Međunarodni tjedan dojenja obilježava se svake godine od 1. do 7. kolovoza, a Patronažna djelatnost Doma zdravlja Varaždinske županije ovu će manifestaciju obilježiti 1. kolovoza u Park boutique hotelu u Varaždinu, od 10 do 12:30 sati, pod motom "Premostimo razlike. Podrška dojenju za sve."
Pozivaju sve majke i očeve da im se pridruže, a održat će se predavanja stručnjaka te druženje (za djecu će biti osigurane tatami podloge i didaktičke igračke).
>> Dom zdravlja obilježava Međunarodni tjedan dojenja: Stručna pomoć, podrška i savjeti o dojenju
Osim stručne pomoći i podrške, roditelji će moći dobiti odgovore na pitanja, praktične savjete te informacije i edukativne materijale, uz razmjenu iskustava te druženje s patronažnim sestrama, pedijatrima, psihologom, logopedom i edukacijskim rehabilitatorom.
Roditelji traže edukaciju
Tim smo povodom razgovarali s patronažnim sestrama Doma zdravlja - Andreja Tomašek, ujedno i glavna sestra te pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo, Viktorija Benčić Šestak, pomoćnica ravnatelja za kvalitetu zdravstvene zaštite te Iva Kreš i Ivanka Humek-Kranjčić ispričale su nam sve o možda najljepšem dijelu njihovog posla – skrbi o trudnicama, dojiljama i tek rođenoj djeci.
- Imamo 35 patronažnih sestara, i one su jedine koje ulaze u kuće pacijenata od rođenja pa do smrti. Patronažna djelatnost je polivalentna te je istovremeno i zaštitnica i odvjetnica i mama i tata našim pacijentima – istaknula je Andreja Tomašek, dodavši da Dom zdravlja trudničke tečajeve održava na tri lokacije: u Ivancu, Ludbregu i Varaždinu.
- U posljednje dvije godine se povećao broj ljudi, odnosno parova, te smo sada došli na 20 parova, što uz puno pitanja roditelja, osobito očeva, iziskuje i veliki trud sestara. A iako imamo i online tečajeve na web stranici Doma zdravlja, roditelji svejedno osobno dolaze na naše tečajeve. Imamo i grupe za podršku dojenju, a uskoro ćemo u Domu zdravlja imati i savjetnicu za dojenje – otkrila nam je Tomašek.
Viktorija Benčić Šestak kazala nam je da su roditelji prije pandemije korone trudničke tečajeve pohađali isključivo zbog potvrdnice, dok sada dolaze zbog znanja, jer potvrdnice više nisu potrebne, što je dokaz uspjeha patronažnih sestara, na što su u Domu zdravlja jako ponosni. Iva Kreš je dodala da je odaziv roditelja čak i veći nego kad je bila potrebna potvrdnica, što je pokazatelj pozitivnih trendova, odnosno želje roditelja da se zaista educiraju.
Uz trudničke tečajeve, imamo i grupe za podršku dojenju, a uskoro ćemo u Domu zdravlja imati i savjetnicu za dojenje, kazala nam je glavna sestra
Tomašek je napomenula da roditelji u svakom trenutku na web-stranici Doma zdravlja mogu provjeriti koja patronažna sestra je zadužena za njihovo područje, njihovu e-mail adresu i broj telefona.
- Varaždinsko rodilište šalje nam prijave novorođenčadi, ali ako je porod bio u nekom drugom gradu, onda nam se roditelji samostalno javljaju, kao što i piše na otpusnom pismu. Mi do kraja dana znamo tko je otpušten iz rodilišta i već drugi dan ujutro kontaktiramo roditelje i odlazimo u prvi patronažni posjet – pojasnila je.
Pribjegavanje lakšim rješenjima
Na važnost podrške dojenju ukazala je i Viktorija Benčić Šestak.
- Nažalost, posljednjih godina dojenje je u padu, što zbog nadomjestaka za majčino mlijeko koji su dostupni na svakom koraku, što zbog činjenice da dojenje samo po sebi iziskuje puno truda od majke, veliku žrtvu. Majka dijete ponekad doji svakih desetak minuta, nije kao na dohrani i samim time majke pribjegavaju lakšim rješenjima - kazala je i pozvala roditelje da im se pridruže 1. kolovoza.
- Uz stručne suradnike i multidisciplinarni pristup želimo osnažiti roditelje u tim prvim trenucima, jer prvih nekoliko tjedana najvažniji su period u kojem se postavljaju dobri temelji za daljnji rast i razvoj djeteta – naglasila je Benčić Šestak.
