Da je etični model bankarstva sve više ojačao svoje temelje i u Republici Hrvatskoj, govore podaci Zadruge za etično financiranje, koja nakon završetka protekle poslovne godine bilježi gotovo trostruki porast broja članova. Godine 2016. u Zadrugu se učlanilo čak 175% više fizičkih i pravnih osoba u odnosu na 2015, što govori u prilog sve većeg povjerenja u model etičnog bankarstva, već dobro poznatog i razvijenog u zemljama zapadne Europe.
Nakon dvije i pol godine vrlo intenzivnog rada Zadruga je u protekloj godini početkom listopada službeno pokrenula proces licenciranja s Hrvatskom narodnom bankom, a početak rada Etične banke očekuju najkasnije do lipnja ove godine.
„Sada kada smo na korak do početka rada ebanke, rezultati govore da smo uspjeli izgraditi povjerenje hrvatskih građana i poslovnih subjekata u koncept poslovanja i rada Zadruge i etične banke. Stalan rast broja članova pokazuje da je naš rad prepoznat i da smo se etablirali kao sustav povjerenja i ekonomskog modela koji u zemljama Europe uspješno egzistira već godinama te je kao takav nužan i Hrvatskoj“, izjavio je Goran Jeras, upravitelj Zadruge za etično financiranje.
Proteklu godinu ZEF je također ostvario niz uspješnih projekata i suradnji od kojih su najznačajnije stvaranje sustava podrške projektima ruralnog i regionalnog razvoja, uključivanje u nekoliko projekata Federacije europskih alternativnih i etičnih banaka (FEBEA), organizacija Godišnje skupštine FEBEAe održane u Splitu, pokretanje projekta predfinanciranja hrvatskih LAG-ova i aktivnosti LAG-ova u sklopu Programa ruralnog razvoja, uspostava Fonda za razvoj društvenog poduzetništva u Hrvatskoj, osnivanje prve mreže mladih zadrugara u Europi i brojne druge.
Zadruga, kojoj je glavni cilj umrežavanje i pomaganje svojim članovima, osnivač je Etične banke koja je pak usmjerena prema stvaranjima novih vrijednosti i to kroz ulaganje u razvoj zajednice kroz projekte koji su financijski, društveno i okolišno održivi. Financiranje svih oblika poduzetništva, novih radnih mjesta, zadovoljenje osnovnih životnih potreba poput obrazovanja, zdravstvenih potrebe, kupnja nekretnina, strukturiranje postojećih kreditnih obveza i dr, osnovni su zadaci etičnog modela bankarstva.