Zbog propasti tvrtki, Lešina prozvao MINGOR, koji mu uzvratio

| 10.5.2024. u 23:26h | Objavljeno u Aktualno

Nakon što su zbog neisplate plača stupile u štrajk zaposlenice Varteksa, a osobito nakon što su po drugi put izašle u javni prostor, čini se da bi se moglo napokon postati jasnije što se sve zbiva(lo) oko te tvrtke sa stogodišnjom tradicijom, a što bi trebala biti osnova za sve daljnje odluke.  O dosada nepoznatim detaljima u vezi njezinog poslovanja mnogi progovaraju, i oni od kojih bi se to očekivalo, ali i oni od kojih se baš i ne bi. I to još kako!

-Habijan je mogao spasiti Varteks, ali nije, a sada će istu sudbinu doživjeti i drugi, ispalio je Mario Lešina, jedna od istaknutih članova Nezavisne liste Ivana Čehoka i predsjednik Udruženja kožarsko-prerađivačke industrije pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Varaždin i vlasnik tvrtke Midal.

Lešina drži, kako kao navodi portal evarazdin, da su zatvorene već tri tvrtke s područja Varaždina (VIS Konfekcija, Hoefl i B.M.V.), a za sve bi za to bila kriva Vlada, a posebno ministar gospodarstva Damir Habijan, jer „Vlada nije donijela kompenzacijske mjere za rast minimalnih plaća od 20 posto administrativnom uredbom“!?

-Provođenjem mjera koje su predložene iz HGK Varteks ne bi bio u ovakvoj situaciji, navedena tri poduzeća ne bi se zatvorila, a pitanje je tko je slijedeći - veli Lešina.

Kao spasonosnu „kompenzacijsku mjeru“ navodi izuzimanje „skraćenog radnog tjedna iz potpora male vrijednosti, koje su ograničene na 300 tisuća eura“, dodajući da se na „sastanku 27. siječnja, koje je organiziralo Ministarstvo rada i socijalne skrbi, dobila informaciju kako su pregovori o tome u tijeku i da su i Ministarstvo rada i Ministarstvo financija suglasni, ali se da čeka Ministarstvo gospodarstva, koje se nikada nije ni oglasilo ni očitovalo o predloženim mjerama“.

Nije se dugo trebalo čekati na odgovor prozvanog ministarstva.

- Ministarstvo za gospodarstvo i održiv razvoj nije se trebao očitovati jer je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalnog rada nadležno za mjere skraćivanja radnog vremena, naglasili su u prozvano ministarstvu.

Uz to, ukazali su da je ministar gospodarstva i održivog razvoja Damir Habijan jučer primio na sastanak predstavnike sindikata radnika Varteksa d.d., a danas i upravu tvrtke.

-Tijekom oba sastanka Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja i Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike predstavili su mjere kojima, u okvirima zakonske nadležnosti, mogu pomoći privatnoj tvrtki Varteks d.d. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja komuniciralo je mogućnost korištenja jednokratne novčane pomoći za poduzetnike koji se nalaze u poteškoćama „rescue aid“, što je podržano smjernicama EU-a. Predmetna novčana pomoć dodjeljuje se temeljem prijave, a može trajati dok se trgovačko društvo ne osloni na noge te donese određeni plan operativnog i financijskog restrukturiranja, ukazuju u ministarstvu.

Kako dodaju, kao jedna od mjera u ovom slučaju je i mjera skraćivanja radnog vremena radi očuvanja radnih mjesta, a koja je u nadležnosti Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalnog rada.

-Mjera za očuvanje radnih mjesta – „Skraćivanje radnog vremena“ , namijenjena je poslodavcima s teškoćama i provodi se putem Hrvatskog zavod za zapošljavanje. Njen cilj je očuvanje radnih mjesta kod poslodavaca koji imaju privremenih poteškoća u poslovanju. Mjera je potpora male vrijednosti usklađena s Uredbom Komisije o potporama male vrijednosti, što znači da ukupni iznos potpore pojedinom poduzetniku može iznositi do 300.000 EUR u razdoblju od 3 fiskalne godine, upoznavaju.

Mjera „Skraćivanje radnog vremena“ u sadašnjem obliku poznata je poslodavcima u s obzirom da je HZZ provodi od 2020. godine.

-Mjeru je koristio i Varteks  2020. godina - 761 radnik - isplaćeno 750.335,65 eura, 2021. godina - 709 radnik – isplaćeno  1.096.135,43 eura. Osim mjere Skraćivanje radnog vremena, Varteks d.d. je koristio i Potporu za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenim koronavirusom (COVID-19)  ORM ožujak – svibanj 2020 – 977 radnika – isplaćeno 1.411.672,67 eura. Da bi se program, odnosno mjera provodila kao državna potpora prema Privremenom okviru za mjere državne potpore u kriznim situacijama i za tranziciju radi potpore gospodarstvu nakon ruske agresije na Ukrajinu, istu je bilo potrebno predprijaviti Europskoj komisiji. Krajem travnja zaprimljeno je odobrenje Europske komisije za prijavu nove mjere Ministarstvu financija, a što je i izvršeno 6. svibnja 2024. godine. Po odobrenju Europske komisije mjera će se provoditi u uvećanom intenzitetu, a sve aktivnosti koordiniraju Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, ukazuju u ministarstvu te napominju da u ovom trenutku tvrtka Varteks d.d. može koristiti sve aktivne mjere u istom intenzitetu kao i drugi poslodavci na tržištu.

Video sadržaj