Osijek bolnica prva je u našoj zemlji na čijem se ulaz mjeri termografskom kamerom tjelesna temperaturu svakom zaposleniku, pacijentu i osobi koja ulazi već u bolnički krug. To se uspjelo zahvaljujući osječkom filantropu Branku Ostoviću, koji je izdvojio gotovo pola milijuna kuna za ovu kameru kakvu koriste ne samo bolnice, nego i druge javne ustanove istočnoazijskih zemalja kako bi što prije i što preciznije mogli izdvojiti (potencijalno) zaražene koronavirusom, zahvaljujući čemu ne uvode restrikcije za sve građane.
Iako povišena temperatura ne mora nužno značiti da je kod nekoga posrijedi bolest COVID-19, odnosno da normalna temperatura znači da je nema, ipak se smatra prihvatljivim indikatorom za utvrđivanje prijeteće zaraze u većini slučajeva. Međutim, usprkos ovom svijetlom osječkom primjeru - koji bi trebao poslužiti svima, i to ne samo u bolnicama, nego i trgovačkim centrima i sličnim prostorima, koji bi mogli otvoriti vrata upravo zahvaljujući ovakvim potezima – gotovo istovremeno se odašilju neke čudne poruke, i to od onih od kojih i se to najmanje očekivalo.
-Za ovo danas nemamo nikakvo moderno oružje, ništa suvremeno čime se možemo suprotstaviti, ali da možemo pobijediti infektologijom 19. stoljeća. E, pa ako je tako, onda sam ja taj infektolog iz 19. stoljeća, izjavio je Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Ima li Hrvatska na glavnim pozicijama uistinu najbolje za suzbijanje širenja pandemije?