U povodu Svjetskog dana šećerne bolesti (14. studenog), Društvo za zaštitu od dijabetesa Varaždin (DZDV) će na području Varaždinske županije od 12. do 14. studenoga obilježiti Tjedan borbe protiv šećerne bolesti.
S glavnom temom "Dijabetes i dobrobit dijabetičara" te pod sloganom "Razgovarajmo o dobrobiti za bolji život s dijabetesom", Tjedan borbe protiv šećerne bolesti obuhvatit će niz predavanja, savjetovanja bolesnika o prehrani i regulaciji šećerne bolesti.
DZDV će 12. studenog u dvorani Tehnološkog parka Varaždin (Zagrebačka 89, kod Varteksa) u 17 sati održati predavanje "Dijabetes i prehrana", uz potporu Lions klubova NCLC Varaždin Millennium i Virtual Croatia te podršku Tehnološkog parka Varaždin. Ulaz je slobodan, a za one koji ne mogu osobno doći na predavanje, organiziran je prijenos uživo (makerspace.hr/dijabetes-i-prehrana/).
Centralni događaj Tjedna borbe protiv šećerne bolesti održat će se na Franjevačkom trgu u Varaždinu 14. studenog od 10 do 12 sati, uz mjerenje više od 800 vrijednosti šećera u krvi.
Kako ističu iz DZDV, u svijetu od šećerne bolesti boluje više od 537 milijuna osoba u dobi od 20 do 79 godina, a procjenjuje se da će taj broj narasti na 783 milijuna do 2045. U svijetu svake godine od šećerne bolesti umire 6,7 milijuna ljudi, odnosno 1 osoba svakih 5 sekundi. 90% boluje od tipa 2, a samo 10% od tipa 1 (djeca i mladi). U Hrvatskoj je u 2021. registrirano 323.351 osoba s dijabetesom uz još 40% nedijagnosticiranih te je ukupni broj veći od 500.000.
- Liječenje šećerne bolesti fokusirano je na normalnu razinu šećera u krvi, dok se zaboravlja na izazove s kojima se suočavaju oboljeli kod kuće, na poslu i u školi. Moraju biti organizirani, otporni i odgovorni za svoje fizičko i mentalno blagostanje. U samo središte skrbi treba staviti dobrobit za ukupno zdravlje dijabetičara i započeti promjenu za bolji život s dijabetesom - ističe predsjednica DZDV Antonija Brlek.
Šećerna bolest tipa 1 se ne može prevenirati, dok tip 2, na čiju pojavnost utječu genetski čimbenici i okolišni čimbenici (moderni način života, sjedenje, smanjenje tjelesne aktivnosti), možemo utjecati.
Simptomi šećerne bolesti su, među ostalim, pojačano žeđanje, učestalo mokrenje, umor, pojačana glad, zamućen vid, usporeno cijeljenje rana, trnci u šakama i nogama. Obavezne su godišnje kontrole, uvid od strane liječnika u sam tijek bolesti, sprječavanje komplikacija same bolesti, samokontrola, pravilna prehrana i fizička aktivnost (npr. 30 minuta hodanja dnevno).
- Koliko sami uložimo i što prije prihvatimo svoju autoimunu bolest, to ćemo duže i ljepše uživati u svojem dragocjenom životu uz svoje najmilije! - poručila je Brlek i pozvala sve građane da se u četvrtak, 14. studenog, pridruže obilježavanju na Franjevačkom trgu.