FOTO: Novo rješenje za prostor parkirališta u Habdelićevoj tražilo je 200-tinjak arhitekata

| 1.7.2016. u 21:12h | Objavljeno u Društvo

Čak 38 timova ili više od 200 arhitekata, pretežito mlađih javilo se na raspisani urbanističko arhitektonski natječaj za rješenje dosadašnjeg parkirališnog prostora u ulici Jurja Habdelića u Varaždinu, zapadno od palače Zakmardy.

Radni naziv bio je uređenje trga, a površina koju je trebalo osmisliti površine je 925 metara i pješačka je veza između Šetališta Vatroslava Jagića i pješačkog gradskog prstena. Kako tom prostoru nije okrenuta niti jedna zgrada trebalo ga je kao trg shvatiti uvjetno odnosno u projektnom zadatku tretirati kao javni prostor. Ta urbana praznina preispitivala se već kroz interdisciplinarnu radionicu "Akupunktura Grada" 2015. godine, a problematizirana je i na sjednici Savjeta za prostorno uređenje i izgradnju Grada Varaždina u skladu s čijim Zaključkom se i provodio taj arhitektonski natječaj.

Natječaj je raspisalo Društvo arhitekata Varaždin, a natječajni zadatak bio je uz optimalnu ekonomičnost tom prostoru dati najbolju svrhu, uz suvremeni pristup i pridržavanje konzervatorskih propozicija. Ocjenjivački sud činili su prof Nenad Fabijanić, dipl. ing. arh. profesor Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kao predsjednik, Goran Habuš, gradonačelnik Varaždina, Mario Sambolec, dipl. ing. pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav i urbanizam, Valentina Fištrek, dipl. ing. arh, ovlaštena arhitektica i predsjednica Društva arhitekata Varaždin i Željko Trstenjak, dipl. ing. arh. pročelnik Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture RH.

Mario Sambolec rekao je da je za natječaj koji je raspisan 17. ožujka zaprimljeno 38 radova, a da je projektni zadatak bio dobivanje najkvalitetnijeg urbanističko-arhitektonskog rješenja za uređenje bivšeg parkirališta kojim bi se prvenstveno formiralo pješačku poveznicu između parka i pješačke zone a ujedno i dobilo novu točku okupljanja građana.

Gradonačelnik Habuš, istaknuo je da nije bio nazočan izboru te nije ni na koji način utjecao na žiri, a da će se radovima pristupiti kad za to sazriju uvjeti i budu osigurana sredstva.

Pobjednike natječaja predstavio je prof. Nenad Fabijanić, koji je istaknuo da je bio ugodno iznenađen što su pobjednici zapravo njegovi studenti koji su nedavno završili studij arhitekture. Naime, nagrada je pripala timu pod šifrom 37, a autorski tim Biro, kojemu je prosjek 26 godina čine Dora Lončarić, Mario Kralj, Saša Košuta i Ljiljana Lončarić.

- Koncept pobjedničkog rada zasniva se na središnjoj trokutom definiranoj tematskoj sceni i vodenoj zoni uokvirenoj rubnim zonama mirovanja. Na rubnoj liniji prema parku oblikovana je kontinuirana drvena klupa, a raster vertikalno usmjerenih prskalica doprinos je urbanoj atrakciji parkovnog ulaza. Oblikovanje predviđa različite scenarije dnevnog i sezonskog korištenja što je dodatno pojačano odabirom slobodnog urbanog namještaja. Podne plohe su različitih visinskih kota, a pozitivno se ocjenjuje ozelenjivanje fasade na zapadnoj strani prema Habdelićevoj ulici. Neatraktivna zidna granica rješava se vertikalnim vrtom - pojasnila nam je Dora Lončarić.

Druga nagrada otišla je radu pod šifrom 15 i timu koji čine Gruša Bauman, diplomirani inženjer arhitekture, Mario Grgurev, Dora Kljenak i Domagoj Ciglar, studenti arhitekture. Treću nagradu dobili su Ksenija Ivić, Andrej Došen, Nikola Arambašić, Božica Vojnović za rad pod šifrom 23.

Dodatna dva rada u užem izboru s pohvalama su broj 19 NFO: Kata Marunica, Marcela Ostroški, Dijana Pavić, Nikica Pavlović, Goran Ravnić, Goran Rukavina i Filip Vidović, te rad pod šifrom 11. Ida Ister, Dora Jerbić i Zlatko Rogina, diplomirani arhitekti i Viktorija Cikač, mag ing. prosp.arh.

Galerija slika