Gradsko vijeće Ivanca, kao i što se očekivalo nakon oštre polemike oko tijeka radova na Aglomeraciji Ivanec, dobilo je novog, već trećeg predsjednika u ovom mandatu. To je Ivan Sedlar, vijećnik izabran s Nezavisne liste M. Batinića, koji je dobio osam glasova vijećnika, od čega dva vijećnika SDP-a, pet kolega s iste liste i, naravno, svoj. S istim glasovima prethodno je na sinoćnjoj sjednici smijenjen Zdenko Đuras (HDZ) s mjesta predsjednika ivanečkoga Gradskog vijeća. Protiv toga su bila četiri vijećnika HDZ-a, vijećnice Reformista i HSU-a te nezavisni Nikola Sedlar.
Epilog je to zbivanja koja su uslijedila nakon prošle tematske sjednice o Aglomeraciji održane 7. studenog, a nakon koje je osam vijećnika SDP-a i NPS-a zatražilo od Đurasa da u zakonskom roku sazove novu sjednicu na kojoj će mu izraziti nepovjerenje.
Što je prethodilo?
U pratećem priopćenju vijećnici su pojasnili razlog takvog zahtjeva. Izrazili su ogorčenje načinom na koji je Đuras danima uoči sjednice na društvenim mrežama, u medijima i na stranačkoj klauzuri HDZ-a za potrebe vlastite političke kampanje zlorabio funkciju predsjednika Gradskog vijeća.
Smatrajući da je iznošenjem u javnost neistinitih i zlonamjernih konstrukcija proizveo štetu za Grad i građane, apritom i većinu vijećnika protiv njihove volje „upregnuo“ u političku kampanju HDZ-a te time diskreditirao Gradsko vijeće kao predstavničko tijelo, vijećnici su mu poručili da više ne zaslužuje obnašati časnu funkciju predsjednika Vijeća.
Patekar: S HDZ-om se nismo uspjeli dogovoriti baš ništa
Razloge zbog kojih je SDP okrenuo leđa HDZ-u kao dosadašnjem partneru u Vijeću, na sjednici je pojasnio SDP-ov Dalibor Patekar. Podsjetio je da je prvih godinu dana SDP u Vijeću imao svog predsjednika, ali da se s Batinićevom Nezavisnom listom nakon toga „razišao“.
-Oko nekih stvari smo se s NL-om uspjeli dogovoriti, oko većine nismo. Nakon toga podržali smo HDZ-ovog kandidata, s ciljem da se dogovorimo oko nekih stvari bitnih za građane Ivanca. Ali nismo se uspjeli dogovoriti baš niti za jednu bitnu stvar. Za sve ono za što se SDP zalagao (povećanje sredstava umirovljenicima, financiranje vatrogasaca, pomoć braniteljskim udrugama) HDZ nije bio za to. Kap koja je prelila čašu bilo je provociranje izvanrednog stanja oko Aglomeracije – izjavio je Patekar uz zaključak da HDZ više ne zaslužuje imati predsjednika Gradskog vijeća.
Uoči sjednice – priopćenje županijskog HDZ-a
Da je politička odluka nove većine u Gradskom vijeću o smjeni Đurasa duboko pogodila HDZ, pokazao je ne samo nastavak rasprave, već i „nabrijana“ atmosfera producirana od strane pojedinih medija.
Ne ulazeći u motive odabira tajminga, samo pola sata uoči početka sjednice Gradskog vijeća na pojedinim portalima objavljeno je priopćenje HDZ-a Varaždinske županije s izjavama Z. Đurasa u kojima sebe prikazuje kao žrtvu „osvete“ gradonačelnika M. Batinića i SDP-a, a samo zato što je, navodno, pokrenuo rješavanje problema Aglomeracije.
Poruke vijećnika HDZ-a i nezavisnog vijećnika
U tom tonu tekla je i rasprava Ljudveka Cikača (HDZ), Nikole Sedlara (nez.) i Elvisa Gotala (HDZ). Iz njihovih širokih rasprava izdvajamo najvažnije naglaske.
