I to se dogodilo. Jedna je ministar, ministar financija Marko Primorac, konačno je priznao da su cijene hrane u nas previsoke jer i dalje rastu, i to unatoč usporavanju inflacije.
Osim domaćih statističkih pokazatelja, i podaci Eurostata pokazuju da su troškovi prehrane u RH, unatoč snižavanju stope PDV-a za pojedine proizvode, osjetno porasli i rastu. Cijene hrane, naravno, porasle su u svim zemljama, i to strelovito nakon agresije Rusije na Ukrajinu, koja se krenula svom silinom na susjeda početkom pretprošle godine baš kada smo uvodili euro.
Međutim, prema podacima Eurostata, kod nas je prosječna cijena hrane veća 147 posto u odnosu na 2015., dok je prosjek EU 144 posto, a u Sloveniji 140 posto, Austriji 136 posto... Uspoređuje li se prosječna cijena hrane u zemljama iz našeg okruženja, razlika u odnosu na naše ne čini se velikom jer iznosi do 10 posto. Međutim, pravi razmjeri poskupljenja vidljivi su ako se pogleda rast cijena pojedinih proizvoda, osobito onih koji čine osnovne namirnice. Cijene ribe i plodova mora porasli su u nas 142 posto, koliko iznosi i prosjek EU, nasuprot 130 posto u Sloveniji, koja ima nemjerljivo manju obalu. Krumpir danas plaćamo 62 posto više nego 2015., a u Sloveniji je dvostruko skuplji, ali u Austriji je njegova cijena veća 40 posto. Povrće je u nas 143 posto skuplje, dok je njegova cijena nešto manje rasla u Sloveniji i Austriji...
Više pročitajte u novom broju Varaždinca...