Ivanka Humek-Kranjčić provela je istraživanje o toj tematici.
- Svi znamo da je dojenje vrlo bitno jer je to jedina prirodna prehrana. To je nešto što majka, osim teoretskog znanja, svakako mora iskusiti u praksi i tu je veliku ulogu imaju patronažne sestre. S kolegicom sam radila anketni upitnik o važnosti podrške oca i šire obitelji u doba babinja, vezano naročito uz samo dojenje. Majke u doba babinja često prate određene nesigurnosti, osobito vezano uz dojenje, uz položaj dojenja, kvalitetu majčinog mlijeka... Nesigurne su i u duljinu samog podoja, kako će dijete napredovati na prsima... Na temelju anketnog upitnika došli smo do zaključka da su one vrlo ponosne na edukaciju koju su dobile preko trudničkog tečaja i online edukacija, međutim složile su se i one i očevi i šira obitelj da je potrebno što više edukacije, ne samo na temelju trudničkih tečajeva, nego i individualno, putem dolaska patronažne sestre, medija, brošura, itd. – kazala je Humek-Kranjčić.
Dodala je da lani prikupili podatke 27 patronažnih sestara za ukupno 261 novorođenče, od kojih je 115 u prvih mjesec dana bilo isključivo na majčino mlijeku.
- To nije velika brojka te se nadamo povećanju isključivog dojenja u prvih mjesec dana, ali nije ni nezanemariva brojka – napomenula je Humek-Kranjčić i dodala da su anketama bili obuhvaćeni i očevi te pitanje očinskog dopusta.
- Očinski dopust je sada sve aktualniji i očevi s velikim oduševljenjem to prihvaćaju. Prvi dani su za majku vrlo bitni i tu je potpora oca također vrlo značajna. Naglasila bih pritom da očevi zahtjev za očinskim dopustom mogu predati već pred kraj trudnoće – dodala je.
Višestruke koristi dojenja
Naše sugovornice su istaknule da preporuka isključivog dojenja vrijedi do šest mjeseci starosti djeteta, a zatim, uz dohranu, nastavak dojenja i uvođenje krute hrane.
- No, majke mogu dojiti sve dok se osjećaju komotno u tome, i majka i dijete. Edukaciju u dojenju na trudničkom tečaju započinjemo s ukazivanjem roditeljima na tzv. zlatni sat i na važnost početka podoja odmah poslije poroda, kako bi se uopće aktivirala laktacija i da pokrenemo one prirodne procese koji se moraju dogoditi da bi dojenje započelo. Nakon toga možemo individualno raditi s majkama u njihovom domu. Na tečaju pokušavamo osvijestiti buduće roditelje da dojenje nije uvijek na početku bajka. Nažalost, može biti komplikacija, ali one se mogu uz našu pomoć prebroditi. Bitno je da se roditelj odluči na dojenje, a zatim idemo dalje, korak po korak – ističu naše sugovornice.
Kako je naglasila Iva Kreš, važnost i prednost dojenja za dijete nalazi se u činjenici da je majčino mlijeko lako dostupno, osigurava potrebnu prehranu i hidrataciju, pruža zaštitu od zaraznih i nezaraznih bolesti, ali i pruža novu dimenziju emotivne komunikacije između majke i djeteta.
- Ta komunikacija ne leži samo u dojenju, već i u bilo kojem načinu čuvanja djeteta i druge vrste hranjenja, stoga želimo da se i majke koje iz nekog razloga ne mogu dojiti dobro osjećaju i imaju našu podršku. Ljudsko mlijeko pruža neke osnovne bioaktivne čimbenike koje možda ne može nadoknaditi mlijeko životinjskog podrijetla - antimikrobne tvari, prebiotike... a istraživanja su dokazala da to utječe na zdravlje djeteta od djetinjstva sve do adolescencije i odrasle dobi – kazala je.
Dobrobiti dojenja su višestruke i za dijete i za majku
Dobrobiti dojenja su višestruke i za majku.
- Dojenje odmah nakon poroda predstavlja štit od postporođajnog krvarenja i depresije, te se povećava gubitak tjelesne težine po porodu. Znanstveno je dokazano da se dugoročno smanjuje dijabetes tipa 2, kao i mogućnost raka dojke i jajnika te mogućnost razvoja kardiovaskularnih bolesti – ukazala je Kreš.