Optužili su SDP i NPS kao pokretače hajke na sposobnog mladog poduzetnika i predsjednika Vijeća; izjavili su da su šokirani količinom izražene mržnje prema Đurasu samo zato što je ukazao na akumulirane probleme na području grada Ivanca; da su godinama upozoravali na probleme oko aglomeracije i nudili zajedničke obilaske i rješenja, ali da se gradonačelnik na to oglušio te kriznim sastancima i tematskom sjednicom Vijeća reagirao tek kad su problemi došli „do zida“. Nadalje, da je smjena Đurasa pokušaj „stišavanja istine“ i rješavanja problema koje je aktualna vlast sama stvorila.
Rečeno je također da je smjena Đurasa „prekretnica“ koja označava početak kraja vladavine aktualne gradske vlasti.
Spomenuti vijećnici svojim kritikama nisu štedjeli nikoga: ni dosadašnje partnere iz SDP-a; neugodno su prozvani i vijećnici NPS-a; gradska izvršna vlast optužena je da je HDZ-u otela na desetke projekata; da predstavnici projekta Aglomeracije na prethodnoj sjednici „samo što nisu ljubili ruke Batiniću“, Grad je prozvan da na svojim stranicama crta mete na leđima nepodobnih itd.
Kristina Geci (NS-Reformisti) izjavila je da joj je nepojmljivo da se u dvije godine dvaput mijenja predsjednik Vijeća te izrazila zabrinutost o tome hoće li se to odraziti na kvalitetu života građana. Izjavila je da neće podržati Đurasovu smjenu.
Poruke NPS-a
Govoreći u ime Kluba vijećnika NPS-a, Goran Spasojević kazao je da se NPS-ovo viđenje ove situacije za 180 stupnjeva razlikuje od onog koje iznose HDZ i partneri te uputio poruke i Đurasu:
-Da u javnosti niste dizali tenzije, teatralno nastupali i izvrtali činjenice, do ove sjednice ne bi ni došlo. Donekle mogu razumjeti vaš predizborni spin. Glumite žrtvu u medijskom prostoru i pravite se nevini. Nakon svega što smo čuli, samo što nam suza nije krenula! A istovremeno, uz svoje ljude na raznim pozicijama, sve što radite u svrhu je vaše vlastite stranačke promidžbe – ocijenio je Spasojević.
-Sada se predstavljate kao veliki branitelj interesa građana. Ali velika je razlika između toga i onoga što ste stvarno za njih učinili. Aglomeracija traje 3 godine. Da li ste za to vrijeme jedan jedini put bili u uredu gradonačelnika i pokrenuli pitanje aglomeracije? Koliko ste puta u te tri godine bili u obilasku terena ili na skupovima i prosvjedima građana? Nije vas bilo ni na skupu u Punikvama! A niste jer vas nije zanimalo, gradonačelnik je probleme sam rješavao. Molim, iznesite ovdje što ste ikad predložili po pitanju aglomeracije – upitao je Spasojević. Odgovor Đurasa na to pitanje je izostao.
Spasojević se kronološki osvrnuo na događaje koji su prethodili ovoj sjednici. O situaciji koju je Đuras proizveo svojim medijskim istupima o provociranju „izvanredne“ situacije, Spasojević je kazao da to faktički jest uznemirilo građane.
-Zvonili su mobiteli, stizale poruke, pitalo se o kakvim jeizvanrednim problemima riječ? – pitao je Spasojević te konstatirao kako je najbolji odgovor na takvo neprikladno istupanje u javnosti na tematskoj sjednici dao Milan Rezo, predstavnik Hrvatskih voda kao jednog od financijera projekta Aglomeracije, izjavom kako nikakve izvanredne situacije nema.
Poruke M. Batinić
Vijećnicima se obratio i gradonačelnik Milorad Batinić. Osvrćući se na priopćenje županijskog HDZ-a i Đurasovu izjavu objavljenu na jednom županijskom portalu uoči početka sjednice Vijeća, Batinić je konstatirao kako je upravo cijeli niz ovakvih, zloslutno intoniranih objava (u kojima Đuras spominje i osvetu), bio okidač za pokretanje njegove smjene.
