U Zagrebu se 29. i 30. ožujka održala prva aktivnost na ovom projektu Foto: Grad Lepoglava

Grad Lepoglava sudjeluje u izradi javne platforme za savjetovanje s građanima

I.D./Varaždinske vijesti | 1.4.2016. u 08:09h | Objavljeno u Našim krajem

Grad Lepoglava izabran je među 14 gradova i općina uključenih u projekt Integrity Observer (Nadzor Integriteta) koji je financiran iz programa Europske unije IPA – Transition Assistance and Institution Building Component, kojim se nastoji poboljšati transparentnost pri upravljanju javnim dobrima i prirodnim resursima.

U Zagrebu se 29. i 30. ožujka održala prva aktivnost na ovom projektu koji se zasniva na višedesetljetnom strateškom angažmanu u borbi protiv korupcije i izgradnji integriteta u javnoj administraciji na području Hrvatske, jugoistočne Europe i državama članicama Europske unije.

- Upravljanje javnim dobrima i prirodnim resursima u području javne nabave, dodjele koncesija i urbano planiranje pokazali su se prilično izazovnim područjima pa smo se na ovoj prvoj aktivnosti fokusirali na procjenu naših kapaciteta za borbu protiv korupcije kao i na pripremi izrade platforme kojom želimo poboljšati transparentnost pri upravljanju javnim dobrima i prirodnim resursima, a koja će omogućiti sudjelovanje javnosti i organizacija civilnog društva u osmišljavanju, razvoju i praćenju upravljačkih politika – pojasnio je projekt zamjenik lepoglavskog gradonačelnika Hrvoje Kovač.

Zbog visokih iznosa koji cirkuliraju u tim područjima, a koji zaslužuju posebnu pažnju pri organizaciji i sistematizaciji podataka, izrazito je važno omogućiti pristup javnosti te razumijevanje tih istih podataka. Imajući to u vidu, ciljane grupe i korisnici na projektu su izabrani na temelju ključnog pitanja: Tko je najviše pogođen i uključen pri upravljanju javnim dobrima i prirodnim resursima? Stoga su ciljane skupine u ovom projektu četiri nevladine udruge (koaplikanti iz četiri županije u Hrvatskoj), 14 gradova i općina; lokalne i nacionalne organizacije civilnog društva koje se bave zaštitom okoliša, transparentnošću, dobrim upravljanjem i borbom protiv korupcije; javne institucije (odgovarajući saborski odbori, odgovarajuća ministarstva, državna revizija, FINA, Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave, itd.); državni dužnosnici i državni službenici te javnost.

Krajnji korisnici projekta su lokalne samouprave, državni odjeli zaduženi za upravljanje koncesijama, javnom nabavom, urbanim planiranjem i procedurama revizija, lokalne i nacionalne organizacije civilnog društva, profesionalne udruge, mediji te javnost.

- Projekt je vrijedan 194.935,85 Eura, a sudjelujući u njemu nastavljamo aktivnosti Grada Lepoglave prema dodatnoj transparentnosti koja nam je izuzetno važna u obavljanju najviših dužnosti u lokalnoj samoupravi. Biti među 5% najtransparentnijih jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj je izuzetna čast, ali i obaveza da uvijek nastojimo biti bolji i otvoreniji prema javnosti, prema građanima – zaključio je Kovač.