Povodom obilježavanja Dana europskog broja 112 i 20 godina od uvođenja navedenog broja u Republici Hrvatskoj, Područni ured Civilne zaštite Varaždin je, u suradnji sa Službom civilne zaštite Koprivnica, u petak organizirao terensku vježbu na temu potrage i spašavanja paraglajdera koji su se srušili na šumovitom predjelu na sjevernim padinama planine Kalnik.
Mjesto vježbe pomno je odabrano. Naime, uzletište za paraglajdere je na Vidikovcu Obrež koji je na zapadnim padinama planine Kalnik i na tom se području često događaju nesreće padova letača paragalajderom.
Vježbi su nazočili župani Varaždinske i Koprivničko-križevačke županije Anđelko Stričak i Darko Koren, načelnici Općina Kalnik i Ljubeščica Mladen Kešer i Nenad Horvatić, Darko Majstorović, pomoćnik ravnatelja Ravnateljstva Civilne zaštite, načelnici Stožera civilne zaštite Varaždinske i Koprivničko-križevačke županije Silvija Zagorec i Ratimir Ljubić, predstavnici žurnih službi te mnogi drugi.
Ivica Matošić, pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Varaždin, naglasio je kako su sve žurne službe pokazale spremnost i uvježbanost, a pojasnio je zašto je za ovu vježbu odabrano upravo spašavanje paraglajdera.
- Ovo područje je specifično po tome što imamo veliki broj letača na području Kalnika, Ravne Gore, Ivančice, i zabilježeno je nekoliko padova paraglajdera, dok na sreću nismo u zadnje vrijeme imali padova drugih letjelica - kazao je Matošić dodajući kako je prioritet naći mjesto pada i odmah pružiti prvu medicinsku pomoć.
Što se tiče mogućih nesreća, pojasnio je da dosta faktora utječe na to.
- Jednostavno, nesreće se događaju - rekao je Matošić dodajući da bi ubuduće bilo dobro da što veći broj letača ima na sebi GPS uređaj, što bi olakšalo potragu i sam pronalazak u slučaju nesreće.
Zaključio je kako je jedan od ciljeva ovakvih vježba međusobno povezivanje pripadnika svih žurnih službi, posebice kada se radi o žurnim službama s područja dviju županija, kao i međusobna razmjena iskustva.
Klaudija Seđek, spasiteljica iz GSS stanice Koprivnica i instruktor prve pomoći rekla je da su od kad je ona u službi imali dva poziva paraglajdera u pomoć te da je jednog i spašavala s drveta.
- S obzirom da se radi o vrlo tehnički zahtjevnim intervencijama jer se radi o paraglajderima koji padnu na drvo, dosta je zahtjevno jer se prvo treba popeti na drvo, ponijeti svu opremu, fizički spustiti čovjeka i onda ukoliko se radi o nekim ozbiljnim ozljedama te ozljede treba sanirati. Isto tako, tog čovjeka treba predati hitnoj pomoći i sve to skupa zahtjeva dosta ljudskih resursa i fizičkih sposobnosti. U takvim akcijama od žurnih službi najčešće sudjelujemo s policijom, HGSS ima barem šest do deset ljudi koji sudjeluju u akciji i prema potrebi hitna pomoć – rekla je Seđek.
Paraglajder Franjo Kuzmić, koji ima iskustva u ovom adrenalinskom sportu praktički po cijelom svijetu, pojasnio je kako je sam sport, zbog tehnički sve bolje opreme, sigurniji iz godine u godinu.
- Unatoč tome, paraglajding nije sasvim bezopasan sport - dodao je Kuzmić ističući da treba biti jako oprezan kod polijetanja, a probleme u samom letu može stvarati vjetar. Naglasio je da se na letenje nikada ne ide samostalno, već u društvu barem još jednog paraglajdera.
Zaključio je kako je važna edukacija te da je važno imati iskusnog instruktora koji godinama obučava i sve to pod stručnim nadzorom. Što se tiče iskustva sa žurnim službama, odgovorio je kako on ima samo pozitivna iskustva u svoje dosadašnje tri nesreće.
Župan Anđelko Stričak je istaknuo kako Republika Hrvatska već 20 godina koristi broj 112.
- 20 godina Republika Hrvatska koristi europski broj 112 koji je jedinstven na području cijele Europske unije, znači u bilo kojoj članici Europske unije da se nađete i trebate pomoć policije, vatrogasaca, hitne službe to ćete ostvariti preko tog broja.
- Prisustvovat ćemo jednoj vježbi u kojoj će biti prikazan pad paraglajdera te spašavanje istog. Za nešto takvog smatram da zaista postoji potreba jer s Kalnika polijeće sve više zaljubljenika u taj sport, a svako malo se dogodi neka nezgoda ili nesreća. Stoga je dobro da naše žurne službe upoznaju teren, između sebe koordiniraju i vide na koji način cijeli taj sustav zaštite i spašavanja učiniti što boljim, fleksibilnijim i naprednijim, sve kako bi se pomoglo našim unesrećenim građanima- rekao je župan Stričak.
Župan Koren pak je podsjetio da je prostor Kalničkog Ljublja nekada bio u sastavu Koprivničko-križevačke županije.
- Nastankom ustroja 1993. godine kada su nastale županije, taj prostor pripada Varaždinskoj županiji, ali to nije apsolutno nikakva prepreka za našu besprijekornu dobrosusjedsku suradnju po svim pitanjima i projektima, pa tako i u ovakvim situacijama. U takvim se prilikama ne mogu gledati nikakve granice, ni državne, a kamoli međužupanijske. Zadovoljstvo mi je biti ovdje i zajedno s kolegom Stričakom sudjelovati u vježbi spašavanja paraglajdera koja simbolizira svaku mogućnost takvih nezgoda i prilika je da sve naše žurne službe pokažu svoju spremnost u reakciji na bilo kakvu takvu situaciju – rekao je Darko Koren.
Čestitke svima koji su sastavni dio službi jedinstvenog broja 112 uputio je načelnik Općine Ljubešćica, Nenad Horvatić.
- Živimo u izazovnim vremenima i moramo biti spremni na sve izazove koji su mogući. Zahvaljujem i udrugama s područja općine Ljubešćica, lovcima i vatrogascima, šefu stožera Mihaelu Španiću s područja općine Ljubešćica koji je dosta koordinirao kako bi današnji dan protekao što bolje. Danas ste pokazali sposobnost i spremnost za pružanje pomoći unesrećenima. Nema veće sreće nego kada vaš posao na kraju dana završi uspješno i to je dokaz da ste nekome vratiti osmijeh na lice i nekome spasili život i to vam je najveća nagrada – poručio je Horvatić sudionicima vježbe.
U nastavku pogledajte fotogaleriju: