Ministarstvo poljoprivrede: Prijavite sumnju na uzgoj GMO kultura Foto: Ilustracija

Ministarstvo poljoprivrede: Prijavite sumnju na uzgoj GMO kultura

M.P./Varaždinske vijesti | 8.5.2016. u 08:03h | Objavljeno u Aktualno

Zbog velikog interesa javnosti i medija, iz Ministarstva poljoprivrede u priopćenju medijima pojasnili su zakonsku regulativu vezanu uz GMO u Republici Hrvatskoj.

Navode da je u RH zabranjen uvoz genetski modificiranog poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, kao i njegova proizvodnja bilo u komercijalne svrhe, bilo u obliku poljskih pokusa, a na snazi je „nulta tolerancija“ na uvođenje u okoliš živih genetski modificiranih organizama.

- Na tržištu RH nema genetski modificirane hrane za ljudsku prehranu, a kad bi je bilo, morala bi biti jasno označena da sadrži GMO ili sastojke koji sadrže GMO kao što je to obavezno i u svim drugim članicama EU. U Europskoj uniji, pa tako i u Hrvatskoj, kontinuirano raste interes potrošača za hranom koja nije genetski modificirana (npr. soja), odnosno koja je proizvedena ili konvencionalnim načinom uzgoja ili ekološki prihvatljivim načinom uzgoja - navode iz ministarstva.

Hrvatski proizvođači sjemena soje su pokazali interes da svoje sjeme, koje je genetski nemodificirano, službeno certificiraju kao takvo, odnosno da ga na deklaraciji označe kao GMO free sjeme. Pravilnikom o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja (NN 35/2015) je propisano da soja prihvatljiva za ekološki uzgoj mora biti proizvedena od certificiranog sjemena genetski nemodificirane soje.

- Zbog tih odredbi i radi potpomaganja hrvatskih proizvođača genetski nemodificirane soje, Ministarstvo poljoprivrede je za 2015. godinu iz državnog proračuna osiguralo sredstva za laboratorijske analize uzoraka sjemena soje na moguću prisutnost GMO-a. U dostavljenim i analiziranim uzorcima nije utvrđena prisutnost GMO-a u sjemenu soje domaćih proizvođača. Sredstva za ovu namjenu osigurana su i u državnom proračunu za 2016. godinu - ističu.

U skladu s Direktivom EU iz 2015. godine Hrvatska je i prije donošenja izmjena i dopuna Zakona o GMO (u rujnu 2015. godine) dostavila zahtjev o zemljopisnom izuzeću Europskoj komisiji za devet genetski modificiranih biljnih kultura koje su bile u postupku odobravanja ili već odobrene za uzgoj na razini EU.

- Ovime se RH odlučila za zabranu sjetve/sadnje GMO kultura na svojem teritoriju što je od strane EK primljeno na znanje i prihvaćeno od strane biotehnoloških kompanija - dodaju i ministarstva te pozivaju građane da svaku osnovanu sumnju da je na određenoj površini zasijana ili posađena genetski modificirana kultura bez odgode prijave Poljoprivrednoj inspekciji Ministarstva poljoprivrede na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..