjerujte mi, u mojih 28 radnih dana, stvarno nisam provjeravala nečiju političku iskaznicu, odnosno pripadnost stranci. Ako oni imaju vremena provjeravati političke iskaznice, svaka čast. Ali ja ne provjeravam političku iskaznicu nekog ravnatelja, nego samo radi li svoj posao. Prvi i jedini uvjet za odabir ravnatelja je profesionalizam, odnosno njegovi rezultati, rekla je Hrstić.

Budući da je naslijedila prethodnika osminjičenog za pogodovanje, naglasila je kako prema korupciji imaju "nula posto tolerancije".

- Napravili smo analizu izvanrednih izmjena plana nabave u svim zdravstvenim ustanovama. Kroz izvanredne planove smo izdvojili opremu koja je iznad 100.000 eura i u ovom trenutku smo pri kraju usporedbe cijena postignutih u različitim zdravstvenim ustanovama. Ono što je važno, osim što gledate čistu cijenu, trebate pogledati određene tehničke karakteristike uređaja i očekujem da ćemo u neposrednoj kratkoj budućnosti imati rezultate i da ćemo detaljno izvijestiti javnost kako je i zadano, rekla je Hrstić.

Na pitanje jesu li porasle cijene pripravaka za onkološke pacijente, pojašnjava kako funkcionira lista lijekova u RH.

 - Određeni lijekovi ulaze na listu lijekova, određuje se cijena i kada postoji paralela, onda određeni proizvodi imaju veću doplatu. Onkološki pacijenti nemaju i ne smije biti razlika i ne smije biti štete po onkološkog pacijenta, kazala je.