Prošli su tjedan obilježeni Međunarodni dan epilepsije (10. veljače) i Nacionalni dan oboljelih od epilepsije (14. veljače), a tim nam je povodom o epilepsiji, jednoj od najčešćih kroničnih neuroloških bolesti, više ispričala doc.prim.dr.sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, dr. med., spec. neurolog, subspec. za kronične neurodegenerativne bolesti i voditeljica Odjela za neurologiju Opće bolnice Varaždin.
"Prepodražljive" stanice
- Epilepsija predstavlja kronični poremećaj stanica moždane kore, koje iz različitih razloga postaju "prepodražljive" i reagiraju izbijanjima električkih impulsa, što se manifestira epileptičkim napadajima. Sam napadaj možemo definirati kao simptom opisanih poremećaja, a ovisi o tome na kojem se mjestu u mozgu poremećaj javlja. Tijekom napadaja mogu se javiti grčevi mišića, smetnje osjeta, smetnje njuha, vida ili sluha, kao i određeni stupanj poremećaja svjesnosti - pojasnila je dr. Kiđemet-Piskač, dodavši da se posljednjih godina prati znatno širenje razumijevanja etiologije i patofiziologije ove bolesti, zahvaljujući napretku ponajprije neuroslikovnih dijagnostičkih metoda i molekularno-genskog testiranja.
- Određivanje kliničkih znakova epileptičnih napadaja te klasifikacije epilepsije, odnosno epileptičnog sindroma, vrlo je važno pri postavljanju ispravne dijagnoze te odabiru prikladnoga načina liječenja - napomenula je.
Koje vrste epilepsije postoje, što ih uzrokuje i kako se manifestiraju, kako se liječi i kakva prehrana može pomoći, tko i kako liječi oboljele od epilepsije u Općoj bolnici Varaždin te kakvim su predrasudama oboljeli izloženi, pročitajte u novom broju Varaždinskih vijesti...