Naplata poreza onima koji primaju dohodak iz inozemstva

| 5.2.2016. u 18:24h | Objavljeno u Aktualno

Umirovljenici, koji su dobili pozive vezane za utvrđivanje njihova statusa kojim će se regulirati oporezivanje, trebali bi se u rok od osam dana od zaprimanja poziva javiti u nadležnu ispostavu Porezne uprave prema njihovom prebivalištu/boravištu.

Poziv je poslan onima koji ostvaruju dohodak u inozemstvu, od kamata i na druge vrste dohotka uključujući i mirovine. Te osobe se moraju javiti u nadležnu ispostavu Porezne uprave da bi regulirali porezne obveze i to "ne podrazumijeva nužno obvezu uplate poreza, pogotovo za njemačke umirovljenike", ističu iz Porezne uprave Varaždin.

Kako bi se utvrdilo tko je od hrvatskih poreznih rezidenata obvezan plaćati porez u Hrvatskoj na osnovi dohotka iz inozemstva, najprije treba utvrditi koja je država izvor dohotka i je li je s njom potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Ovisno o vrsti dohotka iz inozemstva potrebno je dostaviti propisane obrasce o kojima će poreznog obveznika izvijestiti referent u ispostavi Porezne uprave koja je nadležna prema mjestu prebivališta/boravišta.

Iz Porezne uprave Varaždin ističu da bi umirovljenik sa sobom trebao donijeti, recimo „potvrdu  inozemnog poreznog tijela o uplaćenom porezu u inozemstvu ili potvrdu za to ovlaštene osobe o uplaćenom porezu u inozemstvu radi mogućnosti uračunavanja poreza plaćenog u inozemstvu. Također je moguće predočiti i drugu dokumentaciju, kao npr. rješenje  inozemnog tijela nadležnog za isplate mirovina ili ugovor o radu ili djelu ili autorskom djelu i sl. ukoliko se radi o nekoj drugoj vrsti dohotka. Ukoliko se radi o mirovinama iz njemačkog sustava socijalnog osiguranja (ekvivalentno našem I. i II. stupu) bit će prihvatljivo dostaviti samo izvode iz banke na kojima se jasno vide iznosi uplata mirovine. Porezni obveznici trebaju pristupiti u nadležnu ispostavu porezne uprave sa onom dokumentacijom koju posjeduju te će potom prema uputama nadležnog referenta eventualno dostavljati dodatnu dokumentaciju“.

U slučaju da inozemna mirovina zajedno s dohotkom iz zemlje prelazi osobni odbitak donijet će se rješenje kojim će se regulirati plaćanje predujma.

„Neoporeziv iznos osobnog odbitka za umirovljenike je sukladno članku 36. Zakona o porezu na dohodak 3.800 kn od 2015. godine (3.400 kn u 2014. godini), a koji se može uvećati iz razloga propisanih u navedenom članku 36. Zakona (npr. uzdržavani član, invalidnost itd.)“ ističu iz Porezne uprave Varaždin.

Umirovljenici koji ostvaruju ukupnu mirovinu (zbroj svih mirovina ostvarenih u jednom mjesecu, tuzemne i inozemne) do 3800 kuna mjesečno, odnosno do iznosa osobnog odbitka, ne moraju podnijeti godišnju poreznu prijavu, a oslobođeni su i obveze podnošenja mjesečnih izvješća na obrascu JOPPD Poreznoj upravi uz uvjet da kod sebe imaju poreznu karticu ili presliku porezne kartice koju će zatražiti od nadležne ispostave Porezne uprave te da su prijavi u registar poreznih obveznika-obrazac RPO priložili vjerodostojne isprave kojima dokazuju iznos isplaćene mirovine, navidi se na internetskoj stranici Središnjeg državnog portala.

Radi utvrđivanja tko je od hrvatskih poreznih rezidenata obvezan plaćati porez u Republici Hrvatskoj na osnovu dohotka iz inozemstva potrebno je prvo utvrditi koja je država izvora odnosnog dohotka te imamo li sa tom državom na snazi ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Ukoliko ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja postoji i na snazi je, njegove odredbe imaju nadzakonsku snagu i njima se utvrđuje koja država ima pravo oporezivanja. Ako se utvrdi da pravo oporezivanja ima Republika Hrvatska oporezivanje se obavlja sukladno hrvatskim domaćim poreznim propisima. Ukoliko ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja nije na snazi primjenjuju se samo odredbe hrvatskih poreznih propisa.

Sva prava i obveze pozvanih poreznih obveznika trebaju se utvrditi do kraja veljače kako bi se utvrdile obveze i prava u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak.

Vezano za specifične dodatne obveze poreznog obveznika koji prima dohodak od mirovine iz inozemstva, ukoliko Republika Hrvatska ima pravo oporezivanja, na osnovu zahtjeva poreznog obveznika donijeti će se rješenje kojim se regulira plaćanje predujmova, pod uvjetom da ta inozemna mirovina zajedno sa dohotkom iz tuzemstva i eventualno nekom vrstom dohotka iz drugih država prelazi osobni odbitak poreznog obveznika. Navedena obveza se odnosi na tekuću godinu, a o postupanju sa obvezama za protekle godine porezni obveznik će dobiti informacije u nadležnoj ispostavi Porezne uprave.

Republika Hrvatska ima s mnogim zemljama zaključen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. U većini vrijedi pravilo da se mirovine oporezuju u državi rezidentnosti.

Mirovine rezidenata ostvarene u inozemstvu smatraju se primicima od nesamostalnog rada i oporezuju se na način koji je propisan i za mirovine ostvarene u tuzemstvu, odnosno na način propisan za dohodak od nesamostalnog rada kojeg rezidenti ostvare u inozemstvu, osim ako ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, odnosno međunarodnim ugovorima nije drugačije propisano.

Ako postoje međunarodni ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja zaključeni između Republike Hrvatske i strane države, tada je podjela ili davanje isključivog prava na oporezivanje točno uređeno tim međunarodnim ugovorom.

Pri utvrđivanju oporezivih dohodaka, odredbe ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i višestranih međudržavnih ugovora ili sporazuma imaju prednost pred odredbama tuzemnoga zakona.

Ažurirani popis zemalja s kojima Republika Hrvatska ima zaključen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja može se pronaći na stranicama Porezne uprave, a u tu skupinu među ostalima spadaju i Austrija, BiH, Crna Gora, Slovenija, Njemačka itd.