Na snagu je stupio novi Zakon o stečaju potrošača, poznat i kao zakon o osobnom bankrotu, koji prezaduženim građanima može omogućiti novi početak i kontroliranu otplatu njihovih dugova i potraživanja. Zakonom se uređuju opća pravila o stečaju potrošača, izvansudski postupak pred savjetovalištima, pretpostavke za otvaranje postupka stečaja potrošača, postupak pred sudom te pretpostavke i učinci oslobađanja potrošača od preostalih obveza.
- Osobni bankrot možda će pomoći onima koji više nemaju što izgubiti, ali takvih je vrlo malo. Stezanje remena za ovršenika bit će vrlo teško. Kad to zaživi, bojim se da će puno građana lutati ulicama skršenih snova - izjavio je u Dnevniku HTV-a Sarajko Baksa iz udruge Blokirani.
U Hrvatskoj je danas oko 130 tisuća blokiranih koji imaju dug manji od 10.000 kuna. Njima je Baksa preporučio da nastave prema starom sustavu kojim im se novac oduzima od plaće.
- Osobni bankrot je velika stvar. Bojim se da on neće značiti novi početak, nego početak kraja. Savjetujem svima koji o tome razmišljaju da se savjetuju i dobro razmisle - rekao je Baksa.
Cilj je poštenog potrošača osloboditi obveza koje preostanu nakon unovčenja njegove imovine i raspodjele prikupljenih sredstava vjerovnicima. Poštenje potrošača utvrđuje sud, uzimajući u obzir ponašanje potrošača prije podnošenja prijedloga za otvaranje postupka stečaja te njegovo ponašanje tijekom sudskoga postupka i razdoblja provjere ponašanja.
Zakonom je definirano da se stečaj potrošača može otvoriti samo ako je potrošač nesposoban za plaćanje, odnosno ne može ispuniti dospjele novčane obveze, a nesposoban je za plaćanje ako najmanje 90 dana uzastopno ne može ispuniti jednu ili više dospjelih obveza u ukupnom iznosu većem od 30.000 kuna.
Stečaj potrošača moguć je u izvansudskom postupku koji se provodi prije pokretanja postupka stečaja radi sklapanja izvansudskog sporazuma između potrošača i vjerovnika.