Kupovina glasova i socijalnog mira ili dobrodošla pomoć uoči blagdana – raspon je to mišljenja o božićnici koju su pred Božić dobili korisnici mirovina iz hrvatskoga obveznog mirovinskog osiguranja, bez obzira na iznos mirovine, te korisnici nacionalne naknade za starije osobe.
Dodatak od 80 eura ipak je razveselio većinu umirovljenika koji jedva preživljavaju s malim mirovinama.
Nije 600 eura, ali...
Naime, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO) o mirovinama za studeni, prosječna netomirovina svih oko 1,22 milijuna umirovljenika iznosi 553,58 eura, a bez mirovina isplaćenih prema međunarodnim ugovorima, taj iznos se penje na 623,30 eura. No, prosječna netomirovina oko 1,13 milijuna umirovljenika koji su pravo na mirovinu ostvarili prema Zakonu o mirovinskom osiguranju je 507,20 eura, a od njih čak 551.484 prima mirovinu manju od 470 eura.
Tužna realnost pokazuje da je svaki euro dobrodošao, a uz 80 eura "državne" božićnice, tu su uskočile i božićnice koje umirovljenicima isplaćuju gradovi i općine. No, teško da će dostići Grad Umag, gdje je božićnica, ovisno o visini mirovine, iznosila od 100 do čak 600 eura, dok je maksimalni prihodovni cenzus bio 500 eura.
Ipak, prema dostupnim podacima, u Varaždinskoj županiji božićnice je umirovljenicima isplatila većina jedinica lokalne samouprave. Iznosi se kreću od 30 do 90 eura, pri čemu negdje postoje cenzusi, dok su u drugim sredinama božićnicu dobili svi umirovljenici, bez obzira na iznos mirovine.
Tko je dao najveće, a tko najmanje božićnice, gdje su pomoć primili svi umirovljenici bez obzira na iznos mirovine, što umirovljenike čeka sljedeće godine i hoće li konačno stići 13. mirovina te kakve su bile reakcije umirovljenika na božićnice, pročitajte u novom broju Varaždinskih vijesti...