Opasno ljubičasto piće: Mladi od sirupa protiv kašlja rade rekreativne droge Foto: Ilustracija

Opasno ljubičasto piće: Mladi od sirupa protiv kašlja rade rekreativne droge

VV/Novi list | 21.3.2016. u 20:08h | Objavljeno u Aktualno

Kodein, prometazin, dekstrometorfan i drugi naoko bezazleni sastojci lijekova protiv kašlja i alergija među mladima se sve češće koriste kao ključni sastojak za samostalno “miksanje” tzv. rekreativnih droga. Jedna od takvih, "Purple Drank" ili ljubičasto piće, u opticaju je među adolescentima već nekoliko godina, a dobiva se miješanjem sirupa protiv kašlja u većim dozama od dozvoljenih, i sokova poput Spritea, piše Novi list.

Farmaceutsko društvo i Hrvatska ljekarnička komora protive se Pravilniku o uvjetima za promet lijekovima na malo putem Interneta, koji je prošao javnu raspravu i očekuje se njegovo donošenje. Mogućnost kupnje bezreceptnih lijekova putem interneta, makar to radile certificirane ljekarne, predstavlja opasnost za građane, među ostalim i zbog ovakve prakse zlouporabe lijekova, smatraju farmaceuti i odlučno se protive praksi dostave lijekova na kućnu adresu.

Francuska Nacionalna agencija za sigurnu primjenu lijekova i medicinskih proizvoda (ANSM) upozorila je farmaceute i druge zdravstvene djelatnike na ponovnu učestalu pojavu takvih pripravaka, koje su kao rekreativnu drogu kreirala djeca starija od 12 godina i adolescenti, a sastoje se od kodeina i prometazina, bilo u obliku sirupa, komprimiranih oblika ili drugih peroralnih otopina. Kodein je opijat indiciran za djecu iznad 12 godina i odrasle za liječenje kašlja ili boli, a prometazin antihistaminik koji se primjenjuje za liječenje alergijskih reakcija i kod povremene nesanice.

Povodom tog upozorenja, Hrvatsko farmaceutsko društvo (HFD) pozvalo je Ministarstvo zdravlja, javnost i stručnjake da se suprotstave liberalizaciji prodaje bezreceptnih lijekova i dostave takvih lijekova na kućnu adresu, jer to smatraju rizičnim za zlouporabu lijekova kao rekreativne droge.

Ne radi se o novom fenomenu. ANSM još 2013. skrenula pozornost na zlouporabu lijekova među mladima, koji su u kućnoj radinosti počeli od bezreceptnih lijekova spravljati opasne koktele koji izazivaju ovisnost. Od tada se uporaba ove droge širi među mladima, a prema izvješću Komisije za sedative i psihotropne lijekove iz rujna 2015. godine, pojedine reperske grupe i sportaši promicali su ovaj pripravak, navode u Hrvatskom farmaceutskom društvu. Iz francuske su agencije apelirali na ljekarnike da prijave sve sumnjive zahtjeve, ali i slučajeve ovisnosti ili zlouporabe ovih lijekova koji bi mogli dovesti do hospitalizacije.

Opisani simptomi uključuju pospanost, nemir, zbunjenost ili delirij i generalizirane napadaje. Stručnjaci stoga pozivaju na najveći oprez kod bilo kakve primjene lijekova koji sadrže derivat opijata ili antihistaminik koja pobuđuje sumnju, naročito kod mlađe populacije i adolescenata.

Kodein je kod nas prisutan u nekim bezreceptnim lijekovima za liječenje boli, dekstrometorfan je prisutan u nekim lijekovima za kašalj, gripu ili prehladu. Paracetamol, jedan od najsigurnijih lijekova, nažalost se sve više zlorabi među mladima koji se na društvenim mrežama u videosnimkama natječu tko će podnijeti više predozirane količine paracetamola. Zato ponavljamo: lijek nije roba – poručuju farmaceuti i pozivaju roditelje i odgojitelje da djecu i mlade informiraju o rizicima “kemijanja” s lijekovima.