Zajednička kulturna baština tema novog lepoglavskog EU projekta Foto: Grad Lepoglava / ilustracija

Zajednička kulturna baština tema novog lepoglavskog EU projekta

I.D./Varaždinske vijesti | 14.3.2016. u 17:03h | Objavljeno u Društvo

"Prekogranični put zajedničke kulturne baštine - Između plemića i seljaka" naziv je novog projekta u kojem sudjeluje Grad Lepoglava. Projekt "težak" 756.994,49 eura vodi slovenska općina Majšperk kojoj se pridružila općina Rogatec, dok Grad Lepoglava i Općina Bednja zastupaju hrvatske partnere ovog prekograničnog INTERREG projekta.

- Cilj projekta je objediniti sve raspoložive resurse i znamenitosti na tome području i oblikovati ih u cjelokupno prekogranično turističko odredište. Ovaj projekt uvodi zajedničko upravljanje zajedničkim prekograničnim turističkim odredištem, što omogućuje učinkovito utvrđivanje konkurentne prednosti na četirima lokalnim odredištima i četirima područjima, kulturna baština, arhitektura, tradicionalni obrt i kulinarstvo u vezi sa sakralnom baštinom. Iz tog je razloga potrebno objedinjenje cjelokupne turističke ponude ostvarivanjem konkurentnosti i razlikovanjem ove turističke ponude na turističkom tržištu – kazao je zamjenik lepoglavskog gradonačelnika Hrvoje Kovač nakon predaje projektnog prijedloga na ovaj EU natječaj i napomenuo kako su još dva projekta u pripremi za isti fond EU kojim Grad Lepoglava nastojati smanjiti proračunski pad ove godine.

Dodatna vrijednost projekta leži u višem stupnju uključivanja zajedničke materijalne i nematerijalne kulturne baštine u novooblikovanu turističku ponudu, nove turističke proizvode (turističke pakete) te promociju cijele prekogranične regije kao turističkog odredišta. Oblikovat će se kvalitetnija ponuda s poboljšanim korištenjem kulturnih dobara i prirodnih resursa. Na taj bi se način osigurali novi izvori prihoda tim pretežito ruralnim područjima.

- Stoga aktivaciju potencijala prirodne i kulturne baštine vidimo kao novu mogućnost, a za iskorištavanje tog potencijala ovim projektom razvijamo kulturni turizam te prepoznavanje turističkog odredišta, proizvoda i usluge. Razvoj i izvođenje zajedničkih strategija i akcijskih planova za upravljanje te aktivno očuvanje spomenika kulturne baštine upotrijebit ćemo kao važan alat za prevladavanje spomenutih izazova - zaključuje Kovač.