U Medicinskoj školi Varaždin završili su građevinski radovi na rekonstrukciji i dogradnji Regionalnog centra kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija, u koji će se tijekom ljeta početi postavljati specijalizirana oprema za kabinete i laboratorije, među kojima i za „operacijske dvorane“ i „bolesničke sobe“ u kojima će se odvijati edukacija.
Ovime se privodi kraju jedno od najvećih i najvažnijih ulaganja Varaždinske županije u obrazovanju, kojim će ova škola pružati nadstandard u obrazovanju srednjoškolaca, ali i zdravstvenih djelatnika Hrvatske te inozemstva.
Istaknuto je to danas kada je župan Anđelko Stričak sa zamjenicom Silvijom Zagorec i resornim pročelnikom dr. sc. Miroslavom Huđekom, ravnateljicom Uprave za odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja Vesnom Šerepac te ravnateljicom Medicinske škole Mirjanom Grabar Kruljac obišao nove prostore.
- U Medicinsku školu ulažemo ukupno 13,3 milijuna eura ili više od 100 milijuna kuna putem dva EU projekta, pri čemu se jedan odnosi na infrastrukturu, na rekonstrukciju starog dijela školske zgrade te dogradnju 2.323 kvadrata, a drugi na uspostavu samog Regionalnog centra. Danas smo imali priliku vidjeti novouređene učionice, kao i prostor „bolnice“ u kojem će se naši srednjoškolci educirati u realnim uvjetima. Uređena je i predavaonica za potrebe cjelodnevne nastave, kao i cjeloživotnog obrazovanja jer će se ovdje provoditi i edukacije odraslih. Zahvaljujući „soft“ programu, naša Medicinska škola postaje jedno od najmodernijih središta za obrazovanje medicinskih sestara, farmaceutskih, zdravstvenih, laboratorijskih, dentalnih i fizioterapeutskih tehničara, primarnih dentalnih asistenata i gimnazijalaca prirodoslovnog smjera. Već sama ta širina, raspon za što će se sve osposobljavati naši srednjoškolci dovoljno govori o važnosti ovog Regionalnog centra – istaknuo je župan Anđelko Stričak.
Ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje Ministarstva Vesna Šerepac rekla je da joj je iznimno zadovoljstvo prisustvovati obilasku dograđenih i rekonstruiranih prostora škole.
- Ovaj Regionalni centar kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija, koji se realizira u suradnji Županije i Ministarstva, čini veliku prekretnicu u podizanju kvalitete u sustavu odgoja i obrazovanja. Ta kvaliteta nije samo izgradnja i dogradnja postojećeg i novog prostora, nego i razvoj strukovnih kurikuluma unutar područja zdravstva te usklađivanje s hrvatskim kvalifikacijskim okvirom u kontekstu podizanja kvalitete. Kabineti sa specijaliziranom opremom zasigurno će omogućiti razvoj standarda zanimanja unutar medicinske struke, i to u sinergiji s poslodavcima koji će učenicima omogućiti stjecanje raznih praktičnih vještina. Ovdje se vidi na koji način sinergija državne, regionalne i lokalne doprinosi podizanju kvalitete života u jednoj sredini – rekla je Vesna Šerepac.
Pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek je podsjetio da je Medicinska škola od 2003. godine na postojećoj lokaciji, kada je uselila u nekadašnju vojnu ambulantu koju je Županija, u skladu s mogućnostima, prenamijenila u školu.
- Sada nakon 20 godina možemo reći da imamo Medicinsku školu u punom opsegu, kako to mora i biti. Prije pet godina škola je dobila status Regionalnog centra kompetentnosti u zdravstvu i danas svjedočimo da su ulaganja, kompletan projekt pri samom kraju. Svjedočit ćemo i novom programu, a to je program Centra za mentalno zdravlje djece i mladih koji će djelovati u sklopu Regionalnog centra, a koji danas predstavljamo ravnateljima te stručnim suradnicima u školama – rekao je pročelnik Huđek.
Ravnateljica Medicinske škole Mirjana Grabar Kruljac istaknula je da će u Regionalnom centru pružati nadstandard u obrazovanju zdravstvenih djelatnika Hrvatske i širokog pojasa oko Hrvatske.
– Za ovaj Centar je specifično to što smo općeobrazovne predmete uspješno stavili u funkciju struke, što je jako važno jer će na taj način naši učenici dobiti cjelovitu podršku u odgoju i obrazovanju. Obrazovanje u zdravstvu ne može biti bez poslodavaca, bez naših bolnica i zdravstvenih institucija. Računamo na njih u smislu da budu naša radilišta kao što su bili dosad, ali smo osnaživali i mentore, stručno smo ih usavršavali za područja koja su nam važna. Imamo cijeli kat specijaliziranih kabineta i laboratorija, koji će predstavljati simulacijski centar za sva potrebna područja u medicini. Ujedno treba napomenuti i da smo uspostavili i potpisali sporazum o suradnji s međunarodnim institucijama koje će nam u jednom djelu biti partneri, ali i korisnici – rekla je ravnateljica Grabar Kruljac.
Regionalni centar, kao i Centar za mentalno zdravlje je danas predstavila na Kolegiju ravnatelja osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije, na kojem su prisustvovali i stručni suradnici tih obrazovnih ustanova, predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, kao i ravnatelji te predstavnici zdravstvenih ustanova.
- Centar za mentalno zdravlje djece i mladih jedna je od aktivnosti u sklopu našeg Regionalnog centra. Djeca i mladi predstavljaju posebno rizičnu skupinu i o njima je potrebno brinuti na poseban način, pa smo se stručno usavršavali da bismo mogli pružiti adekvatnu uslugu upravo toj ciljanoj skupini – navela je Grabar Kruljac.