Članovi Udruge oboljelih od celijakije SZ Hrvatske su povodom Međunarodnog dana oboljelih od celijakije, 16. svibnja, predstavili svoj rad i predstojeće aktivnosti u Općoj bolnici Varaždin. Pritom su dijelili informativne brošure te odgovarali na brojne upite zainteresiranih pacijenata oko ove kronične autoimune bolesti.
- Želja nam je bila da zainteresirane upoznamo kako na području Varaždinske i Međimurske županije djeluje Udruga oboljelih od celijakije SZ Hrvatske gdje oboljeli, ali i oni koji sumnjaju da boluju od te bolesti, mogu dobiti stručne i korisne informacije, a ne da lutaju pretražujući razne internetske izvore koji su često puni pogrešnih informacija - istaknula je članica udruge Vesna Gomaz.
Prema podacima svjetskih istraživanja, od celijakije boluje 1-2 posto stanovništva. I dok svijest o bolesti celijakiji i prehrani bez glutena u posljednje vrijeme ipak raste, još uvijek je celijakija veliki neprepoznati javnozdravstveni problem. Celijakija je gastroenterološka autoimuna kronična bolest koju obilježava nepodnošenje glutena. Klinička slika može biti jasna i prepoznatljiva, ali bolest vrlo često može biti i sasvim tiha. Neprepoznata je kod 97 posto oboljelih. Neliječena ili nepravilno liječena dovodi do brojnih i ozbiljnih komplikacija. Pokreće upalne procese, uzrokuje brojne druge bolesti, uključujući autoimune bolesti, karcinom, depresije, osteoporoze.
- Celijakija je vrlo opasna bolest, iako ju često u liječničkim krugovima takvom ne smatraju. Još uvijek se dosta podcjenjuje i teško otkriva jer ima jako puno simptoma. Oboljeli nemaju uvijek iste simptome. Meni je primjerice celijakija otkrivena tek prije deset godina i to sasvim slučajno nakon prijeloma i uznapredovale osteoporoze - objašnjava Vesna.
Iako je kronična, ova bolest ima izvrsnu prognozu ako se na vrijeme dijagnosticira i započne s liječenjem bezglutenskom prehranom, a tu se javlja jedan od gorućih problema.
- Gluten se danas nalazi u svim prerađevinama, od bombona, mlijeka, jogurta, čokolada, sladoleda, suhomesnatih proizvoda, a da o kruhu, kolačima, raznim pecivima i ne govorimo. Nažalost, namirnice i bezglutenski proizvodi koje moramo koristiti u našoj prehrani još uvijek su preskupi i zbog toga mnogima nedostupni - upozorava Vesna.
Udruga oboljelih od celijakije SZ Hrvatske stoga organizira niz radionica pripreme bezglutenskih proizvoda.
- Tako smo već naučili spremati jako fine kolače koji se ni po čemu ne razlikuju od kolača pripremljenih od pšeničnog brašna, čak su ponekad i ukusniji te ne stvaraju onaj osjećaj težine u želucu. Stoga možemo reći da se sa celijakijom može dobro, slasno i ukusno živjeti - naglašava Vesna.
Akciju članova Udruge oboljelih od celijakije SZ Hrvatske pozdravio je i ravnatelj bolnice dr. Nenad Kudelić.
- Drago mi je što postoje ovakve vrste udruga jer su one na neki način produžena ruka nama liječnicima kada je riječ o davanju prijeko potrebnih, korisnih i pravih informacija te savjeta kako živjeti s određenom bolešću, u ovom slučaju s celijakijom. Također, pacijentima koji u našu ustanovu budu upućeni na liječenje zbog određenih drugih zdravstvenih tegoba, a između ostalog imaju i dijagnozu celijakije, pristupamo s velikom pažnjom. Uvažavajući njihove potrebe, naš Odjel za dijetetiku i prehranu za njih priprema poseban jelovnik, strogo poštujući način pripreme namirnica - istaknuo je ravnatelj bolnice.