Istraživanje Eurostudent V: Neravnomjerna raspodjela stipendija u Hrvatskoj Foto: Ilustracija

Istraživanje Eurostudent V: Neravnomjerna raspodjela stipendija u Hrvatskoj

VV/Studentski.hr | 14.4.2016. u 17:41h | Objavljeno u Društvo

Prema podacima najnovijeg istraživanja Eurostudent V, stipendije je kao izvor prihoda za pokrivanje troškova studija navelo nešto manje od četvrtine hrvatskih studenata, svega 23 posto.

Prosječan iznos stipendija za studij u Hrvatskoj iznosi 949 kn mjesečno. Jedinice lokalne samouprave dodjeljuju stipendije u najnižim iznosima, u prosjeku 765 kn mjesečno. Nešto više iznose stipendija dodjeljuju hrvatska ministarstva, u prosjeku 908 kn mjesečno, dok visoka učilišta dodjeljuju najviše iznose stipendija, u prosjeku 1375 kn mjesečno, prenosi Studentski.hr.

Eurostudent je međunarodno istraživanje o kvaliteti studentskog života koje se provodi u 30 zemalja Europskog prostora visokog obrazovanja te prikuplja između ostalog i podatke o financijskim aspektima studiranja.

Nositelj nacionalnog istraživanja Eurostudent za Hrvatsku je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta RH (MZOS), a Institut za razvoj obrazovanja (IRO) izradio je nacionalno izvješće.

Istraživanje je također pokazalo kako su stipendije izrazito neravnomjerno raspoređene među onima koji ih dobivaju pa tako studenti sveučilišnih studija znatno češće primaju stipendiju u odnosu na studente stručnih studija.

Visoki udio redovitih studenata koji ne plaćaju školarinu prima stipendiju (36%), dok izvanredni studenti (koji plaćaju školarine) ne primaju gotovo nikakav oblik stipendije.

Izrazito visok udio studenata koji živi u studentskom domu prima stipendiju (53%). Nadalje, studenti koji su završili gimnaziju češće primaju stipendije u odnosu na studente koji su završili strukovne srednje škole. Izrazito visoki udio studenata koji su prvi put upisali studij s 21 godinom i više ne primaju stipendije (93%). Slično vrijedi i za studente koji imaju djecu jer njih 91% ne prima stipendije.

Time je ovo istraživanje identificiralo ranjive skupine studenata koje imaju izazove u pronalaženju dostatnih prihoda za pokrivanje troškova studija.