Gripa u Varaždinskoj županiji u punom zamahu Foto: ilustracija

Gripa u Varaždinskoj županiji u punom zamahu

I.D./Varaždinske vijesti | 19.2.2016. u 08:11h | Objavljeno u Aktualno

Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije objavio je podatke o broju oboljelih od gripe, iz kojih je vidljivo da je gripa i u našoj županiji u punom zamahu.

Naime, nakon što je tijekom čitavog siječnja evidentirano samo 50 slučajeva gripe, u prvoj polovici veljače novooboljelih je bilo 181. Samo u prvom tjednu veljače evidentirana su 52 nova slučaja, dok je u drugom tjednu broj oboljelih povećan za 129.

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, najviše oboljelih od gripe je u dobnoj skupini od 30 do 64 godine, a najmanje ih je među starijima od 65 godina. U drugom tjednu veljače zabilježen je i veći porast zaraženih gripom kod djece do 14 godina starosti.

Budući da je vrhunac sezone gripe tek pred nama, iz Zavoda napominju da je najučinkovitija mjera zaštite protiv gripe - cijepljenje.

- Osobe koje se redovito cijepe protiv gripe, a nisu se cijepile do sada, još uvijek se mogu cijepiti jer će imunološki odgovor biti spreman za 2-3 dana. A i oni koji se nisu do sada cijepili protiv gripe redovito mogu se zaštititi. U riziku su od obolijevanja prva dva tjedna od cijepljenja u vrijeme epidemije. Epidemija gripe svake godine traje do travnja tako da im zaštita vrijedi dalje sve do kraja epidemije - napominje dr.med. Katica Čusek Adamić, spec. epidemiologije, voditeljica Higijensko-epidemiološke djelatnosti ZZJZ Varaždinske županije.

Ujedno savjetuje da je potrebno izbjegavati bliski kontakt s osobama koje su oboljele od gripe. Važne su i zdrave navike u životu i ojačavanje imunološkog sustava: pravilna prehrana bogata vitaminima i redovito vježbanje. Treba izbjegavati odlazak u zdravstvene ustanove u vrijeme epidemije gripe ukoliko to nije neophodno.

- Odrasli koji su bolesni mogu inficirati ostale za približno 5 dana nakon početka simptoma, a djeca su zarazna 7 dana nakon početka simptoma - ističe dr. Čusek Adamić i podsjeća da je liječenje gripe simptomatsko.

To podrazumijeva mirovanje, uzimanje veće količine tekućine, lijekova za snižavanje temperature i bolova te suzbijanje kašlja. Napominje da se gripa ne liječi antibioticima, jer antibiotici ne djeluju na viruse.

- Obavezno se javite liječniku ukoliko temperatura iznad 40°C traje duže od tri dana, ako imate bolno grlo s natečenim limfnim čvorovima, ako dođe do poremećaja svijesti, pojačanog kašlja s iskašljajem, osjećaja skraćenog daha i pritiska u prsnom košu, stalnog povraćanja i eventualno pojave osipa - napominje dr. Čusek Adamić.