-Sjednicu o Aglomeraciji inicirao sam s namjerom da kroz dijalog građani dobiju informaciju gdje smo i kako dalje. Ne da se traže krivci, već da se informira o razlozima zbog kojih i kanalizacija i vodovodi traju dulje nego što bi trebalo. Ako uzmemo u obzir da se istodobno provode dva navedena projekta, onda, u usporedbi s drugim aglomeracijama, sve to još i dobro ide – ocijenio je Batinić.
Predstavnici Aglomeracije na sjednicu su, kazao je, došli s respektom prema Gradskom vijeću i s namjerom da konstruktivno izvijeste o razlozima kašnjenja i dinamici radova.
-Umjesto tome, vi ste po nekima od njih raspalili rafalnom paljbom. Oni takav pristup nisu očekivali i ja sam im se kasnije ispričao – poručio je Batinić.
Tko je kriv za izgubljenih 17 mjeseci?
Uz objektivne i subjektivne razloge zbog kojih radovi kasne, a koje nitko ne niječe, Batinić je podsjetio i na dva velika i ključna razloga, koji su trajanje radova produljili za čak 17 mjeseci!
-Prvi razlog je Ministarstvo gospodarstva i zaštite okoliša od kojeg su Ivkom vode 14 mjeseci čekale odgovor na to treba li za vodovode Studija utjecaja na okoliš ili ne. Za to vrijeme ništa se nije moglo raditi, a da bi nakon toga ministarstvo poslalo odgovor u jednoj rečenici – da studija ne treba! I drugi razlog. Građevinska dozvola za vodovode od Županijskog se ureda čekala punih 5 mjeseci. Sve skupa, izgubljeno je 17 mjeseci! Da „vratimo“ to vrijeme, sad bismo bili u završenim radovima u lipnju 2023. – izjavio je Batinić.
Osvrćući se na prozivke na račun SDP-a zato jer je okrenuo leđa HDZ-u, Batinić je ocijenio da vijećnici SDP-a očito nisu bili zadovoljni suradnjom s HDZ-om, a da je sve navedeno oko aglomeracije bila kulminacija koja je dovela do toga.
-Pogriješili ste kod vaše ocjene da je ovo prekretnica koja označava „početak kraja jednog načina vladanja“. Četiri puta do sada na dužnost gradonačelnika izabran sam voljom većine birača Grada Ivanca. Ja nisam prihvatio časnu dužnost gradonačelnika da vladam, već da služim građanima – poručio je Batinić.
Kazao je i to da je zbog izjava objavljenih u medijima zvao Đurasa i pitao ga za objašnjenje, ali opravdanja su uvijek bila da on to nije tako rekao, da ne zna, da je krivo interpretiran i sl.
-Ako je to doista tako, pa zašto onda sve to niste demantirali? I NPS je izlazio sa svojim obrazloženjima u medijima i nijedan nas medij nije krivo „interpretirao“ – primijetio je Batinić.
Riječ Z. Đurasa
U završnoj riječi Zdenko Đuras kazao je da nije htio dati ostavku već pričekati smjenu, jer je htio čuti i vidjeti neke ljude. Izjavio je da ne utječe na medije, da ne može utjecati na novinarsko izvlačenje nekih dijelova iz konteksta te da nikad nije politizirao svoju funkciju. Smatrajući da je dužnost predsjednika Vijeća obnašao korektno, izjavio je kako osmero vijećnika SDP-a i NPS-a nemaju mandat za izjavu da više ne zaslužuje obnašati časnu dužnost predsjednika Vijeća.
Nakon donošenja Rješenja o razrješenju Đurasa dužnosti predsjednika Gradskog vijeća, Nikola Sedlar izjavio je da podnosi usmenu ostavku na dužnost potpredsjednika Vijeća.
Za novog predsjednika Gradskog vijeća većinom glasova NPS-a i SDP-a izabran je NPS-ov Ivan Sedlar, dugogodišnji gradski vijećnik, za kojeg su u NPS-u ocijenili da će svojim političkim iskustvom, staloženošću i smirenošću pridonijeti potrebnoj stabilnosti.