Briški: Gdje je kod direktora Skroze do sada bila manira dobrog gospodara?

vv | 30.9.2021. u 13:12h | Objavljeno u Aktualno

Na portalu „Varaždinske vijesti“ objavljen je članak pod naslovom „Skroza: Nisam potpisao dokumente za javni gradski prijevoz jer sam imao obveze u Zagrebu.“

U drugom dijelu tog članka autor citira gospodina Skrozu koji kao razlog kašnjenja potpisivanja Općih uvjeta poslovanja za obavljanje komunalne djelatnosti linijskog gradskog prijevoza navodi da je radi sprječavanja eventualne štete društvu po pitanju plaćanja „penala“ (ne navodi se o kojim iznosima je riječ) prijedlog Općih uvjeta proslijedio ugovorenom odvjetničkom uredu, sve u maniri dobrog gospodara.

Ako je stvarno tome tako tada moram otvoreno pitati gospodina Skrozu zašto onda nije 06. srpnja 2020. godine, u maniri dobrog gospodara i radi sprečavanja eventualne štete, postupio isto kao i sada u slučaju „buseki“.

Naime, dana 06. srpnja 2020. godine društvo Čistoća d.o.o. zaprimilo je prijedlog II dodatka Ugovoru o interventnom odvozu i zbrinjavanju baliranog otpada sa lokacije Brezje koji je bio sastavni dio tzv. Integralne nagodbe. Po prijedlogu tog Ugovora, „teškog“ oko 100 milijuna kuna, Čistoća je trebala preuzeti i obvezu posjednika bala i financijsku odgovornost za njihovo zbrinjavanje. Gdje je tada kod direktora Skroze bila manira dobrog gospodara i obveza sprječavanja eventualne štete ?

Siguran sam da iznos „penala“ iz Općih uvjeta za buseke, a za što je direktor Skroza sada tražio kritički osvrt odvjetničkog društva, nije u visini od 100 milijuna kuna koliko je 2020. godine iznosila financija obveza Čistoće prema prijedlogu za zbrinjavanje bala ! Zašto je tada direktor Skroza šutio i nije se obraćao javnosti kao sada ?

Moja prijava nepravilnosti na prijedlog II dodatka Ugovoru za zbrinjavanje bala, od srpnja 2020. godine, upravo se temeljila se na sprječavanju eventualne velike štete za društvo Čistoća. O razmjerima eventualne štete koje je tada prijetila društvu Čistoća najbolje govori izjava g. Bunića, direktora Varkom-a od 26. travnja ove godine u tekstu pod naslovom: „Varkom sada može biti uništen, nadam se dogovoru s drugom stranom“ u kojem navodi: „Ovo nas je dovelo situaciju koja bi mogla biti, neću reći kataklizmička, nego jako loša za Varkom. Sve ono što smo 60 godina radili u Varkomu može biti uništeno.“

Pitam se što bi se tek dogodilo „maloj“ Čistoći ako „veliki“ Varkom može biti uništen?

Nakon prijave nepravilnosti radi sprječavanja eventualne štete za Čistoću direktor Skroza stavio me u nepovoljan položaj na način da mi je otkazao ugovora o radu na mjestu savjetnika uprave, ni danas mi se ne isplaćuju neke od naknada u osobnom dohotku, pokrenuo je više stegovnih postupaka i mjera, uskratio mi radne zadatke, rasporedio me na drugo radno mjesto i tako dalje.

I na kraju sama po sebi nameću se pitanja dvostrukih pravila u unutar trgovačkog društva koje nije privatno ali prvenstveno preispitivanja i svih drugih Odluka koje je donosila uprava i koje su možebitno dovele do sadašnjeg teškog financijskog stanja u Čistoći.

Iskreno vjerujem da će na ta ali i na mnoga druga pitanja morati ubrzo odgovoriti institucije ove države.

Robert Briški