Dojilje se s povjerenjem mogu obratiti patronažnim sestrama sa svim svojim nedoumicama i pitanjima.
Najvažnija je podrška
- U novije vrijeme roditelji sve više zajedno nastupaju s pitanjima, i sve su više očevi u sve to uključeni, što je jako bitno, jer kod majke koja nema podršku obitelji i partnera, dojenje teško može dugoročno opstati. Naime, dojenje zahtijeva vrijeme, treba sve drugo ostaviti po strani i posvetiti se dojenju kako bi se uopće uspostavio odnos s djetetom i normalne faze hranjenja, da se zadovolji ne samo emotivna veze, nego i tjelesna potreba djeteta za hranom – istaknula je.
Kako ističu sugovornice, novorođenčad, osim za hranom, zapravo ima potrebu za mamom, a dojka je ta spona između mame i djeteta.
- Zato dojenje i traje tako dugo. S druge strane, i mama treba nešto pojesti, istuširati se... zato treba puno strpljenja. Ako se uz to pojave i komplikacije poput ragada koje su izuzetno bolne ili zastoja mlijeka zbog kojeg dojke ponekad postanu tvrde “kao kamen”, a može doći i do mastitisa, majka zaista treba podršku da ne odustane od dojenja, već da riješimo komplikaciju i idemo dalje – napomenule su.
Benčić Šestak je naglasila važnost psihičke podrške.
- Majkama je izuzetno važno da mi, kao profesionalci, dođemo u kuću i da im kažemo da su dobre mame, da sve rade dobro. To je važno, jer im odmah nestaju sve nesigurnosti i puno su mirnije, a i djeca su zadovoljnija. Volim naglasiti da, kad je majka dobro, cijela obitelj je dobro. Važno je osnažiti mamu da bude sigurna u sebe. Dobro je slušati savjete, ali majka odlučuje koji će prihvatiti, jer ona poznaje svoje dijete i zna što je najbolje za njega. Često je potrebno “dokazati” da je djetetu dovoljno samo majčino mlijeko, da ne treba vodu, čaj... Dođemo s vagom i pokažemo im da dijete lijepo napreduje – poručila je.
Roditelji se danas informiraju na internetu, no na kraju je patronažna sestra ta koja im odgovori na sva njihova pitanja.
- Roditelji često u tom “moru” informacija ne znaju što je točno i u kojem smjeru krenuti pa je dobro imati nekog koga možete pitati za savjet – dodala je Iva Kreš.
Postajemo dio njihovih obitelji
Sama priroda njihovog posla takva je da se nesumnjivo snažno povezuju s obiteljima u čije domove dolaze.
- Naravno da se povežemo, kad djeca već krenu u školu ponekad se još uvijek susrećemo s mamama koje vole s nama podijeliti razne situacije koje se s djecom događaju. Na neki način postajemo dio njihovih obitelji. Svaka patronažna sestra na svom terenu ima više od 5.000 ljudi. To nisu samo djeca, to su i odrasli ljudi. Ponekad u istoj kući zbrinete trudnicu i novorođenče, a nedugo potom drugi član obitelj treba našu pomoć zbog neke bolesti, postajete dio te zajednice u kojoj radite. S druge strane, naši nam se pacijenti vole i žele povjeriti, jer mi poštujemo etičnost, profesionalnu tajnu, pa znaju da svojoj patronažnoj sestri mogu reći ono što možda ne mogu povjeriti drugima – kazale su nam.
Uvjeti rada patronažnih sestara danas su puno bolji i puno smo dostupnije majkama.
- Svaka od nas ima svoj auto, službeni mobitel, svoju vagu... pa nas mame mogu kontaktirati u slučaju komplikacije i mi isti dan možemo doći do nje. Javljaju nam se i na mail, šalju fotografije... A ponekad je majkama dovoljna i samo podrška, samo da dođemo i da joj kažemo da nije strašno, da je sve to normalno. Kod prvih posjeta ostajemo koliko treba, individualno pristupamo svakoj majci, a kasnije je ponekad dovoljan samo savjet ili podrška. Nerijetko nas roditelji dočekaju s papirom punim pitanja, nove generacije roditelja su vrlo upućene u sve i mi isto moramo pokazati jako veliku razinu znanja. Stoga se stalno educiramo, istražujemo, pratimo novosti, ali i puno međusobno komuniciramo i razmjenjujemo iskustva i znanja – poručile su za kraj naše simpatične sugovornice.